Senatorowie IX kadencji Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanisław Karczewski – marszałek Senatu IX kadencji

Senatorowie IX kadencji Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zostali wyłonieni podczas wyborów parlamentarnych 25 października 2015. Kadencja senatorów rozpoczęła się z dniem rozpoczęcia 1. posiedzenia Sejmu VIII kadencji i Senatu IX kadencji – 12 listopada 2015, kiedy to senatorowie elekci złożyli ślubowanie. Ich kadencja upłynęła w przeddzień pierwszego posiedzenia następnego Sejmu, tj. 11 listopada 2019.

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – polska konserwatywna partia polityczna, założona na kongresie 29 maja 2001, zarejestrowana sądownie 13 czerwca 2001 (pierwszy komitet lokalny PiS powstał już 22 marca 2001). Powołana została przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich, na fali popularności uzyskanej przez Lecha podczas sprawowania przez niego funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie AWS. Deklarowana ideologia partii stanowi połączenie konserwatyzmu i chrześcijańskiej demokracji. W latach 2005–2007 Prawo i Sprawiedliwość sprawowało władzę, tworząc rząd Kazimierza Marcinkiewicza i rząd Jarosława Kaczyńskiego (od 2006 do 2007 w koalicji z Samoobroną RP i Ligą Polskich Rodzin, do 2006 i w schyłkowym okresie w 2007 rząd mniejszościowy). W latach 2005–2010 wysunięty przez PiS Lech Kaczyński (do 2006 członek partii) sprawował urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo i Sprawiedliwość należy do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy w Parlamencie Europejskim oraz do działającej obok niej międzynarodowej organizacji Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.Waldemar Jan Sługocki (ur. 9 września 1971 w Sulechowie) – polski politolog, urzędnik państwowy i samorządowy, w latach 2010–2011 wiceminister rozwoju regionalnego, poseł na Sejm VII kadencji.

100 senatorów wyłoniono w okręgach jednomandatowych na zasadzie większości względnej.

W trakcie kadencji przeprowadzono wybory uzupełniające. Przyczyną było powołanie jednego z senatorów na urząd wojewody. Nieobsadzone z powodu zbliżającego się końca kadencji izby pozostały cztery wygasłe mandaty – jeden z powodu śmierci senatora, dwa z powodu wyboru dwóch innych senatorów do Parlamentu Europejskiego i jeden z powodu mianowania na ambasadora.

Adam Jerzy Bielan (ur. 12 września 1974 w Gdańsku) – polski polityk, poseł na Sejm III i IV kadencji, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego (2007–2009).Barbara Borys-Damięcka (ur. 2 listopada 1937 w Warszawie) – polska reżyser teatralny i telewizyjny, senator VII i VIII kadencji.

Kluby i koła w Senacie w trakcie kadencji[ | edytuj kod]

Dane zbiorcze o senatorach wybranych 25 października 2015[ | edytuj kod]

Przynależność do partii politycznych deklarowało 73 senatorów: 39 – Prawo i Sprawiedliwość, 27 – Platforma Obywatelska RP, 3 – Polska Razem Zjednoczona Prawica, 2 – Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, po 1 – Biało-Czerwoni i Ruch Katolicko-Narodowy; 27 senatorów było bezpartyjnych. 52 członków izby wyższej obroniło swój mandat z poprzedniej kadencji.

Piotr Zientarski (ur. 16 kwietnia 1952 w Szczecinku) – polski polityk, prawnik, adwokat, senator VI, VII i VIII kadencji. Syn Andrzeja Zientarskiego.Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce w 2019 roku odbyły się 26 maja. Obywatele głosujący w Polsce dokonali wyboru 52 eurodeputowanych. Były to czwarte wybory do PE od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

W izbie zasiadło 13 kobiet i 87 mężczyzn. 69 senatorów posiada już doświadczenie parlamentarne (w tym: 42 było wcześniej wyłącznie senatorami; 15 – senatorami i posłami na Sejm RP; 1 – senatorem i posłem do Parlamentu Europejskiego; 1 – senatorem, posłem na Sejm i do PE; 9 – wyłącznie posłami na Sejm; 1 – posłem na Sejm i do PE), 31 wybrano do parlamentu po raz pierwszy.

Wojewoda (łac. comes palatinus) – organ administracji państwowej w Polsce, a w przeszłości także w innych krajach słowiańskich i bałkańskich: w Czechach, Rosji, Bułgarii, Mołdawii i Siedmiogrodzie.Platforma Obywatelska (PO) – polska partia polityczna, założona (początkowo jako stowarzyszenie) 24 stycznia 2001 (jako partia pod nazwą "Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej" zarejestrowana 5 marca 2002). Jej głównymi założycielami byli Andrzej Olechowski, Maciej Płażyński z AWS i Donald Tusk z Unii Wolności. Skupia osoby o różnych poglądach, głównie chrześcijańsko-demokratycznych i konserwatywno-liberalnych, centroprawicowych i centrowych. Należy do Europejskiej Partii Ludowej. Od 2007 Platforma Obywatelska jest największą siłą polityczną w Sejmie oraz Senacie i wspólnie z Polskim Stronnictwem Ludowym tworzy koalicję rządową, która jest zapleczem parlamentarnym rządu Donalda Tuska.

Średnia wieku senatorów wynosiła 56 lat (6 senatorów w wieku poniżej 40 lat, 18 – 40–49 lat, 40 – 50–59 lat, 29 – 60–69 lat, 7 – powyżej 70 lat). 96 senatorów posiadało wykształcenie wyższe, w tym 8 tytuł profesora.

Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
Warto wiedzieć że... beta

Senat VIII kadencji – skład Senatu VIII kadencji wyłoniony został w wyborach do Sejmu i Senatu przeprowadzonych 9 października 2011.
Senat IX kadencji – skład Senatu IX kadencji wyłoniony został w wyborach do Sejmu i Senatu przeprowadzonych 25 października 2015.
Wiesław Kilian (ur. 25 lipca 1952 w Ząbkowicach Śląskich) – polski polityk, pracownik samorządowy, poseł na Sejm V i VI kadencji, senator VIII kadencji.
Marszałek senior – w polskim parlamencie jeden z najstarszych wiekiem posłów na Sejm oraz najstarszy wiekiem senator, powołany przez Prezydenta do otwarcia obrad izby nowej kadencji i prowadzenia obrad do czasu wybrania marszałka Sejmu i marszałka Senatu.
Łukasz Mikołajczyk (ur. 12 sierpnia 1977 w Ostrowie Wielkopolskim) – polski polityk, nauczyciel i samorządowiec, senator IX kadencji.
Jerzy Wcisła (ur. 9 listopada 1958 w Grodzicznie) – polski dziennikarz, polityk, urzędnik i samorządowiec, senator IX kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej.
Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro (Solidarna Polska, SP, SPZZ) – polska prawicowa partia polityczna założona 24 marca 2012, zarejestrowana postanowieniem z 1 czerwca 2012. Została utworzona przez działaczy, którzy znaleźli się poza Prawem i Sprawiedliwością. Posiada klub parlamentarny w Sejmie VII kadencji i w Senacie VIII kadencji, założony przez grupę parlamentarzystów wybranych w wyborach parlamentarnych w 2011.

Reklama