Selzthal (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Selzthal (niem: Bahnhof Selzthal) – stacja kolejowa w Selzthal, w kraju związkowym Styria, w Austrii. Jest to ważny węzeł na linii Rudolfsbahn, Pyhrnbahn i Ennstalbahn.

Linz (czes. Linec) – miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Austrii, nad Dunajem, stolica kraju związkowego Górna Austria. Założone przez Rzymian pod nazwą Lentia. 5 marca 1684 powołano w Linzu antyturecką Świętą Ligę. Współcześnie – przemysł metalowy (huta żelaza), maszynowy i chemiczny. Ważny węzeł komunikacyjny. Ośrodek turystyczny (m.in. zamek z XVI-XVII w., barokowe pałace i kościoły, liczne muzea). Liczba ludności: 189 311 (2010).Lienz – średniowieczne miasto w Austrii, w kraju związkowym Tyrol. Administracyjna stolica powiatu Lienz, zajmującego cały Wschodni Tyrol. Miasto położone jest u zbiegu rzek Drawy oraz Isel, pomiędzy Wysokimi Taurami a Alpami Gailtalskimi. Liczy około 12,1 tys. mieszkańców.

Z Selzthal kursują pociągi dalekobieżne między Graz i Bischofshofen oraz poza tymi miejscowościami. Selzthal ponadto jest regionalnym ośrodkiem transportu, obszarów metropolitalnych, które są na obszarze Linz, oraz pomiędzy Lienz i Leoben.

Historia[ | edytuj kod]

W 1872 została wybudowana linia Rudolfsbahn z Weyer do Selzthal. Spowodowało to wzrost znaczenia miejscowości. W 1906 roku została oddana o użytku Pyhrnbahn.

Pyhrnbahn – linia kolejowa łącząca Linz, Kirchdorf an der Krems i Selzthal. Przebiega przez większą część Górnej Austrii i Styrii. Jest zarządzana przez Österreichische Bundesbahnen. Części Linz - Klaus został zbudowana jako lokalna linia prywatnej firmy (Kremstalbahn). Jest jedną z głównych linii kolejowych w Austrii.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Warto wiedzieć że... beta

Graz (słoweń. Gradec, pol. hist. Grodziec) – miasto w południowo-wschodniej Austrii, stolica Styrii. Miasto jest położone nad rzeką Murą, u podnóża Alp Styryjskich. Po Wiedniu drugie co do wielkości i znaczenia miasto Austrii, 1 stycznia 2009 liczba mieszkańców miasta wynosiła ok. 255 tys. a aglomeracji miejskiej ok. 320 tys.
Selzthal – gmina w Austrii, w kraju związkowym Styria, w powiecie Liezen. Według danych Austriackiego Urzędu Statystycznego liczyła 1602 mieszkańców (1 stycznia 2017).

Reklama