Selhurst Park

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Selhurst Park – stadion piłkarski, położony w Londynie w Wielkiej Brytanii. Oddany został do użytku w 1924 roku. Od tego czasu swoje mecze na tym obiekcie rozgrywa zespół Crystal Palace F.C. Jego pojemność wynosi 26 309 miejsc. Rekordową frekwencję, wynoszącą 51 801 osób, odnotowano w 1979 podczas meczu ligowego pomiędzy Crystal Palace F.C. a Burnley F.C.

Dziennik Ustaw (skrót: DzU, Dz.U. lub Dz. U.), pełna nazwa: Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej – najważniejszy polski dziennik urzędowy. Jest to jedyne oficjalne źródło poznania powszechnie obowiązującego prawa w Rzeczypospolitej Polskiej. Wydawanie Dziennika Ustaw jest wyłączną kompetencją Prezesa Rady Ministrów, który zajmuje się tym przy pomocy redakcji znajdującej się w Rządowym Centrum Legislacji.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

Nazwy poszczególnych trybun:

 1. Main Stand
 2. Whitehorse Lane Stand
 3. Arthur Waite Stand
 4. Holmesdale Stand

30 maja 1982 na stadionie miało miejsce spotkanie z Jana Pawłem II podczas jego pielgrzymki do Wielkiej Brytanii (uczestnikami byli m.in. przedstawiciele polskiej emigracji powojennej).

Widok z Holmesdale Stand

Przypisy[ | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Selhurst Park Football Ground Guide. (ang.)
 • Burnley Football Club (wym. [ˈbɜrnli]) – angielski klub piłkarski z Burnley w hrabstwie Lancashire występujący w Premier League. Mistrz Anglii z 1921 i 1960 roku. 25 maja 2009 zespół pokonał w finale play off Sheffield United 1:0 po trafieniu Wade’a Elliotta i po 33 latach powrócił na jeden sezon do najwyższej klasy rozgrywek. Crystal Palace Football Club - angielski klub piłkarski, założony w Londynie w 1905 roku, występujący obecnie w Premier League.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

  Reklama