Sekcja Marynarki Wojennej Ministerstwa Spraw Wojskowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sekcja Marynarki przy Ministerstwie Spraw Wojskowych - komórka organizacyjna Ministerstwa Spraw Wojskowych właściwa w sprawach Marynarki Wojennej i Marynarki Handlowej.

Bitwa pod Oliwą – bitwa morska pomiędzy flotą polską, a eskadrą okrętów szwedzkich, stoczona 28 listopada 1627 roku na redzie Gdańska. Nazwa ta jest nazwą tradycyjnie przypisywaną tej bitwie.Stefan Frankowski (ur. 3 kwietnia 1887 w Hołowlu na Wołyniu, zm. 25 września 1940 w Bielawie) – komandor dyplomowany Marynarki Wojennej II Rzeczypospolitej, pośmiertnie awansowany na kontradmirała.

Sekcja została utworzona na mocy dekretu Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego z 28 listopada 1918 roku. Na stanowisko szefa Sekcji został wyznaczony pułkownik marynarki Bogumił Nowotny. Dekret został wydany w 291 rocznicę zwycięskiej bitwy pod Oliwą.

Sekcja była pierwszą instytucją odpowiedzialną za organizację polskiej Marynarki Wojennej i Handlowej. 30 listopada Naczelny Wódz podporządkował Sekcji port wojenny w Modlinie, a na stanowisko komendanta portu wyznaczył majora marynarki Stanisława Witkowskiego.

Sekcja – najmniejsza komórka organizacyjna w dowództwach, sztabach (instytucjach) wojskowych różnych szczebli, występująca w składzie wydziału albo oddziału bądź samodzielnie.Tadeusz Józef Roman Podjazd-Morgenstern (ur. 9 listopada 1895, zm. 5 października 1973) – kontradmirał Marynarki Wojennej II Rzeczypospolitej.

Na mocy rozkazu nr 1 Szefa Sekcji Marynarki Wojennej z 5 marca 1919 roku, utworzono tymczasowy etat Sekcji w składzie:

 • szef sekcji – płk mar. Bogumił Nowotny
 • zastępca szefa sekcji –
 • adiutant – por. mar. Tadeusz Morgenstern-Podjazd
 • oficer do zleceń –
 • kierownik wydziału organizacyjno-operacyjnego – kpt. mar. Stefan Frankowski
 • kierownik wydziału personalnego –
 • kierownik wydziału technicznego – płk mar. inż. Bernard Müller
 • kierownik wydziału administracyjnego – kpt. int. Kazimierz Zachar
 • kierownik wydziału higieny morskiej – płk lek. dr Eugeniusz Ciastoń
 • kierownik kancelarii – kpt. mar. Jan Roiński
 • Etat Sekcji liczył 24 oficerów oraz 50 pracowników cywilnych.

  Barwy broni i służb Wojska Polskiego II RP - opis łapek, wypustek, proporczyków i otoków broni i służb Wojska Polskiego II RP.Józef Klemens Piłsudski (ur. 5 grudnia 1867 w Zułowie, zm. 12 maja 1935 w Warszawie) – polski działacz socjalistyczny i niepodległościowy, polityk, Naczelnik Państwa w latach 1918–1922 i naczelny wódz Armii Polskiej od 11 listopada 1918, pierwszy marszałek Polski od 19 marca 1920; dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930), twórca tzw. rządów sanacyjnych w II Rzeczypospolitej wprowadzonych w 1926 po przewrocie majowym, współzałożyciel PPS i szef Wydziału Bojowego PPS (OB PPS).

  Na podstawie dekretu Naczelnika Państwa z dnia 14 maja 1919 roku, uchwały Rady Ministrów z 20 marca 1919 roku i rozkazu Ministra Spraw Wojskowych, generała porucznika Józefa Leśniewskiego z dnia 22 kwietnia 1919 roku dotychczasowa Sekcja Marynarki Wojennej została z dniem 2 maja 1919 roku przekształcona w Departament dla Spraw Morskich.

  Bandera wojenna – znak okrętowy będący sztandarem okrętu i oznaczający przynależność państwową jednostek pływających marynarki wojennej.Twierdza Modlin – twierdza położona na Mazowszu u zbiegu Wisły i Narwi, około 30 km na północny zachód od Warszawy. Składa się z cytadeli położonej na prawym brzegu Narwi, umocnionych przedmości: kazuńskiego i nowodworskiego oraz z dwóch pierścieni fortów. Jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dziennik Rozporządzeń Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 8 z 4 grudnia 1918 roku, poz. 155.
  2. Polska Zbrojna” Nr 331 z 28 listopada 1928 roku, s. 1.
  3. Dziennik Rozporządzeń Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 9 z 7 grudnia 1918 roku, poz. 186, 187.
  4. Dziennik Rozkazów Wojskowych Nr 46 z 29 kwietnia 1919 roku, poz. 1527. Dziennik Rozkazów Wojskowych Nr 56 z 22 maja 1919 roku, poz. 1785.
  Warto wiedzieć że... beta

  Historia Marynarki Wojennej – dzieje oraz struktury polskiej Marynarki Wojennej. Zawiera opis historii Marynarki Wojennej od czasów powstania oddziałów kaperskich i pierwszej w Polsce regularnej floty wojennej. Wymienia również struktury organizacyjne Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej po I wojnie światowej.
  Ministerstwo Spraw Wojskowych (M.S.Wojsk.) – naczelny organ administracji państwowej powołany do kierowania i administrowania siłami zbrojnymi II RP w czasie pokoju i przygotowania ich do działań na wypadek wojny, w latach 1918-1942.
  Polska Zbrojna” – czasopismo (tygodnik) wydawany przez Redakcję Wojskową utworzoną przez Ministerstwo Obrony Narodowej, poprzednim wydawcą był Dom Wydawniczy „Bellona”.
  Admirałowie polscy – lista oficerów posiadających tytuły i stopnie admiralskie w Polsce oraz admirałów obcych armii pochodzenia polskiego. Zawiera również nazwiska admirałów innych państw służących w Wojsku Polskim, polskich generałów którzy służyli w siłach morskich oraz oficerów nie posiadających stopni admiralskich, ale zajmujących stanowiska przyporządkowane do stopni etatowych admirałów.
  Marynarka Wojenna II RP – jeden z dwóch, obok wojska, jak ówcześnie nazywano wojska lądowe, rodzajów Sił Zbrojnych II RP.
  Jan Jakub Ludwik Roiński (ur. 25 lipca 1878 we Lwowie, zm. 1942 w Kapsztadzie), polski oficer marynarki, komandor porucznik, profesor Szkoły Morskiej w Tczewie.
  Stopnie wojskowe w Marynarce Wojennej – lista stopni wojskowych, stosowanych w Marynarce Wojennej od 1921 roku. Wiele z nich ma swoje pochodzenie ze średniowiecza.

  Reklama