Seinen-manga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Seinen-manga (jap. 青年漫画)manga lub anime adresowana głównie do młodych mężczyzn w wieku 18–30 lat.

Ghost in the Shell (jap. 攻殻機動隊, Kōkaku kidōtai, pol. Mobilna uzbrojona jednostka porządkowa) – manga z gatunku science-fiction, stworzona przez Masamunego Shirowa.Manga (jap. 漫画, Manga) – komiks, obraz, rysunek, szkic, karykatura. Japońskie słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej. Współcześnie używane poza Japonią oznacza japoński komiks.

Kobiecym odpowiednikiem jest josei-manga. Magazyny tego typu mają zwykle w tytule słowo young, np. „Shūkan Young Jump”. Popularne magazyny publikujące seinen-manga to m.in.: „Afternoon”, „Big Comic” i „Ultra Jump”.

Battle Angel Alita (jap. 銃夢 Ganmu, także jako GUNNM) – seinen manga z gatunku cyberpunk autorstwa Yukito Kishiro. Kolejne rozdziały publikowane były w magazynie „Business Jump” wydawnictwa Shūeisha w latach 1991-1995. Anime (jap. アニメ, Anime) – skrócone angielskie słowo animation (jap. アニメーション, animēshon) oznaczające film animowany. W Japonii terminem tym określa się wszystkie filmy i seriale animowane, bez względu na kraj ich pochodzenia. Poza Japonią słowo anime służy do określenia japońskich filmów animowanych oraz stylu japońskiej animacji. Istniejąca również teoria o pochodzeniu terminu anime od francuskiego słowa animé (animowany) lub les dessins animés (animowane obrazy) jest dyskusyjna. Obie formy – pierwotna animēshon i skrócona anime – są rozpoznawane przez Japończyków. Po raz pierwszy terminu anime użył japoński teoretyk filmowy Taihei Imamura w latach 40. XX wieku, zastępując nim dotychczasowe określenie manga-eiga (jap. 漫画映画, manga-eiga).

Przykłady seinen-mangi[ | edytuj kod]

 • Battle Angel Alita
 • Ghost in the Shell
 • Hellsing
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Everything about the Seinen Genre (ang.). Jappleng University. [dostęp 2014-04-08].
  2. Seinen (ang.). Anime News Network. [dostęp 2014-04-08].
  Anime News Network (ANN) – anglojęzyczna strona internetowa na temat anime, mangi i japońskiego popu. Strona zawiera wiele recenzji, różne fora, gdzie czytelnicy mogą dyskutować na interesujące ich tematy oraz encyklopedię o dużej liczbie artykułów o mangach i anime (z informacjami na temat produkcji, japońskiej i angielskiej obsady, piosenek, fabuły itp.). Zasób encyklopedii to m.in. 13 803 tytułów i 99 495 nazwisk (dane z lutego 2012 roku).Hellsing (jap. ヘルシング, Herushingu) – manga autorstwa Kohta Hirano z 1998 roku oraz oparte na niej anime. Zapożycza wiele z XIX- i XX-wiecznej zachodnioeuropejskiej literatury grozy (Howarda Phillipsa Lovecrafta i Brama Stokera). W Polsce anime emitowane było na kanale Hyper i wydane na DVD przez ANIME-GATE, zaś manga wydawana jest przez wydawnictwo J.P.Fantastica.
  Warto wiedzieć że... beta

  Josei-manga (jap. 女性漫画, Josei-manga) – rodzaj mangi i anime, który opowiada o codziennym życiu kobiet w Japonii i jest skierowany do starszych nastolatek i dojrzałej widowni żeńskiej.

  Reklama