Segway

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Segway HT)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Niemiecki policjant podczas próby pojazdu segway
Segway PT

Segway HT (czyli Segway Human Transporter; od drugiej generacji nazywa się Segway Personal Transporter – Segway PT) – urządzenie transportu osobistego, dwuśladowy, dwukołowy, jednoosobowy pojazd elektryczny, zasilany z wbudowanych akumulatorów, kontrolowany przez komputer pokładowy, który jest odpowiedzialny za utrzymanie równowagi. Pojazd może rozwijać prędkość do 20 km/h (model P do 16 km/h).

iBOT 4000 – mobilny system wózka inwalidzkiego (wózek balansowy). Wózek ten ma kilka rodzajów pracy. Tryb pracy balans powoduje "wspięcie się" wózka na dwa tylne koła i sprawne poruszanie się. Do wykrywania pozycji pionowej pojazdu wykorzystany jest efekt żyroskopowy.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Segwayem kieruje się przez przechylenie tułowia kierowcy w odpowiednią stronę. Powoduje to zachwianie stanu równowagi. Komputer dążąc do jej przywrócenia przesuwa pojazd tak, żeby zapobiec jego wywróceniu. Skutkiem jest ruch segwaya w danym kierunku. Do wykrywania pozycji pionowej pojazdu wykorzystany jest efekt żyroskopowy. Utrzymanie stabilności jest powiązane z klasycznym problemem teorii sterowania, tzw. problemem odwróconego wahadła.

Teoria sterowania - jedna z gałęzi matematyki i cybernetyki, zajmuje się analizą i modelowaniem matematycznym obiektów i procesów różnej natury, zarówno fizycznych (np. chemicznych, cieplnych, mechanicznych, hydraulicznych, pneumatycznych, elektrycznych) jak i społecznych (np. ekonomia matematyczna), traktowanych jako układy dynamiczne ze sterowaniem.Technologie asystujące (technologie dla niepełnosprawnych) – szeroka klasa technologii umożliwiających większą niezależność osób niepełnosprawnych.

Segway HT został skonstruowany przez Deana Kamena i jest obecnie produkowany przez firmę Segway Inc. z siedzibą w Bedford (New Hampshire) w USA.

Początkowo segway miał nazywać się Ginger. W 2002 roku został zaprezentowany publicznie. Wcześniej widziały go tylko powszechnie znane osobistości ze świata biznesu i wiodących technologii.

Producent urządzenia liczył, że wytwarzany przez niego pojazd stanie się popularny na całym świecie i będzie sprzedawany w milionach sztuk. Tak się jednak nie stało. W ciągu dziesięciu lat produkcji sprzedano ich zaledwie ok. 50 tysięcy sztuk. Przyczyną okazała się wysoka cena segwayów, wynosząca ok. 33 tysiące złotych za jedno urządzenie.

Dean L. Kamen (ur. 5 kwietnia 1951 w Rockville Centre) – amerykański wynalazca i przedsiębiorca, założyciel firmy DEKA.Żyroskop (gr. gyros - obrót, skopeo - obserwować) – urządzenie do pomiaru lub utrzymywania położenia kątowego, działające w oparciu o zasadę zachowania momentu pędu. Został wynaleziony przez francuskiego fizyka Jeana Foucaulta w 1852 roku.

Uregulowania prawne w Polsce[ | edytuj kod]

Od 20 maja 2021 r. korzystanie z urządzeń transportu osobistego (do których zalicza się segwaye) zostało uregulowane przez Prawo o ruchu drogowym (art. 33b-33d). Kierujący urządzeniem transportu osobistego jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, jednak jeśli jej nie ma, może też poruszać się po chodniku, jadąc z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.

Wielka Encyklopedia Rosyjska (ros. Большая российская энциклопедия, БРЭ) – jedna z największych encyklopedii uniwersalnych w języku rosyjskim, wydana w 36 tomach w latach 2004–2017. Wydana przez spółkę wydawniczą o tej samej nazwie, pod auspicjami Rosyjskiej Akademii Nauk, na mocy dekretu prezydenckiego Władimira Putina nr 1156 z 2002 roku Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym – przepisy regulujące prawa i obowiązki uczestników ruchu drogowego.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Pojazd elektryczny – pojazd (np. rower elektryczny, samochód elektryczny, tramwaj, autobus elektryczny, trolejbus, pociąg elektryczny) posiadający jako napęd jeden lub więcej silników elektrycznych. W szczególnym przypadku pojazd elektryczny sam w sobie może być elementem silnika elektrycznego.

Reklama