Sebastian Riedel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sebastian Jerzy Riedel (ur. 2 marca 1978 w Tychach) – polski muzyk i gitarzysta.

15 Cree – piąty album zespołu Cree, pierwszy koncertowy. Został wydany na 15-lecie zespołu. Koncert zarejestrowany na albumie odbył się 6 czerwca 2009 roku w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Pierwsze wydanie jest wydaniem limitowanym tylko dla uczestników IX Festiwalu Muzycznego im. Ryszarda Riedla. Na DVD dodane są bonusy w postaci pierwszej części tego koncertu bez orkiestry. Gościnnie na płycie można usłyszeć Józefa Skrzeka oraz Krzysztofa Głucha.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

Życiorys[ | edytuj kod]

Jest synem Ryszarda Riedla, lidera zespołu Dżem i Małgorzaty Pol-Riedel. Ma o dwa lata młodszą siostrę Karolinę.

W 1993 założył zespół Cree, w którym jest wokalistą i gitarzystą oraz autorem większości repertuaru.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Żonaty z Gabrielą, mają czterech synów: Samuela (ur. 2001), Ryszarda (ur. 2006) i bliźniaków: Maksymiliana i Błażeja.

Parę lat – trzeci album grupy Cree. Wydany w 2004 roku. Przedpremierowa sprzedaż miała miejsce na VI Tyskim Festiwalu Muzycznym im. Ryśka Riedla w Tychach (30-31 lipca 2004). Jest to album, na którym zebrane są najlepsze piosenki z dotychczasowych dwóch płyt. Nagrane na nowo i uzupełnione nowymi piosenkami.Cree – pierwsza płyta zespołu Cree. Pierwotnie wydana przez firmę Pomaton w 1998 (zob. 1998 w muzyce), a następnie reedytowana przez Metal Mind Production w 2005. Krążek jest w całości dedykowany pamięci Ryśka Riedla.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Heartbreaker – siódmy album studyjny Sebastiana Riedla i Cree, wydany w "piątek trzynastego", tj. 13 listopada 2015. Do promocji płyty jako pierwszy utwór wybrano balladę „Na dnie twojego serca”.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Hey Jimi - Polskie gitary grają Hendrixa – wydawnictwo muzyczne wydane przez spółkę Agora SA z okazji odbywającego się we Wrocławiu Thanks Jimi Festival 2008 związanego z Gitarowym Rekordem Guinnessa. Zawiera książeczkę opisującą czasy premiery utworu Hey Joe w Polsce oraz dołączony album płytowy. Na płycie znalazły się głównie utwory skomponowane przez Jimiego Hendrixa specjalnie nagrane na to wydawnictwo przez czołowych polskich gitarzystów. Płyta powstała z inicjatywy Leszka Cichońskiego, który do nagrań zaprosił swoich przyjaciół. Tytuł składanki jest nawiązaniem do utworu Hey Joe. W nagraniach udział wzięli: Jan Borysewicz, Leszek Cichoński, Zbigniew Hołdys, Mieczysław Jurecki, Wojciech Klich, Jacek Królik, Marek Raduli, Sebastian Riedel, Jerzy Styczyński, Ryszard Sygitowicz, Krzysztof Ścierański oraz Wojciech Waglewski wraz z towarzyszącymi im muzykami. Płyta dedykowana jest Januszowi Kosińskiemu.
Ryszard Henryk Riedel (ur. 7 września 1956 w Chorzowie, zm. 30 lipca 1994 tamże) – wokalista i autor tekstów piosenek, wieloletni frontman zespołu Dżem. Grał także na harmonijce ustnej.
Dżem – polski zespół grający muzykę z pogranicza rocka i bluesa założony w 1973 roku przez braci Adama i Benona Otrębów oraz Pawła Bergera. Zaliczany do najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowo-bluesowej.
Muzyk − osoba zajmująca się wykonywaniem (instrumentalista, wokalista, dyrygent) lub tworzeniem (kompozytor, producent muzyczny, aranżer) muzyki. Muzyk do swej pracy wykorzystuje m.in. instrumenty muzyczne, głos ludzki, głosy zwierząt, inne efekty akustyczne (np. uderzanie młotem w kowadło) czy też technologie komputerowe.

Reklama