Season of Mist

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Season of Mistfrancuska wytwórnia płytowa, mająca również filię w Stanach Zjednoczonych. Season of Mist współpracuje z amerykańską filią EMI Music, która zapewnia dystrybucję wydawnictw wytwórni na terenie Stanów Zjednoczonych.

Morbid Angel (IPA [`mo:bɪd `eɪndʒəl]) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca death metal. Grupa należy do najpopularniejszych w gatunku, łączny nakład sprzedanych płyt grupy przekracza 1 000 000 sztuk czyniąc ją najlepiej sprzedającą się grupą w historii death metalu. Do 2011 roku zespół wydał osiem albumów studyjnych pozytywnie ocenianych zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych. Zespół w swej twórczości nawiązuje do szeroko rozumianego okultyzmu i mitologii Bliskiego Wschodu, korzysta również z motywów biblijnych oraz satanistycznych. W opublikowanym w 2007 roku wydaniu magazynu Decibel Magazine gitarzysta i lider Morbid Angel Trey Azagthoth znalazł się na 1. miejscu listy Top 20 Death Metal Guitarists (ang. "20 najlepszych gitarzystów deathmetalowych"). Aborym – włoska grupa muzyczna wykonująca black metal z wpływami industrialu. Powstała 1992 roku w Rzymie z inicjatywy Malfeitora Fabbana.

Nakładem wytwórni ukazały się albumy między innymi takich wykonawców jak: Aborym, Disperse, Arcturus, Cannabis Corpse, Carpathian Forest, Cynic, Eths, Finntroll, Gorgoroth, Mayhem, Morbid Angel, Rotting Christ, Samael, Solefald, The Gathering, The Old Dead Tree, Virus, Within Temptation, czy polski Yattering.

Cynic – amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza death metalu i metalu progresywnego z wpływami jazzu i fusion. Zespół powstał w listopadzie 1987 roku z inicjatywy Paula Masvidala i Seana Reinerta. W 1993 roku ukazał się debiutancki album Cynic zatytułowany Focus. Jesienią 1994 roku zespół został rozwiązany.Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).

Zobacz też[ | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy Season of Mist.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Season of Mist w bazie Discogs.com (ang.)
 • Finntroll – fiński zespół folkmetalowy, założony w Helsinkach w 1997. Zespół wykonuje skoczną, dynamiczną muzykę, łączącą elementy black metalu i fińskiej polki nazywanej humppa. Mimo iż jest to fiński zespół, to teksty utworów są w języku szwedzkim, ponieważ ten język brzmi "cholernie trollowato" według Jämsena, wokalisty zespołu, którego ojczystym językiem jest właśnie szwedzki.EMI Group, wcześniej Electric and Musical Industries Ltd – firma muzyczna z siedzibą w Londynie zawierająca głównie EMI Music należące do EMI Music Publishing oraz zaliczane do wielkiej czwórki wytwórni płytowych.
  Warto wiedzieć że... beta

  The Old Dead Tree – francuska grupa muzyczna grająca mieszankę doom metalu, melodic death metalu i innych podgatunków heavymetalowych. Powstała w 1997 r. w Paryżu. Jak dotąd zespół nagrał dwie płyty studyjne. Pierwsza z nich, The Nameless Disease, wydana w 2003 r., poświęcona jest samobójczej śmierci perkusisty zespołu, Frédérica Guillemot. Natomiast kolejny album, The Perpetual Motion, został wydany w 2005 r. W 2006 r. zespół wystąpił w Polsce, w katowickim "Spodku" podczas festiwalu Metalmania. W 2009 r. zespół został rozwiązany.
  Samael – szwajcarska grupa metalowa założona w 1987 roku. Początkowo wykonująca black metal, później jej styl wyewoluował do metalu industrialnego. Zaliczana wraz z m.in. Mayhem czy Darkthrone do tzw. drugiej fali black metalu z przełomu lat 80. i 90. XX wieku. Do dziś ukazało się dziewięć albumów studyjnych grupy.
  Arcturus – awangardowy zespół metalowy pochodzący z Norwegii. Został założony w 1987 r., początkowo znany pod nazwą Mortem. Jego założycielami są Steinar Sverd Johnsen i Jan Axel "Hellhammer" Blomberg. W 1990 roku zespół zmienił nazwę na Arcturus - od nazwy gwiazdy z gwiazdozbioru Wolarza.
  Mayhem (IPA [ˈmeɪhem]) – norweska grupa muzyczna wykonująca black metal, zaliczana do prekursorów gatunku. W początkowym okresie działalności utożsamiana z nurtem satanizmu teistycznego. Zespół powstał w Oslo w 1983 roku z inicjatywy gitarzysty Øysteina „Euronymousa” Aarsetha, do którego dołączyli dwaj szkolni koledzy, perkusista Kjetil Manheim i Jørn „Necrobutcher” Stubberud grający na gitarze basowej. Inspiracją dla nazwy zespołu był utwór brytyjskiego zespołu Venom pt. „Mayhem with Mercy”.
  The Gathering – holenderski zespół muzyczny, który był pionierem gothic metalu i jednym z prekursorów tego gatunku. Jako jeden z pierwszych zespołów doom-metalowych dołączył damski wokal do męskiego growlingu. Obecnie zespół tworzy muzykę w klimacie trip rocka z elementami rocka progresywnego i atmosferycznego, który ma jeszcze większe powodzenie wśród odbiorców.
  Carpathian Forest - norweski zespół blackmetalowy, założony w 1990 r. przez Nattefrosta i Nordavinda. Po wydaniu dem Bloodlust & Perversion w 1992 i Journey Through The Cold Moors Of Svarttjern w 1993 zespół stał się jednym z kultowych zespołów na norweskiej blackmetalowej scenie. Teksty zespołu oscylują nie tylko wokół typowych dla black metalu antychrystianizmu czy satanizmu, ale także nawiązują do sadyzmu, samobójstwa i dewiacji seksualnych. Muzycy wykazują silne zainteresowanie punkiem oraz rock and rollem. Nattefrost w wywiadzie dla Tartarean Desire Webzine przyznaje, że założył projekt, w którym grają muzykę zbliżoną do rock and roll punka, wzorowaną na Turbonegro.
  Yattering - polska grupa muzyczna wykonująca death metal. Powstała w 1996 roku w Gdańsku. Formacja została rozwiązania w 2006 roku z dorobkiem czterech albumów studyjnych. Nazwa grupy została zaczerpnięta z tytułu opowiadania angielskiego pisarza Clivea Barkera - "The Yattering and Jack".

  Reklama