Search and rescue

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Search and Rescue)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Search and rescue
Śmigłowiec SAR CH-149 Cormorant należący do Kanadyjskich Sił Zbrojnych podczas ćwiczeń
Fiński okręt SAR
Ćwiczenia ratownicze w terenie górskim

Poszukiwanie i ratunek (ang. search and rescue, SAR) – działania ratunkowe, polegające na odnalezieniu ludzi w niebezpieczeństwie, zapewnieniu im pomocy i dostarczeniu ich w bezpieczne miejsce.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – ochotnicza organizacja (stowarzyszenie) zajmująca się ratownictwem górskim na obszarze polskich Tatr.

Określenie search and rescue odnosi się głównie do ratownictwa morskiego, górskiego oraz ratownictwa w warunkach bojowych (combat search and rescue, CSAR).

W Polsce służbą wypełniającą zadania SAR na morzu jest Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa.

Inne cywilne jednostki poszukiwawczo-ratownicze w Polsce to:   

Ratownictwo morskie – działania podejmowane przez organizacje państwowe lub społeczne w celu niesienia pomocy na morzu. Międzynarodowym znakiem ratownictwa morskiego jest czerwony krzyż maltański na białym tle. Wyróżnia się ratowanie:Kanadyjskie Siły Zbrojne (ang. Canadian Forces, fr. Forces canadiennes) – formacja wojskowa stojąca na straży suwerenności Kanady. W latach 1968-2011 Armie Kanadyjską zebrano w jedną całość, jako Canadian Forces, a tradycyjne rodzaje sił zbrojnych zastąpiono tzw. dowództwami: Sił Lądowych, Morskim i Powietrzne. Obecnie powróciły do dawnego nazewnictwa i składają się z:
 • Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR),   
 • Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR),
 • Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR) – działające na wodach śródlądowych i przybrzeżnych.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • ratownictwo górskie
 • Warto wiedzieć że... beta

  Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (MSPiR) – polska służba powstała 1 stycznia 2002, do której zadań należy pomoc i likwidowanie zagrożeń w akwenie polskiej strefy odpowiedzialności. Zajmuje się akcjami ratowniczymi, usuwaniem szkodliwych substancji chemicznych, pracami podwodnymi (poszukiwania, badania). W skrócie określana Służbą SAR (Search And Rescue). Przed rokiem 2002 zadania ratownictwa morskiego były zlecone Polskiemu Ratownictwu Okrętowemu.
  AgustaWestland AW101 (dawniej EH101) – europejski śmigłowiec wielozadaniowy opracowany przez dwie firmy: włoską Agusta i brytyjską Westland Helicopters. Firmy te po połączeniu tworzą obecnie konsorcjum AgustaWestland. W służbie brytyjskiej i portugalskiej śmigłowiec nosi nazwę Merlin.
  Ratownictwo górskie – działania związane z prowadzeniem akcji ratowniczych w terenie górskim, poszukiwanie zaginionych osób, udzielanie pomocy medycznej ofiarom wypadków, transport poszkodowanych do miejsc, gdzie można im udzielić pełnej pomocy medycznej; również działania prewencyjne związane z informowaniem o zagrożeniach, niebezpieczeństwie lawin i spodziewanych załamaniach pogody.

  Reklama