Sea Shepherd Conservation Society

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Sea Shepherd

Sea Shepherd Conservation Societyorganizacja non-profit działająca na rzecz ochrony przyrody i środowiska morskiego z siedzibą w Friday Harbor w Stanach Zjednoczonych. Założył ją Paul Watson w 1977 roku wraz z innymi z pierwszych członków Greenpeace, po sporze z członkami tej organizacji.

Friday Harbor - miasto na wyspie San Juan, główne centrum administracyjno-handlowe wysp San Juan, stolica Hrabstwa San Juan w amerykańskim stanie Waszyngton. Jest to równocześnie jedyne formalnie zorganizowane miasto w całym hrabstwie.Paul Franklin Watson (ur. 2 grudnia 1950 w Toronto) – kanadyjski aktywista ruchu na rzecz praw zwierząt oraz ruchu na rzecz ochrony środowiska natualnego; jeden z założycieli organizacji Greenpeace oraz fundator i prezydent Sea Shepherd – stowarzyszenia założonego w celu prowadzenia akcji bezpośrednich poświęconych ochronie mórz. Znany przede wszystkim z aktywnych działań na rzecz ochrony wielorybów oraz powstrzymania rzezi fok.

Organizacja wykorzystuje bezpośrednie taktyki działania. Grupa stara się zwalczać nielegalny połów wielorybów i polowania na foki.

W 2008 roku Animal Planet zaczęło filmować starcia i konflikty członków organizacji z japońską flotą wielorybniczą na Oceanie Południowym, tworząc program Whale Wars.

Członkiem Sea Shepherd jest m.in. Rod Coronado. Ich akcje często są nagłaśniane przez zorientowanych na ekologię muzyków, takich jak Omnia.. Działalność Sea Shepherd wsparły w swojej twórczości grupy muzyczne Gojira oraz Heaven Shall Burn (teledysk do utworu „My Heart And The Ocean ” z albumu Of Truth & Sacrifice z 2020).

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Whaling Wars in the Antarctic Seas - National Geographic Adventure Magazine
 2. Arts & Life - Winnipeg Free Press, www.uptownmag.com [dostęp 2017-11-26].
 3. Whale Wars
 4. Animal Planet Shows - Watch Now for FREE!, animal.discovery.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 5. Vince Neilstein: Gojira: Long-Lost Sea Shepherd EP May Soon See the Light of Day! (ang.). metalsucks.net, 2017-10-10. [dostęp 2020-03-30].
 6. Heaven Shall Burn – My Heart And The Ocean (official viedo) (ang.). youtube.com, 2020-02-07. [dostęp 2020-03-29].
 7. Axl Rosenberg: Heaven Shall Burn Release New Song in Support of Sea Shepherd (ang.). metalsucks.net, 2020-02-07. [dostęp 2020-03-30].


Greenpeace – międzynarodowa organizacja pozarządowa, znana jako Fundacja Greenpeace. Założona w roku 1971 w Vancouver w Kanadzie by przeciwstawić się amerykańskim testom atomowym na Alasce. Obecnie organizacja działa na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Greenpeace posiada 28 biur i prowadzi działalność w 42 krajach na całym świecie. Wszystkie te placówki podlegają pod Greenpeace International, z siedzibą w Amsterdamie. Organizacja finansowana jest całkowicie przez indywidualnych darczyńców (program Direct dialogue), których liczbę szacuje się na około 2,8 mln. Są to głównie sympatycy, lecz także organizacje charytatywne. Greenpeace nie przyjmuje pieniędzy od firm i rządów, co ma gwarantować jej niezależność. Greenpeace prowadzi też działalność w Polsce.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna Sea Shepherd Conservation Society (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Omnia – zespół muzyczny pochodzący z Holandii, grający, jak to określają sami członkowie neoceltic paganfolk. Wykonują przede wszystkim własne utwory przesiąknięte tradycyjną muzyką z takich regionów jak Irlandia, Bretania czy Afganistan. Śpiewają w językach: angielskim, niemieckim, gaelickim, fińskim, bretońskim a także hindi. Występowali na wielu festiwalach Niemczech, Holandii, Luksemburgu, Belgii, Austrii i Węgrzech.
  Heaven Shall Burn (w skrócie HSB) – niemiecka grupa muzyczna wykonująca muzykę z pogranicza melodic death metal i metalcore.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Fokowate, foki (Phocidae) – rodzina drapieżnych ssaków morskich zaliczana do płetwonogich (Pinnipedia), obejmująca 19 gatunków.
  Ocean Południowy (także: Południowy Ocean Lodowaty, Ocean Antarktyczny) – ocean rozciągający się od wybrzeża Antarktydy do równoleżnika 60°S, wzdłuż którego łączy się z oceanami: Spokojnym, Indyjskim i Atlantyckim. Ocean Południowy jest drugim najmniejszym spośród wszystkich pięciu. Jego obszar został formalnie zatwierdzony przez Międzynarodową Organizację Hydrograficzną w roku 2000. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Południowy.
  Animal Planet – kanał telewizyjny, który rozpoczął nadawanie 1 października 1996 w Stanach Zjednoczonych. Obecnie stacja dostępna jest w 70 krajach na całym świecie. Kanał był wspólnym przedsięwzięciem Discovery Communications oraz BBC, lecz w listopadzie 2010 Discovery stało się jego wyłącznym właścicielem. Emituje głównie programy dokumentalne o zwierzętach i przyrodzie.
  Rod Coronado (ur. 3 lipca 1966 w San José) – amerykański eko-anarchista i działacz na rzecz praw zwierząt. Jest zwolennikiem i byłym działaczem Animal Liberation Front (ALF), rzecznikiem Earth Liberation Front (ELF), członkiem załogi Sea Shepherd Conservation Society i członkiem redakcji "Earth First! Journal".

  Reklama