Scripps Networks Interactive

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Scripps Networks Interactive – amerykańska korporacja medialna specjalizująca się w programach typu lifestyle, poruszających tematykę kulinarną, podróżniczą czy związaną z nieruchomościami. W Polsce była najbardziej znana jako właściciel Travel Channel, Food Network, HGTV i TVN. Koncern był producentem m.in. HGTV, Food Network, DIY Network, Cooking Channel, Fine Living i Asian Food Channel. Produkty SNI docierają do ponad 220 mln abonentów w 180 krajach w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce, w regionie Azji i Pacyfiku, w Ameryce Południowej i na Karaibach. Jej wartość była szacowana na ok. 11 mld dolarów.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (ang. United States Department of Justice) – jeden z departamentów Gabinetu Stanów Zjednoczonych. Na jego czele stoi prokurator generalny Stanów Zjednoczonych. Zadaniem departamentu sprawiedliwości jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz przestrzegania prawa w Stanach Zjednoczonych.

W 1994 roku Scripps nabyło Cinetel Productions z siedzibą w Knoxville, z przeznaczeniem na bazę produkcyjną dla nowej, domowej sieci kablowej zorientowanej na styl życia, która w grudniu została uruchomiona jako HGTV. Scripps później nabył udziały w Food Network i uruchomił spin-off HGTV znany jako DIY Network.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

1 lipca 2008 r. firma Scripps opracowała swoje sieci kablowe i usługi online jako nową, publiczną spółkę o nazwie Scripps Networks Interactive. Podział został przeprowadzony w celu zmniejszenia obciążeń finansowych nadawców telewizyjnych Scripps i drukowania aktywów na dochodowych właściwościach sieci kablowych.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Komisja Europejska (niem. Europäische Kommission, fr. Commission européenne, ang. European Commission) – organ wykonawczy Unii Europejskiej będący instytucją odpowiedzialną za bieżącą politykę Unii, nadzorujący prace wszystkich jej agencji i zarządzającą jej funduszami. Komisja posiada wyłączną inicjatywę legislacyjną w zakresie prawa unijnego oraz jest uprawniona do wydawania rozporządzeń wykonawczych (ang. Comission Regulation). Jej główną siedzibą jest Bruksela.

16 marca 2015 roku Grupa ITI i Grupa Canal+ sprzedała większościowy udział 52,7% w TVN S.A. za 584 mln euro grupie Scripps Networks Interactive. Dzięki transakcji amerykański koncern stał się właścicielem TVN, jednej z największych komercyjnych stacji telewizyjnych w Polsce i jednocześnie właścicielem 32% udziałów w platformie cyfrowej nc+. 28 sierpnia 2015 roku Scripps Networks Interactive za pośrednictwem spółki zależnej Southbank Media skupił od inwestorów z Giełdy Papierów Wartościowych niemal wszystkie akcje TVN, zwiększając swój udział w TVN S.A. do 98,76 procent. 28 września 2015 roku Scripps Networks Interactive skupił wszystkie pozostałe akcje TVN, zostając tym samym właścicielem pełnych 100 procent akcji TVN. 31 lipca 2017 roku firma Discovery Communications ogłosiła, że kupi Scripps Networks Interactive za 14,6 miliarda dolarów w ramach transakcji gotówkowej i akcyjnej. 6 lutego 2018 roku Komisja Europejska wydała warunkową zgodę na tę transakcję oraz odrzuciła wniosek Polski, aby decyzję w tej sprawie podjął krajowy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Warunkiem, jaki postawiła Komisja Europejska, jest udostępnianie przez Discovery Communications operatorom telewizyjnym stacji telewizyjnych TVN24 i TVN24 BiS za „rozsądną cenę”. 26 lutego 2018 roku Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zakończył postępowanie dotyczące kupna Scripps Networks Interactive przez Discovery Communications i nie zgłosił zastrzeżeń do tej transakcji. 6 marca 2018 roku Discovery Communication poinformowało o zakończeniu transakcji i tym samym przejęciu firmy Scripps Networks Interactive. Firma ogłosiła też, że będzie działać pod nazwą Discovery, a do rady nadzorczej dołączył prezes i CEO Scripps Networks Interactive Kenneth W. Lowe.

{{Stacja telewizyjna infobox}} Nieznane pola: "siostrzane". Travel Channel - satelitarny kanał telewizyjny o profilu podróżniczym, należący do Grupy TVN. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) – polski urząd antymonopolowy, obsługujący Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który jest centralnym organem administracji państwowej (rządowej), działający na podstawie ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2007 r. Nr 50, poz. 331). Organizację Urzędu określa statut nadany, w drodze zarządzenia, przez Prezesa Rady Ministrów (M.P. z 2007 r. Nr 39, poz. 451).

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Investor’s Business Daily, Susan Packard Drove Home HGTV’s Culture While Ratings Sprouted | Stock News & Stock Market Analysis – IBD, „Investor’s Business Daily”, 24 marca 2016 [dostęp 2018-01-09] (ang.).
 2. „Susan Packard of HGTV and Scripps Networks Interactive shares advice at Business Women First event”., bizjournals.com [dostęp 2018-01-09].
 3. Scripps family considers offers for Knoxville-based Scripps Networks Interactive, „Knoxville News Sentinel” [dostęp 2018-01-09] (ang.).
 4. Scripps spins off interactive company – Business Courier of Cincinnati, bizjournals.com [dostęp 2018-01-09] [zarchiwizowane z adresu 2008-07-04].
 5. Edit Staff, E.W. Scripps to Split in Two; Scripps Networks Interactive to be Spun Off to Shareholders, gigaom.com, 16 października 2007 [dostęp 2018-01-09] (ang.).
 6. ITI: Scripps Network przejmuje TVN. ITI. [dostęp 2015-04-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-03)].
 7. Scripps wykupił z giełdy niemal wszystkie akcje TVN (pol.). wirtualnemedia.pl, 2015-08-28. [dostęp 2015-08-28].
 8. Scripps ma już 100 proc. akcji TVN, spółka zniknie z giełdy. [dostęp 2015-09-30].
 9. Discovery to Acquire Scripps Networks for $14.6 Billion, „The Hollywood Reporter” [dostęp 2017-07-31] (ang.).
 10. Discovery kupuje amerykańskiego właściciela TVN, „Business Insider”, 31 lipca 2017 [dostęp 2018-01-09] (pol.).
 11. Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Scripps przez Discovery, warunkiem TVN24 i TVN24 BiS dla operatorów „za rozsądną cenę”, wirtualnemedia.pl, 7 lutego 2018 [dostęp 2018-02-26].
 12. European Commission Clears Discovery Deal to Buy Scripps, „The Hollywood Reporter” [dostęp 2018-03-02] (ang.).
 13. Władze USA zgadzają się na przejęcie Scripps przez Discovery, finalizacja transakcji w marcu, wirtualnemedia.pl, 27 lutego 2018 [dostęp 2018-02-27].
 14. Discovery przejęło Scripps Networks Interactive, powołało prezesa SNI do swoich władz, wirtualnemedia.pl, 7 marca 2018 [dostęp 2018-03-07].
 15. Discovery Closes Scripps Acquisition, Creating Nonscripted Content Giant, „The Hollywood Reporter” [dostęp 2018-03-07] (ang.).

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa Scripps Networks Interactive
 • TVN – polska komercyjna stacja telewizyjna, wchodząca w skład Grupy TVN należącej do grupy medialnej ITI. Rozpoczęła ona nadawanie 3 października 1997 o godz. 19:00. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.Grupa TVN – polska grupa medialno-rozrywkowa notowana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Prezesem Grupy TVN od 1 września 2009 roku jest Markus Tellenbach, który zastąpił Piotra Waltera. Grupa TVN należy do Grupy ITI i Canal+ Cyfrowy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Discovery, oficjalnie Discovery, Inc., do 6 marca 2018 Discovery Communications, Inc., też Discovery Communications – jeden z największych nadawców programów edukacyjnych i dokumentalnych. Jego siedziba znajduje się w Silver Spring w amerykańskim stanie Maryland. Korporacja zatrudnia około 4600 pracowników, natomiast jej programy są oglądane w ponad 180 krajach świata w 39 językach. Posiada ponad 100 stacji telewizyjnych. Pierwszy kanał, Discovery Channel, został uruchomiony 17 czerwca 1985 roku.
  TVN24 BiS (dawniej: TVN24 Biznes i Świat) – kanał informacyjny należący do Grupy TVN, koncentrujący się na wiadomościach biznesowych i zagranicznych.

  Reklama