Scratch (muzyka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
DJ podczas typowego skreczu

Scratch (czyt. skrecz) - dźwięk powstający poprzez drapanie płyty winylowej igłą znajdującą się w gramofonie konsoli DJ-a. Płytę przesuwa się palcami, po półokręgu, do przodu i wstecz pod igłą. Wykorzystywany najczęściej w nagraniach muzyki z gatunku hip-hop oraz tanecznej muzyki elektronicznej, chociaż pojawia się również w innych gatunkach (jest ważnym elementem nu metalu).

Półokrąg oparty na odcinku AB jest to figura geometryczna składająca się z tego odcinka i łuku, który jest połową okręgu o średnicy AB o końcach wspólnych z końcami odcinka AB. Promień półokręgu równy jest promieniowi okręgu, którego wycinek stanowi. Odcinek AB nazywa się podstawą półokręgu.Nu metal – gatunek muzyczny powstały na początku lat 90 XX wieku. Termin został wymyślony przez Jonathana Davisa w celu określenia gatunku muzyki granej przez zespół KoЯn. Gatunek ten jest pochodną takich stylów jak grunge, metal alternatywny, funk, thrash metal, groove metal oraz industrial metal.

Powstanie[ | edytuj kod]

Sam scratch został wynaleziony przez Grand Wizard Theodore'a, jak się mówi - zupełnie przez przypadek. Pewnego razu, gdy młody Wizard głośno słuchał muzyki w swoim pokoju, matka zwróciła mu na to uwagę. Theodore zatrzymał ręką grającą płytę, aby porozmawiać z matką. Tak powstał podstawowy scratch - tzw. Baby scratch. Baby scratch stanowi podstawę każdego innego scratchu. Można tu wymienić niektóre ich podstawowe rodzaje:

Mikser w elektroakustyce: stół mikserski, konsoleta mikserska – centralny punkt toru elektroakustycznego, do którego podłączone są źródła sygnału elektroakustycznego, takie jak mikrofony, elektrofony, magnetofony i umożliwiający zmianę parametrów doprowadzonego sygnału, jak np. uwypuklenie lub stłumienie określonych zakresów częstotliwości, wprowadzanie efektów brzmieniowych oraz regulacja głośności. Służy również często jako dystrybutor sygnału do innych urządzeń za pomocą przyłączy analogowych lub cyfrowych. Jest podstawowym narzędziem pracy realizatorów dźwięku oraz DJ-ów.Grand Wizard Theodore (ur. 1962, Bronx, Nowy Jork jako Theodore Livingston) - amerykański DJ i producent hip-hopowy. Uważany jest za wynalazcę techniki scratchowania.

Rodzaje[ | edytuj kod]

Baby Scratch - najprostszy scratch, będący podstawą pozostałych odmian. Wykonuje się go tylko za pomocą jednej ręki, crossfader nie jest używany. Płytą porusza się powoli pod igłą, w przeciwnym wypadku powstanie scribble scratch.

Tear Scratch - podobnie jak baby scratch, wykonywany jest bez crossfadera. Ten typ scratchu tworzony jest za pomocą 3 ruchów. Dźwięk jest dzielony na trzy części w przód – w przód – w tył lub w tył – w tył – w przód

Q-bert (ur. 7 października 1969 roku) jest pseudonimem artystycznym Richarda Quitevisa, amerykańskiego DJa i kompozytora filipińskiego pochodzenia. Członek nieistniejącej już grupy turntablistycznej Invisibl Scratch Piklz.Gramofon – urządzenie do odtwarzania dźwięku zapisanego na płytach gramofonowych. W Polsce często mylnie nazywany adapterem.

Scribble Scratch - jest to scratch podobny do baby scratch. Różnica polega na tym, że scribble scratch jest wykonywany szybciej i składa się z wielu powtórzeń w przód i w tył.

Forward scratch - polega na wyciszaniu tzw. crossfaderem na mixerze dźwięku, który powstaje podczas ruchu ręki znajdującej się na płycie - w tył, pozostawiając tylko dźwięk w przód. Stąd nazwa. Analogicznie istnieje backward scratch.

Chirp Scratch - wynaleziony przez DJ Jazzy Jeffa trik, polega na wyciszaniu momentów, gdy ręka na płycie zmienia kierunek biegu z "do przodu" - na "w tył" i na odwrót. Do podstawowej odmiany chirpa używa się próbek dźwięku zaczynających się nagle, co sprawia, że wystarczy ciąć tylko w jedną stronę.

Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.Jeffrey Allen Townes (ur. 22 grudnia 1965, w Filadelfii, Pensylwania, Stany Zjednoczone), znany pod pseudonimem DJ Jazzy Jeff i Jazz - amerykański producent muzyczny hip hop i R&B, turntablista i aktor. Znany jest ze swej scenicznej kariery z Willem Smithem jako DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince. DJ Jazzy Jeff uczęszczał do John Bartram High School w Filadelfii, ale jej nie ukończył. Jest uhonorowany na szkolnej Ścianie Sław.

Flare Scratch - jest to sztuczka podobna do chirp scratch'a, lecz aby ją wykonać należy dźwięk w przód podzielić na 2 fragmenty, ruch do tyłu pozostawiając bez zmian. Opisana wyżej "flara" jest podstawową odmianą - jest to tzw. 1 click flare. We flarach cięć do tyłu jest zawsze o jedno mniej niż do przodu. Czyli w 2 click flare dźwięk w przód dzieli się na 3 dźwięki, w tył - na 2, itd. Stopień skomplikowania triku zależy od umiejętności turntablisty.

Transform Scratch - Spopularyzowany dzięki kreskówce The Transformers. Rozpoczyna się na zamkniętym crossfaderze i polega na bardzo wolnym poruszaniu płyty, przy jednoczesnym otwarciu crossfadera i ponownym jego zamknięciu. Flare scratch jest bardzo podobny, z tą różnicą, że zaczyna się na otwartym crossfaderze.

Tweedle Scratch - polega on na szybkim pukaniu palcami wskazującym i środkowym w crossfader, jednocześnie używając kciuka jako amortyzatora. Mówiąc prościej - każde puknięcie palca włącza (bądź wyłącza - zależy na jakim ustawieniu crossfadera się gra) dźwięk. Jest on automatycznie wyciszany poprzez odbijający kciuk.

Crab Scratch - Został wynaleziony przez DJ-a Q-berta i Mix Master Mike'a. Jest to rozszerzenie tweedle scratch'a. Różnica polega na tym, że zamiast szybkiego pukania dwoma palcami, należy przejechać wszystkimi czterema, po crossfaderze który jest amortyzowany przez kciuk. W ten sposób można uzyskać bardzo szybkie cięcie niemożliwe do uzyskania poprzez pracę nadgarstka.

Orbit Scratch - wbrew temu co sądzi wielu, nie jest to konkretny scratch, lecz odmiana, polegająca na zrobieniu tych samych ewolucji z dźwiękiem podczas ruchu w przód jak i w tył. Przykładowo 1 click flare orbit będzie to cięcie każdego ruchu na 2 części, itp.

Tweak Scratch - Wynaleziony przez DJ Mix Master Mike'a, polega na przyśpieszaniu i zwalnianiu prędkości obrotu płyty, podczas gdy jest ona odtwarzana. Najlepsze efekty uzyskuje się używając wolnych fragmentów z długim przedźwiękiem.

Współczesny turntablism osiąga coraz bardziej rozbudowane formy. Scratchowe sztuczki powstają przez połączenie umiejętności, szybkości, wyobraźni i pomysłowości DJ-a oraz różnych ewolucji na gramofonach.


Reklama