Scott Wilson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Scott Wilson, właśc. William Delano Wilson (ur. 29 marca 1942 w Atlancie, zm. 6 października 2018 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.

Prawo i porządek, znany także pod nazwą W obronie prawa oraz Prawo i bezprawie (oryg. Law & Order) – amerykański serial kryminalny autorstwa Dicka Wolfa. Serial ukazuje zbrodnie inspirowane prawdziwymi wydarzeniami ukazane z dwóch punktów widzenia: policji prowadzącej śledztwo oraz sądu w którym prowadzona jest sprawa. Prawo i porządek produkowane było przez stację NBC nieprzerwanie od 1990 do 2010 roku, dając mu pierwsze miejsce wśród najdłużej emitowanych amerykańskich seriali w tzw. prime time, czyli wieczornej porze najwyższej oglądalności.Krzysztof Zanussi (ur. 17 czerwca 1939 w Warszawie) – polski reżyser i scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny, producent filmowy, publicysta, pedagog oraz filozof.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się i dorastał w Atlancie w stanie Georgia jako syn Jewell Estelle (1914–2017) i Thomasa Hardy’ego Wilsona (1903–1956). Jego ojciec był przedsiębiorcą budowlanym, który chciał, aby syn został architektem lub inżynierem. Miał młodszą siostrę Danę Jewell (1944–2017). Kiedy zmarł jego ojciec, jego owdowiała matka przeniosła się z rodziną do jej rodzinnego miasta Thomasville i ponownie wyszła za mąż – za Hugh Dorseya McMickle’a. W 1960 ukończył Thomasville High School. Trenował koszykówkę, co przyniosło mu stypendium sportowe na Southern Polytechnic State University w miejscowości Marietta, gdzie studiował architekturę. Studiów tych nie ukończył, uczelnię opuścił z powodu problemów zdrowotnych.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.William Peter Blatty (ur. 7 stycznia 1928 w Nowym Jorku) – amerykański pisarz i scenarzysta, pochodzenia libańskiego.

W 1961 pojechał autostopem do Los Angeles, wkrótce zapisał się na zajęcia aktorskie. Po przybyciu do Hollywood spotkał w barze aktora, który zabrał go na przesłuchanie. Zaproszony do udziału Scott Wilson przeczytał monolog z The Long Voyage Home. Nie udało mu się zdobyć tej roli, ale spotkanie skłoniło reżysera do obsadzenia go później w spektaklu The Importance of Being Earnest. W ciągu następnych pięciu i pół roku zagrał w około 20 przedstawieniach w Hollywood. Wystąpił też w musicalu Guys and Dolls w Marriott’s Lincolnshire Theatre w Lincolnshire w Illinois.

Złoty Lew (wł. Il Leone d’Oro) – główna nagroda filmowa na europejskim festiwalu filmowym odbywającym się corocznie w Wenecji. Nagroda jest przyznawana przez komitet organizacyjny od 1949 roku. W 1970 roku wprowadzono drugiego Złotego Lwa - nagrodę honorową dla wybitnych twórców kina światowego. Od 1974 Złote Lwy przyznaje się na Międzynarodowym Biennale Sztuki, a od 1978 także na Międzynarodowym Biennale Architektury.Jack Clayton (ur. 1 marca 1921 w Brighton w hrabstwie East Sussex - zm. 26 lutego 1995 w Slough w hrabstwie Berkshire) - brytyjski reżyser i producent filmowy. Był nominowany do Oscara za reżyserię filmu Miejsce na górze (1959).

Kariera[ | edytuj kod]

W 1967 zadebiutował w roli Harveya Obersta w uhonorowanym Oscarem za najlepszy film dramacie kryminalnym W upalną noc (In the Heat of the Night) w reżyserii Normana Jewisona z Rodem Steigerem i Sidneyem Poitier. W tym samym roku również został obsadzony w roli socjopatycznego mordercy Richarda Hickocka w dramacie sądowym Richarda Brooksa Z zimną krwią (In Cold Blood) na podstawie książki Trumana Capote’a. Po występie w tej produkcji pojawił się na okładce magazynu „Life” z 12 maja 1967 (wraz z nim na okładce pojawili się jego ekranowy partner Robert Blake i autor książki Truman Capote).

Nowi centurionowie (ang. The New Centurions) – amerykański film kryminalny z gatunku neo-noir z 1972 roku w reżyserii Richarda Fleischera. Adaptacja powieści Josepha Wambaugha pod tym samym tytułem. Sędzia Dredd (oryg. Judge Dredd) – film sensacyjny z 1995 roku w reżyserii Danny’ego Cannona. Film oparty jest na postaci z brytyjskiego komiksu 2000 AD.

Regularnie występował w hollywoodzkich produkcjach kinowych, takich jak dramat wojenny Sydneya Pollacka Obrona zamku (Castle Keep, 1969) jako kapral Clearboy, dramat Johna Frankenheimera Cyrk straceńców (The Gypsy Moths, 1969) w roli skoczka spadochronowego i melodramat Jacka Claytona Wielki Gatsby (The Great Gatsby, 1974) z Robertem Redfordem w roli technika pojazdów samochodowych. Kreacja byłego astronauty – kapitana Billy’ego Cutshawa w dreszczowcu psychologicznym Williama Petera Blatty’ego The Ninth Configuration (1980) przyniosła mu nominację do Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego.

The Hollywood Reporter - amerykańskie czasopismo poświęcone życiu i karierze gwiazd Hollywood. Ukazuje się od 1930 roku.Johnny Przystojniak - amerykański kryminał z 1989 roku na podstawie powieści The Three Worlds of Johnny Handsome Johna Godeya.

W filmie przygodowym Philipa Kaufmana Pierwszy krok w kosmos (The Right Stuff, 1983), na motywach książki Toma Wolfe’a, wcielił się w postać Alberta Scotta Crossfielda, cywilnego pilota testowego pracującego dla North American Aviation. Grywał również w produkcjach europejskich, w tym w dwóch filmach Krzysztofa Zanussiego – w Roku spokojnego słońca (Złoty Lew na 41. Festiwal w Wenecji w 1984) jako oficer amerykańskiej misji wojskowej i Bracie naszego Boga (1987) jako Adam Chmielowski. Występował też gościnnie w serialach telewizyjnych, w tym CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas (CSI: Crime Scene Investigation, 2001) jako potentat kasyn Sam Braun czy Żywe trupy (The Walking Dead, 2011–2014) w roli Hershela Greene’a.

Złote Globy dla najlepszego aktora drugoplanowego jest to kategoria Złotych Globów, przyznawana od 1944 roku przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

6 października jest 279. (w latach przestępnych 280.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 86 dni.
John Frankenheimer (ur. 19 lutego 1930 w Nowym Jorku, zm. 6 lipca 2002 w Los Angeles) – amerykański reżyser i producent.
Pierwszy krok w kosmos – film amerykański z 1983 r. reżyserii Philipa Kaufmana na podstawie książki Toma Wolfe’a. Historię pierwszych astronautów, począwszy od przekroczenia bariery dźwięku, a zakończywszy na programie załogowych lotów kosmicznych Mercury.
Find a Grave – strona internetowa, która umożliwia dostęp do baz danych cmentarzy. Za jej pomocą można odszukać m.in. groby wielu znanych osób.
Architektura (gr. αρχιτεκτονική architektonike) – nauka i sztuka projektowania, konstruowania i wykonywania budynków oraz innych budowli przestrzennych.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Reklama