• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Scott Morrison

  Przeczytaj także...
  Julie Bishop (ur. 17 lipca 1956 w Lobethal), australijska polityk, w latach 2003-2007 członkini gabinetu Johna Howarda, od 2007 wicelider Liberalnej Partii Australii, w latach 2007-2013 wicelider opozycji. Od 18 września 2013 jest ministrem spraw zagranicznych Australii.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.
  Peter Craig Dutton (ur. 18 listopada 1970 w Brisbane) – australijski polityk, na szczeblu stanowym będący członkiem Liberal National Party of Queensland (LNP), zaś na szczeblu federalnym należący do Liberalnej Partii Australii (LPA). Od 2001 poseł do Izby Reprezentantów. W latach 2013-2014 minister zdrowia i jednocześnie minister sportu, zaś od grudnia 2014 minister imigracji i ochrony granic.

  Scott John Morrison (ur. 13 maja 1968 w Sydney) – australijski polityk, członek Liberalnej Partii Australii (LPA). Od 2007 poseł do Izby Reprezentantów. W latach 2013–2014 minister imigracji i ochrony granic, następnie w latach 2014–2015 minister służb społecznych. Od września 2015 do sierpnia 2018 minister skarbu. Od 24 sierpnia 2018 premier Australii.

  Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym. Gabinet cieni "rząd oczekujący" – skład rządu formułowany przez partie opozycyjne, gotowy przejąć władzę w razie zwycięstwa wyborczego danej partii. Polega na tym, że każdy członek rządu ma odpowiadający mu "cień" w opozycji.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Kariera zawodowa[ | edytuj kod]

  Jest absolwentem University of New South Wales, gdzie studiował geografię i ekonomię. Po studiach pracował w branżach turystycznej i nieruchomości, kierując m.in. australijskimi i nowozelandzkimi agendami państwowymi odpowiedzialnymi za promocję turystyczną tych krajów. W latach 2000–2004 był etatowym pracownikiem LPA jako dyrektor stanowych struktur tej partii w Nowej Południowej Walii.

  Hrabstwo Sutherland (Sutherland Shire) - jeden z 38 samorządów lokalnych wchodzących w skład aglomeracji Sydney, największego zespołu miejskiego Australii. Znajduje się w południowej części Sydney i zajmuje powierzchnię 335 km. Liczy 205 448 mieszkańców (2006).Pentekostalizm (ruch zielonoświątkowy) – odłam chrześcijaństwa wyrosły i zakorzeniony w ewangelikalnym protestantyzmie.

  Kariera polityczna[ | edytuj kod]

  Poseł i minister[ | edytuj kod]

  W 2007 został po raz pierwszy wybrany do parlamentu federalnego jako kandydat LPA w okręgu wyborczym Cook. W latach 2008–2013 zasiadał w gabinetach cieni LPA, zaś po zwycięstwie Koalicji w wyborach w 2013 trafił do gabinetu Tony’ego Abbotta. Początkowo stał na czele resortu imigracji i ochrony granic. Podczas rekonstrukcji rządu w grudniu 2014 został przeniesiony na urząd ministra służb społecznych. Gdy we wrześniu 2015 Abbott został zastąpiony na stanowisku premiera przez Malcolma Turnbulla, Morrisson otrzymał urząd ministra skarbu.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Premier Australii – de facto najważniejsze stanowisko we władzy wykonawczej na szczeblu federalnym w Australii, a także w całym systemie politycznym tego państwa. Formalnie premiera powołuje gubernator generalny Australii w imieniu królowej Australii. W praktyce funkcję tę niemal automatycznie obejmuje lider partii lub koalicji mającej najwięcej miejsc w Izbie Reprezentantów. Niemal równocześnie gubernator generalny powołuje na wniosek premiera gabinet. W skład rządu wchodzą również ministrowie niższej rangi (struktura władzy wykonawczej jest w Australii w znacznej mierze wzorowana na rozwiązaniach brytyjskich).

  Premier Australii[ | edytuj kod]

  W sierpniu 2018 w LPA doszło do kryzysu wewnętrznego, spowodowanego głównie aspiracjami konserwatywnego skrzydła partii, które pragnęło zastąpić zaliczanego do bardziej centrowych polityków premiera Turnbulla własnym kandydatem w osobie ministra spraw wewnętrznych Petera Duttona. Początkowo Turnbull pokonał Duttona w wyborach na federalnego lidera LPA, która to funkcja w ówczesnym układzie politycznym automatycznie dawała stanowisko premiera Australii, przeprowadzonych 21 sierpnia 2018. Wskutek lawinowo spadającego poparcia dla niego wśród parlamentarzystów, a nawet ministrów, już trzy dni później Turnbull został zmuszony do zarządzenia kolejnych wyborów lidera, w których sam postanowił nie kandydować.

  Okręg wyborczy Cook (ang. Division of Cook) – jednomandatowy okręg wyborczy do Izby Reprezentantów Australii, położony na południowo-wschodnich krańcach Sydney. Powstał w 1969, jego patronem jest James Cook, brytyjski oficer zasłużony dla europejskiej kolonizacji Australii. Okręg jest uważany za bastion prawicy, w całej jego historii tylko przez jedną kadencję parlamentu był reprezentowany przez polityka lewicowego.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Morrison wystartował w tych wyborach z pozycji kandydata kompromisowego, akceptowalnego zarówno dla bardziej liberalnych, jak i konserwatywnych środowisk w partii, a na dodatek mającego znacznie mniejszy niż Dutton elektorat negatywny. W pierwszej turze głosowania rywalami Morrisona byli Dutton i Julie Bishop. Po wyeliminowaniu tej ostatniej, Morrison pokonał Duttona 45:40 w drugiej turze wyborów, w których głosować mogli wszyscy federalni posłowie i senatorowie LPA. Jeszcze tego samego dnia został zaprzysiężony na premiera Australii.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Malcolm Bryant Turnbull (ur. 24 października 1954), australijski polityk i prawnik, lider opozycji i lider Liberalnej Partii Australii od 16 września 2008 do 1 grudnia 2009. Minister środowiska i zasobów wodnych w 2007.

  Życie osobiste[ | edytuj kod]

  Wraz z żoną Jenny i ich dwiema córkami mieszkają w hrabstwie Sutherland na południu Sydney. Jest kibicem zespołu rugby – Cronulla-Sutherland Sharks i wielkim fanem piosenkarki Tina Arena.

  Morrison wychował się w Kościele Zjednoczonym, następnie przystąpił do zielonoświątkowców. Obecnie uczęszcza do megakościoła Horizon Church, związanym z Australijskimi Kościołami Chrześcijańskimi. Jest pierwszym zielonoświątkowym premierem Australii

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Hon Scott Morrison MP (ang.). aph.gov.au. [dostęp 2015-06-16].
  2. Premier Australii „zmuszony” do ustąpienia. tvn24.pl. [dostęp 2018-08-24].
  3. Katharine Murphy: Turnbull unveils ministry with Morrison as treasurer and Payne as defence minister – politics live. theguardian.com. [dostęp 2015-10-03].
  4. Katharine Murphy, All eyes on Dutton as conservatives fuel Coalition’s crisis of confidence, the Guardian, 18 sierpnia 2018 [dostęp 2018-09-06] (ang.).
  5. Paul Karp, Could Scott Morrison and Julie Bishop join the leadership race in a three-cornered contest?, the Guardian, 22 sierpnia 2018 [dostęp 2018-09-06] (ang.).
  6. Liberal leadership spill: How the vote unfolded, „Financial Review”, 24 sierpnia 2018 [dostęp 2018-09-06] (ang.).
  7. Scott Morrison sworn in as Prime Minister, The Sydney Morning Herald [dostęp 2018-09-06] (ang.).
  8. BiographyThe Hon Scott Morrison MP (ang.). treasury.gov.au. [dostęp 2018-08-26].
  9. ScoMo Australia’s first Pentecostal PM (ang.). eternitynews.com.au. [dostęp 2018-08-26].
  10. 'Darkness' coming if Scott Morrison not re-elected, Pentecostal leader claims (ang.). theguardian.com. [dostęp 2018-09-07].
  tbody>tr>th.navbox-title>.tytuł{font-size:110%;padding-left:0;padding-right:0}.mw-parser-output .navbox-collapse{float:right;width:6em;height:1.6em}.mw-parser-output .navbox-tnavbar{float:left;width:6em;height:1.6em;text-align:left}.mw-parser-output table.navbox.v2 .navbox-group{text-align:right;padding-left:1em;padding-right:1em}.mw-parser-output table.navbox.v2 .navbox-list{width:100%;padding:0px}.mw-parser-output table.navbox.v2 .navbox-grafika-lewa{padding:0 2px 0 0}.mw-parser-output table.navbox.v2 .navbox-grafika{padding:0 0 0 2px}.mw-parser-output table.navbox.v2 .navbox-list.hlist{padding:0em 0.25em}.mw-parser-output table.navbox.v2 th.navbox-group+td.navbox-list{text-align:left}.mw-parser-output table.navbox.v2 th.navbox-group td.navbox-list{text-align:left}.mw-parser-output table.navbox-columns-table.v2 .navbox-column{width:100%;padding:0px}.mw-parser-output table.navbox-columns-table.v2{table-layout:fixed}.mw-parser-output table.navbox-columns-table.v2>tbody>tr>td{vertical-align:top}.mw-parser-output table.navbox-columns-table.v2>tbody>.nagłówek>.navbox-abovebelow{vertical-align:bottom}.mw-parser-output .navbox-column>ul{column-width:24em;text-align:left;list-style:none}.mw-parser-output .navbox-column>ul>li{white-space:nowrap;padding:0;margin:0}.mw-parser-output .navbox-tnavbar{color:#002bb8}.mw-parser-output .navbox-tnavbar a{color:#002bb8}.mw-parser-output table.navbox.v2 .navbox-group{background:#ddddff}.mw-parser-output table.navbox.v2 tr+tr>td,.mw-parser-output table.navbox.v2 tr+tr>th{border-top:2px solid #fdfdfd}.mw-parser-output table.navbox.v2 .navbox-subgroup .navbox-group{background:#e6e6ff}.mw-parser-output table.navbox.v2 .navbox-inner>tbody>tr>th+td,.mw-parser-output table.navbox.v2 .navbox-subgroup>tbody>tr>th+td,.mw-parser-output table.navbox-columns-table.v2>tbody>tr>th+th,.mw-parser-output table.navbox-columns-table.v2>tbody>tr>th+td,.mw-parser-output table.navbox-columns-table.v2>tbody>tr>td+td{border-left:2px solid #fdfdfd}.mw-parser-output .navbox span.rok{display:inline-block;width:4em;padding-right:0.5em;text-align:right}.mw-parser-output .navbox.v2.medaliści .opis1{background:gold}.mw-parser-output .navbox.v2.medaliści .opis2{background:silver}.mw-parser-output .navbox.v2.medaliści .opis3{background:#c96}.mw-parser-output .navbox{padding:3px}.mw-parser-output .navbox.pionowy .before,.mw-parser-output .navbox.pionowy .after{padding:0.5em 0;text-align:center}.mw-parser-output .navbox>.caption{background:#ccf;text-align:center;font-weight:bold}.mw-parser-output .navbox .tnavbar{font-weight:normal;font-size:xx-small;white-space:nowrap;padding:0}.mw-parser-output .navbox>.tnavbar{margin-left:1em;float:left}.mw-parser-output .navbox .below>hr+.tnavbar{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output .navbox .below>.tnavbar:before{content:"Ten szablon: "}.mw-parser-output .navbox .tnavbar li:after{content:" · "}.mw-parser-output .navbox .tnavbar li:last-child:after{content:none}.mw-parser-output .navbox hr{margin:0.2em 1em}.mw-parser-output .navbox .title{background:#ddf;text-align:center;font-weight:bold}.mw-parser-output .navbox>.mw-collapsible-content{margin-top:2px;padding:0;font-size:smaller}.mw-parser-output .navbox .above+div,.mw-parser-output .navbox .above+.navbox-main-content,.mw-parser-output .navbox .below,.mw-parser-output .navbox .title+.grid{margin-top:2px}.mw-parser-output .navbox>.mw-collapsible-content>.above,.mw-parser-output .navbox>.mw-collapsible-content>.below{background:#ddf;text-align:center;margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output .navbox:not(.pionowy) .flex{display:flex;flex-direction:row}.mw-parser-output .navbox .flex>.before,.mw-parser-output .navbox .flex>.after{align-self:center;text-align:center}.mw-parser-output .navbox .flex>.navbox-main-content{flex-grow:1}.mw-parser-output .navbox:not(.pionowy) .before+.navbox-main-content{margin-left:0.5em}.mw-parser-output .navbox:not(.pionowy) .navbox-main-content+.after{margin-left:0.5em}.mw-parser-output .navbox .inner-columns,.mw-parser-output .navbox .inner-group,.mw-parser-output .navbox .inner-standard{border-spacing:0;border-collapse:collapse;width:100%}.mw-parser-output .navbox .inner-standard>tbody>tr>.opis{text-align:right;vertical-align:middle}.mw-parser-output .navbox .inner-standard>tbody>tr>.opis+.spis{border-left:2px solid white;text-align:left}.mw-parser-output .navbox .inner-standard>tbody>tr>td{padding:0;width:100%}.mw-parser-output .navbox .inner-standard>tbody>tr>td:first-child{text-align:center}.mw-parser-output .navbox .inner-standard .inner-standard>tbody>tr>td{text-align:left}.mw-parser-output .navbox .inner-standard>tbody>tr>.navbox-odd,.mw-parser-output .navbox .inner-standard>tbody>tr>.navbox-even{padding:0 0.3em}.mw-parser-output .navbox .inner-standard>tbody>tr+tr>th,.mw-parser-output .navbox .inner-standard>tbody>tr+tr>td{border-top:2px solid white}.mw-parser-output .navbox .inner-standard>tbody>tr>th+td{border-left:2px solid white}.mw-parser-output .navbox .inner-columns{table-layout:fixed}.mw-parser-output .navbox .inner-columns>tbody>tr>th,.mw-parser-output .navbox .inner-columns>tbody>tr>td{padding:0;border-left:2px solid white;border-right:2px solid white}.mw-parser-output .navbox .inner-columns>tbody>tr>td{vertical-align:top}.mw-parser-output .navbox .inner-columns>tbody>tr+tr>td{border-top:2px solid white}.mw-parser-output .navbox .inner-columns>tbody>tr>th:first-child,.mw-parser-output .navbox .inner-columns>tbody>tr>td:first-child{border-left:0}.mw-parser-output .navbox .inner-columns>tbody>tr>th:last-child,.mw-parser-output .navbox .inner-columns>tbody>tr>td:last-child{border-right:0}.mw-parser-output .navbox .inner-columns>tbody>tr>td>ul,.mw-parser-output .navbox .inner-columns>tbody>tr>td>ol,.mw-parser-output .navbox .inner-columns>tbody>tr>td>dl{text-align:left}.mw-parser-output .navbox .inner-group>div+div,.mw-parser-output .navbox .inner-group>div>div+div,.mw-parser-output .navbox .inner-group>div>div+table{margin-top:2px}.mw-parser-output .navbox .inner-group>div>.opis,.mw-parser-output .navbox .inner-group>div>.spis{padding:0.1em 1em;text-align:center}.mw-parser-output .navbox>.mw-collapsible-toggle,.mw-parser-output .navbox .inner-group>div.mw-collapsible>.mw-collapsible-toggle{width:4em;text-align:right}.mw-parser-output .navbox>.fakebar,.mw-parser-output .navbox .inner-group>div.mw-collapsible>.fakebar{float:left;width:4em;height:1em}.mw-parser-output .navbox .opis{background:#ddf;padding:0 1em;white-space:nowrap;font-weight:bold}.mw-parser-output .navbox .navbox-odd{}.mw-parser-output .navbox .navbox-even{background:#f7f7f7}.mw-parser-output .navbox .inner-group>div>div+div{background:transparent}.mw-parser-output .navbox p{margin:0;padding:0.3em 0}.mw-parser-output .navbox .spis>ul,.mw-parser-output .navbox .spis>dl,.mw-parser-output .navbox .spis>ol{}.mw-parser-output .navbox.medaliści .opis.a1,.mw-parser-output .navbox.medaliści .a1 .opis{background:gold}.mw-parser-output .navbox.medaliści .opis.a2,.mw-parser-output .navbox.medaliści .a2 .opis{background:silver}.mw-parser-output .navbox.medaliści .opis.a3,.mw-parser-output .navbox.medaliści .a3 .opis{background:#c96}.mw-parser-output .navbox .navbox-main-content>ul,.mw-parser-output .navbox .navbox-main-content>dl,.mw-parser-output .navbox .navbox-main-content>ol{column-width:24em;text-align:left}.mw-parser-output .navbox ul{list-style:none}.mw-parser-output .navbox .references{background:transparent}.mw-parser-output .navbox .hwrap .hlist dd,.mw-parser-output .navbox .hwrap .hlist dt,.mw-parser-output .navbox .hwrap .hlist li{white-space:normal}.mw-parser-output .navbox .rok{display:inline-block;width:4em;padding-right:0.5em;text-align:right}.mw-parser-output .navbox .navbox-statistics{margin-top:2px;border-top:1px solid gray;text-align:center;font-size:small}.mw-parser-output .navbox:not(.grupa-szablonów) .navbox{margin:0;border:0;padding:0}
  Warto wiedzieć że... beta

  Kościół Zjednoczony w Australii (UCA) – został utworzony w dniu 22 czerwca 1977 roku, kiedy wiele zborów z Kościoła Metodystycznego z Australii, Kościoła Prezbiteriańskiego Australii i Unii Kongregacjonalnej Australii utworzyło unię.
  Australijskie Kościoły Chrześcijańskie (ang. Australian Christian Churches) – chrześcijański kościół zielonoświątkowy działający w Australii, znany także jako Zbory Boże w Australii (ang. Assemblies of God in Australia), wchodzący w skład Światowej Wspólnoty Zborów Bożych. Australijskie Kościoły Chrześcijańskie liczą 217.105 wiernych w 1.104 kościołach, co czyni je największym wyznaniem zielonoświątkowym w Australii.
  Gabinet Tony’ego Abbotta (ang. Abbott Ministry) - sześćdziesiąty dziewiąty gabinet federalny Australii, urzędujący od 18 września 2013 do 15 września 2015. Był tworzony przez blok polityczny określany jako Koalicja, którego dwoma najważniejszymi członkami są Liberalna Partia Australii (LPA) i Narodowa Partia Australii (NPA).
  Uniwersytet Nowej Południowej Walii (ang. University of New South Wales) – australijska uczelnia państwowa z siedzibą w Sydney. Powstała w roku 1949 na bazie istniejącego od 1843 Kolegium Technicznego w Sydney (Sydney Technical College). Zakładając nowy uniwersytet, władze Nowej Południowej Walii chciały stworzyć uczelnię o bardziej technicznym i inżynierskim charakterze niż Uniwersytet w Sydney.
  Megakościoły – określenie używane w stosunku do zborów protestanckich, które w ciągu tygodniowego cyklu nabożeństw gromadzą ponad 2000 uczestników. Obecnie w Stanach Zjednoczonych istnieje prawie 1400 megakościołów. Z tej liczby, około pięćdziesięciu największych megakościołów w tym kraju zrzesza z osobna od 10000 do 47000 wyznawców. Najczęściej megakościoły są teologicznie związane z ewangelicznym nurtem protestantyzmu, choć istnieją również megakościoły będące zborami kalwińskimi. Część z nich należy do ruchu kaznodziejów telewizyjnych i teleewangelistów.
  Nowa Południowa Walia (ang. New South Wales, NSW) – najstarszy i najbardziej zaludniony stan Australii. Leży w południowo-wschodniej części kraju. Na północy graniczy ze stanem Queensland, od zachodu z Australią Południową, a od południa ze stanem Wiktoria. Ponadto sąsiaduje z Australijskim Terytorium Stołecznym, który jest enklawą wewnątrz Nowej Południowej Walii, oraz z Terytorium Jervis Bay, będącym półenklawą. Stolicą stanu i jego największym miastem jest Sydney.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 2.114 sek.