Scott Baio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Scott Vincent James Baio (ur. 22 września 1961 w Nowym Jorku) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

Nie z tego świata (ang. Out of This World, 1987-1991) – amerykański serial komediowy stworzony przez Johna Boni i Boba Bookera.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w nowojorskim Brooklynie, w stanie Nowy Jork. Był najmłodszym trzecim dzieckiem Rose i Mario Baio, którzy wyemigrowali z Castellammare del Golfo z Włoch do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wychowywał się ze starszą siostrą Stephanie i bratem Stevenem. Jego kuzyni - Jimmy Baio i Joey Baio - zostali także aktorami. Uczęszczał do Saint Bernadette Elementary School w Dyker Heights w Brooklynie, a następnie uczył się w North Hollywood High School. Ukończył Xaverian High School w Bay Ridge, w Brooklynie.

Alicja w Krainie Czarów (ang. Alice in Wonderland / Alice Through the Looking Glass) – dwuczęściowy film w oparciu o powieść Lewisa Carrolla, Alicja w Krainie Czarów. Filmy mają charakter musicalu, a w rolach dziwnych postaci spotykanych przez Alicję, wystąpiło wiele znanych osób.22 września jest 265. (w latach przestępnych 266.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 100 dni.

Kariera[ | edytuj kod]

Debiutował na kinowym ekranie tytułową rolą nieletniego gangstera w kryminalnej komedii muzycznej Alana Parkera Bugsy Malone (1976) z Jodie Foster. Ta parodia filmu gangsterskiego okazała się ogromnym sukcesem, dlatego reprezentowała Wielką Brytanię na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1976.

Został dostrzeżony przez producenta Garryego Marshalla, który obsadził go w roli Anthony’ego DeLuca w serialu Blansky's Beauties (1977) i w popularnej serii telewizji ABC Szczęśliwe dni (Happy Days, 1977-1984), a główna rola Charlesa 'Chachi' Arcoli, kuzyna Fonzie (Henry Winkler), uczyniła z niego idola nastolatek i przyniosła mu w roku 1982 nagrodę dla Młodego Artysty. Postać tę zagrał jeszcze w innym serialu ABC pt. Joanie Loves Chachi (1982–1983).

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Pomoc domowa (ang. The Nanny) – amerykański serial telewizyjny, realizowany w latach 1993-1999 przez sieć CBS. Nakręcono 146 odcinków. Serial w wersji oryginalnej emitowano w 90 krajach, w tym w Polsce w Polsacie, TVN 7, TV Puls i TV6. W kilkunastu krajach nakręcono też lokalne wersje tego serialu. W Polsce powstał na jego podstawie serial Niania, emitowany przez TVN.

Komercyjnymi sukcesami stały się kolejne postaci telewizyjne w serialach; Charles w Charles in Charge (1984-1990), James Halbrook w Baby Talk (1991-1992), dr Jack Stewart w Diagnoza morderstwo (Diagnosis Murder, 1993-1995).

Dowiódł również swoich umiejętności aktorskich w dramatach telewizyjnych. Za rolę Juliusa w jednym z odcinków serialu NBC Special Treat - Luke Was There (1976) i postać Buddy’ego Eldera w All the Kids Do It (1984) został nominowany do nagrody Emmy. A rola ucznia szkoły średniej Jacka Melona w Stoned (1980) przyniosła mu nagrodę Young Artist Awards w 1982. Stworzył ciekawą postać nastoletniego alkoholika marzącego, by pójść w ślady ojca i zostać gwiazdą hokeja w telewizyjnym dramacie familijnym Nad przepaścią (The Boy Who Drank Too Much, 1980).

Nagroda Młodych Artystów (ang. Young Artist Award) – nagrody przyznawane regularnie od roku 1979 przez Fundację Młodych Artystów.American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.

Za rolę właściciela piekarni Dominica w kinowym melodramacie Dobry jak chleb (The Bread, My Sweet, 2001) odebrał nagrodę na Festiwalu Filmowym w San Diego, w stanie Kalifornia.

23 stycznia 2005 pojawił się na 18. miejscu w rankingu na „Największego idola nastolatek VH1”, ogłoszonego przez magazyn TV Guide.

Ma na swoim koncie dwa albumy: Recorded The Boys Are Out Tonight i Scott Baio (wyd. RCA).

San Diego – miasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Kalifornia położone nad Oceanem Spokojnym oraz siedziba hrabstwa o tej samej nazwie. Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Pełna chata (org. Full House) to amerykański telewizyjny serial komediowy (sitcom), realizowany w latach 1987-1995. W ciągu tych ośmiu lat, powstały 192 odcinki. Polska premiera miała miejsce 27 czerwca 1992 roku w TVP 2. Serial był później kilkakrotnie powtarzany, zarówno przez TVP, jak i inne stacje (m.in. TVN oraz RTL 7). Od 6 czerwca 2011 roku serial emitowany jest w TV Puls .
Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.
Przeklęta (ang. Cursed, 2005) – amerykańsko-niemiecki film grozy, wyreżyserowany przez Wesa Cravena do scenariusza autorstwa Kevina Williamsona (obydwaj w 1996 stworzyli kultowy horror Krzyk). Światowa premiera filmu miała miejsce 7 listopada 2004 roku podczas American Film Market, a z dystrybucją kinową spotkał się on w 2005 (w Polsce − 28 października tegoż roku).
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Henry Franklin Winkler (ur. 30 października 1945 na Manhattanie w Nowym Jorku, w stanie Nowy Jork) - amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Reklama