Scilly

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga wysp Scilly

Scilly (Isles of Scilly, korn. Ynysek Syllan) – archipelag około 140 wysp o łącznej powierzchni 16,33 km², z czego pięć jest zamieszkanych, leżących na zachód od wybrzeży Kornwalii. Zaludnienie wynosi niewiele ponad 2000 osób. Największą wyspą archipelagu jest St Mary’s, a największym ośrodkiem Hugh Town.

Lower Town – wieś w Anglii, na wyspach Scilly, w hrabstwie ceremonialnym Kornwalia. Leży 58 km na zachód od miasta Penzance i 468 km na zachód od Londynu.Holy Vale – osada w Anglii, na wyspach Scilly, w hrabstwie ceremonialnym Kornwalia. Leży 58 km na zachód od miasta Penzance i 469 km na zachód od Londynu.

Krajobraz i klimat są bardzo zróżnicowane. O ile zwykle morskie otoczenie łagodzi tam zmiany temperatury, to znad Atlantyku przychodzą bardzo ostre zimowe wiatry. Osłonięte południowe wybrzeża pozwalają na hodowlę roślin subtropikalnych, podczas gdy północne nagie skały gdzieniegdzie porośnięte są niskimi krzewami.

Porthloo – osada w Anglii, na wyspach Scilly, w hrabstwie ceremonialnym Kornwalia. Leży 60 km na zachód od miasta Penzance i 471 km na zachód od Londynu.Rocky Hill – osada w Anglii, na wyspach Scilly, w hrabstwie ceremonialnym Kornwalia. Leży 59 km na zachód od miasta Penzance i 470 km na zachód od Londynu.

Mieszkańcy wysp utrzymują się obecnie przede wszystkim z obsługi turystyki, a także tradycyjnie z rybołówstwa i rolnictwa.

Historia[ | edytuj kod]

Wojna 335-letnia[ | edytuj kod]

Wojna 335-letnia (1651–1986) toczyła się pomiędzy Holandią a wyspami Scilly. Wojna trwała tak długo, ponieważ raz wypowiedziana, nie zakończyła się zawarciem pokoju przez 335 lat. Przez ten okres nie padł ani jeden strzał, co sprawia, iż jest to również wojna z najmniejszą liczbą ofiar. Pomimo braku pewności co do tego czy „wojna” została w rzeczywistości wypowiedziana i czy nie została zakończona wcześniejszym traktatem pokojowym, ostatecznie pokój został zawarty w 1986 roku.

Hugh Town (korn. Tre Huw) – miejscowość w Wielkiej Brytanii, Anglii w archipelagu Scilly na wyspie St Mary’s. Jest głównym ośrodkiem wysp. W roku 2001 miasto zamieszkiwało 1068 osób. Miasto jest również największym ośrodkiem turystycznym wyspy.Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.


Podstrony: 1 [2] [3]




Warto wiedzieć że... beta

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Na potrzeby organizacji samorządów lokalnych w Anglii wyróżnia się nawet cztery poziomy podziału administracyjnego. Na niektórych poziomach różne uwarunkowania prawne doprowadziły do powstania różnych jednostek podziału.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Turystyka – zjawisko przestrzennej ruchliwości ludzi, które związane jest z dobrowolną zmianą miejsca pobytu, środowiska i rytmu życia. Obejmuje całokształt stosunków i zjawisk związanych z ruchem turystycznym.
Archipelag (z stgr. Ἀρχιπέλαγος Archipelagos - nazwa prowincji bizantyjskiej obejmującej główne wyspy Morza Egejskiego) - grupa wysp położonych blisko siebie, najczęściej o wspólnej genezie i podobnej budowie geologicznej. Ze względu na ułożenie wysp można wyróżnić roje wysp - archipelagi składające się z bezładnie rozmieszczonych niedużych wysp oraz łańcuchy wysp, w których wyspy rozmieszczone są rzędem obok siebie.
Pelistry – osada w Anglii, na wyspach Scilly, w hrabstwie ceremonialnym Kornwalia. Leży 59 km na zachód od miasta Penzance i 470 km na zachód od Londynu.

Reklama