Schneeberg (Alpy Styryjsko-Dolnoaustriackie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Region wierzchołków Schneebergu: po lewej Klosterwappen, po prawej Kaiserstein

Schneeberg – wybitny masyw w Północnych Alp Wapiennych, położony w odległości około 65 km w linii prostej na południowy zachód od Wiednia. Wysokość najwyższego wierzchołka (Klosterwappen) wynosi 2076 m n.p.m., jego wybitność 1348 m. Najwyższy szczyt na terenie austriackiego landu Dolna Austria (niem. Niederösterreich). Jest to najbardziej wysunięty na północ i na wschód szczyt alpejski o wysokości przekraczającej 2000 m n.p.m. i przy bardzo dobrej widzialności bywa obserwowany z Czech, a nawet z Polski (z Sudetów).

Kolej krzesełkowa – rodzaj kolei linowej. Transportuje on turystów na krzesłach (kanapach). W odróżnieniu od wyciągów orczykowych i talerzykowych umożliwiają wwożenie nie tylko narciarzy, ale także pieszych, co umożliwia ich użytkowanie nie tylko zimą, ale praktycznie przez cały rok. Dodatkowo ich konstrukcja umożliwia także transport turystów w dół stoku.Tatry (514.5, słow. Tatry, niem. Tatra, węg. Tátra) – najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat, również najwyższe między Alpami a Uralem i Kaukazem. Są częścią Łańcucha Tatrzańskiego, w Centralnych Karpatach Zachodnich.

Topografia[ | edytuj kod]

Schneeberg tworzy wybitny masyw zlokalizowany na wschodnim krańcu austriackich Północnych Alp Wapiennych. Według AVE znajduje się w pasmie Rax-Schneeberg-Gruppe, a według SOIUSA w Styryjskich Alpach Północnych.

Na wschód od Schneebergu znajdują się jedynie niezbyt wysokie wapienne wzgórza. Od położonego na zachód od niego kolejnego masywu zwanego Raxalpen Schneeberg oddzielony jest głęboką doliną Höllental.

Góry Litawskie (niem. Leithagebirge, potocznie Leithberge) - niewysokie alpejskie pasmo górskie na granicy Dolnej Austrii i Burgenlandu w wschodniej Austrii.Kasprowy Wierch (słow. Kasprov vrch; dawniej Kasprowa Czuba) – szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1987 m n.p.m.

Ze znajdującej na wschód od Alp Małej Niziny Węgierskiej Schneeberg widoczny jest z daleka. Przy dużej przeźroczystości powietrza Schneeberg widoczny jest również z Wiednia, zwłaszcza gdy wierzchołek pokryty jest wiosennym lub jesiennym śniegiem.

W kierunku północnym, wschodnim i południowym Schneeberg opada stokami pokrytymi lasem, kosówką i alpejskimi halami. Miejscami stoki są podcięte ściankami skalnymi. Natomiast w kierunku wschodnim z północno-wschodniego wierzchołka opada wysokie, skalne urwisko, z licznymi osuwiskami wapiennych piargów.

Schneeberg posiada trzy wierzchołki:

Północne Alpy Wapienne (niem. Nördliche Kalkalpen) – pasmo górskie, a raczej rozciągnięty w kierunku wschód - zachód ciąg masywów górskich zbudowanych ze skał osadowych (głównie wapieni mezozoicznych), tworzący północną część Alp Wschodnich, rozciągający się od Lasu Bregenckiego w austriackim landzie Vorarlberg na zachodzie do Lasu Wiedeńskiego w landzie Dolna Austria i Wiednia na wschodzie.Rax-Schneeberg-Gruppe – grupa górska w Alpach Styryjsko-Dolnoaustriackich, części Północnych Alp Wapiennych. Leży w Austrii, w krajach związkowych Styria i Dolna Austria. Najwyższym szczytem jest Schneeberg, który osiąga 2076 m. Głównym miastem regionu jest Mürzzuschlag.
 • najwyższy wierzchołek południowo-zachodni, zwany Klosterwappen, o wysokości 2076 m n.p.m.,
 • niewybitny wierzchołek środkowy, bezimienny, o wysokości około 2070 m n.p.m.,
 • niższy wierzchołek północno-wschodni, zwany Kaiserstein, o wysokości 2061 m n.p.m.
 • Z niższego wierzchołka północno-wschodniego opada wspomniane urwisko, tworzące wysoką wschodnią ścianę.

  Minimalna deniwelacja względna (MDW), wybitność szczytu – liczba określająca, na ile szczyt wyróżnia się ze swojego otoczenia. Wybitność definiuje się jako różnicę wysokości danego szczytu i wysokości najniższej warstwicy okalającej go, a nieobejmującej formacji od niego wyższych. Wysokość tej warstwicy określa wysokość przełęczy zwanej kluczową, oddzielającej dany szczyt od wyższego, kolejnego szczytu na grzbiecie (wododziale). Spośród przełęczy oddzielających dany szczyt od wyższych sąsiadów przełęczą kluczową jest przełęcz najwyższa. Wybitność szczytu to inaczej jego wysokość względna nad przełęczą kluczową.Puchberg am Schneeberg – gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w powiecie Neunkirchen. Liczy 2 665 mieszkańców (1 stycznia 2014).

  Masyw jest najlepiej widoczny z miejscowości Puchberg am Schneeberg, położonej na dnie kotliny u podnóża wschodniej ściany.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Wapień – skała osadowa (chemogeniczna lub organogeniczna) zbudowana głównie z węglanu wapnia, przede wszystkim w postaci kalcytu.
  Mała Nizina Węgierska (551.3; t. Mała Nizina Naddunajska, węg. Kisalföld, słow. Malá dunajská kotlina, niem. Kleine Ungarische Tiefebene) – rozległa nizina aluwialna w północno-zachodniej części Kotliny Panońskiej.
  Suddivisione Orografica Internazionale Unificata del Sistema Alpino (w skrócieSOIUSA) – system klasyfikacji podziału Alp z punktu widzenia geograficznego i toponimii. Zaprojektowany przez włoskiego badacza Sergio Marazzi w 2005 roku.
  Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².
  Kozica, kozica północna (Rupicapra rupicapra) – ssak z rodziny krętorogich (Bovidae), zamieszkujący wysokie góry, takie jak Alpy, Kaukaz, Taurus, Bałkany, Karpaty Wschodnie oraz Tatry. Jeden z dwóch gatunków z rodzaju Rupicapra (drugi to kozica pirenejska, występująca w Pirenejach, Apeninach i Górach Kantabryjskich).
  Na mapach: 47°30′37″N 13°29′58″E/47,510278 13,499444 Gosaukamm - zachodnia część grupy górskiej Dachstein w Austrii. Najwyższym szczytem pasma jest dwuwierzchołkowy Bischofsmütze (2458 m n.p.m.).
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Reklama