• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Schladming  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Snowboarding - sport zimowy polegający na jeździe lub wykonywaniu ewolucji na desce snowboardowej. Za początek snowboardingu można uznać rok 1965 kiedy to Sherman Poppen wymyśla "snurfera", choć zjeżdżanie po zaśnieżonym stoku na jednej desce było oczywiście praktykowane już wcześniej. Dyscyplina wprowadzona została do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1998 roku (konkurencje slalom gigant i halfpipe).Aniza (niem. Enns) – rzeka w Austrii, prawy dopływ Dunaju o długości 254 km i powierzchni zlewni ponad 6 000 km².

  Schladmingmiasto w środkowej Austrii, w kraju związkowym Styria, w powiecie Liezen, wchodzi w skład ekspozytury politycznej Gröbming. Leży nad rzeką Aniza. Liczy 6715 mieszkańców (1 stycznia 2015).

  Dawniej było miastem górniczym. Dziś głównym źródłem dochodów jest turystyka górska. Miasto jest też ważnym ośrodkiem narciarskim.

  Rekreacja[ | edytuj kod]

  Narciarstwo[ | edytuj kod]

  Trasa slalomu w 2005

  Stoki narciarskie w Schladming umiejscowione są na górze Planai i obsługiwane są przez sześć kolejek gondolowych. Miasto posiada trasy "czerwone" i "czarne", istnieją także trasy "niebieskie" dla początkujących, ale ogólnie Planai jest przeznaczona dla zaawansowanych narciarzy. Na Hochwurzen znajduje się również ośrodek narciarski. Wyposażony jest w cztery czteroosobowe wyciągi krzesełkowe, pięć kolejek gondolowych oraz tor saneczkowy. Góra ta jest bardziej przystosowana dla zawodowych snowboardzistów niż dla narciarzy. Snowboardziści wybierają te stoki, ponieważ jest na nich dużo skoków i są wyposażone w kilka snow-parków. Poza tym snowboardziści mogą się ścigać poza wyznaczonymi trasami narciarskimi. Istnieją dwie główne szkółki narciarskie funkcjonujące w Planai i Hochwurzen, pierwsza to Tritscher, nazwę wzięła od Franza Tritschera. Druga to Hopl wzięła swą nazwę od dwóch gór, Hochwurzen i Planai.

  Styria (niem. Steiermark, słoweń. Vojvodina Štajerska, wł. Stiria) – kraj związkowy w południowej Austrii. Graniczy ze Słowenią, Burgenlandem, Dolną Austrią, Górną Austrią, Salzburgiem i Karyntią. Stolicą landu jest Graz.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Na stoku Planai co roku odbywają się zawody pucharu świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn, zawody te cieszą się dużą popularnością wśród kibiców, ponieważ są rozgrywane na bardzo trudnej trasie i przy sztucznym świetle.

  W 1982 roku rozegrano tutaj 27. mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim (wspólnie z Haus). Po raz drugi mistrzostwa świata odbyły się w Schladmingu w 2013 roku.

  Sezon letni[ | edytuj kod]

  Okoliczne góry znane są z dobrych warunków do wspinaczki i turystyki, oraz oferują dużą ilość tras rowerowych. Są także trasy dla gokartów o długości 7 km. W Schladmingu znajduje się także duży kompleks basenów termalnych i centrum sportowe.

  Kolarstwo górskie (MTB — z ang. mountain biking) — forma kolarstwa uprawianego za pomocą rowerów górskich, których konstrukcja umożliwia poruszanie się w trudnym terenie.Narciarstwo – jedna z dyscyplin sportowych polegająca na przemieszczaniu się lub wykonywaniu ewolucji za pomocą sprzętu narciarskiego – nart, a także kijków. Narty mocowane są do butów narciarza za pomocą specjalnych wiązań.

  Od 2004 r. w Schladming odbywa się Puchar Świata w kolarstwie górskim. W 2008 roku zakończył się tutaj sezon kolarstwa górskiego między 12 a 14 września rozegrano trzy konkurencje; Zjazd, Four Cross i Cross-country. W 2010 Puchar Świata w kolarstwie górskim został przeniesiony do Leogang, ze względu na prace budowlane, które były związane z Mistrzostwami Świata w Narciarstwie Alpejskim w 2013 roku.

  Linz (czes. Linec) – miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Austrii, nad Dunajem, stolica kraju związkowego Górna Austria. Założone przez Rzymian pod nazwą Lentia. 5 marca 1684 powołano w Linzu antyturecką Świętą Ligę. Współcześnie – przemysł metalowy (huta żelaza), maszynowy i chemiczny. Ważny węzeł komunikacyjny. Ośrodek turystyczny (m.in. zamek z XVI-XVII w., barokowe pałace i kościoły, liczne muzea). Liczba ludności: 189 311 (2010).Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Haus (hist. Haus im Ennstal) – gmina targowa w środkowej Austrii, w kraju związkowym Styria, w powiecie Liezen, wchodzi w skład ekspozytury politycznej Gröbming. Liczy 2398 mieszkańców (1 stycznia 2015). Baza narciarska i ośrodek sportowy.
  Leogang – austriacka miejscowość położona w kraju związkowym Salzburg, w powiecie Zell am See. Na północy wznoszą się góry Leoganger Steinberge, z najwyższym szczytem - Birnhorn (2634 m), a na południe od Leogang znajdują się Alpy Kitzbühelskie, których najwyższy szczyt - Kreuzjoch osiąga 2558 m. Najbliżej położonym większym miastem jest Saalfelden oddalone o około 6 km na południowy wschód.
  Cross-country (XC) – jedna z konkurencji kolarstwa górskiego polegająca na ściganiu się zawodników na specjalnie przygotowanej trasie, którą pokonują kilka razy.
  Four Cross (4X) – przypomina charakterem dual, ale na trasę jest wypuszczanych jednocześnie po czterech zawodników, z których dwóch przechodzi do dalszych eliminacji.
  Ośrodek narciarski – ośrodek, w którym uprawiane jest narciarstwo, snowboarding i inne sporty zimowe, najczęściej w górach, w klimacie sprzyjającym zaleganiu śniegu.
  Puchar Świata w kolarstwie górskim jest organizowany przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI). Pierwsze zawody PŚ w konkurencji cross-country zostały rozegrane w 1991 roku. PŚ w konkurencji downhill miał swoją inaugurację dwa lata później. Natomiast zawody PŚ w konkurencji dual rozpoczęły się w 1998 roku, w 2002 roku ewoluował on w four cross. W 2001 roku pojawiła się nowa konkurencja - cross-country time-trial, jednak zrezygnowano z jej rozgrywania już w 2002 r. W 2005 roku do kalendarza PŚ wprowadzono maraton MTB, jednak od 2009 roku maraton nie jest już konkurencją pucharową. Przed sezonem 2012 z programu Pucharu Świata wypadł four cross, a rok później wprowadzono nowość: cross-country eliminator. Obecnie zawody Pucharu Świata odbywają się więc w trzech konkurencjach: cross-country, cross-country eliminatorze i downhillu.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.951 sek.