Schematyzm Archidiecezji Krakowskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Schematyzm Archidiecezji Krakowskiejrocznik urzędowy kościołów i duchowieństwa archidiecezji krakowskiej wydawany w języku łacińskim.

Schematyzm Diecezjalny – rocznik statystyczny, dla każdej diecezji wydawany w języku łacińskim. Na początku jest wykaz chronologiczny biskupów diecezjalnych od początków powstania diecezji, a następnie są wykazy stanowisk i urzędów kościelnych w konsystorzu diecezjalnym. Największą część schematyzmu stanowią wykazy dekanatów z parafiami, każda parafia posiada swój opis: liturgiczne "wezwanie świętego patrona", nazwiska "patronów tytularnych" (szlachta). W nowszych schematyzmach są nazwiska proboszczów (łać - "paroch"), nazwiska wikariuszów (łać. - "cooperator"), dane statystyczne o ludności parafii (łać. - "numerus animarum"), nazwiska alumnów seminarium duchownego. Na końcu schematyzmów są spisy zakonów męskich i żeńskich w diecezji, z nazwiskami zakonników i zakonnic; alfabetyczny indeks parafii i osób duchownych. Schematyzmy są przydatnym źródłem archiwalnym do poznawania historii miejscowych parafii w XIX i XX wieku.Archidiecezja krakowska – jedna z 14 archidiecezji obrządku łacińskiego w polskim Kościele katolickim ustanowiona w 1925.

Schematyzmy w diecezji krakowskiej wydawano od 1812 roku, a od 1925 roku archidiecezji krakowskiej. W 1939 roku treść rocznika zawierała: wykaz chronologiczny biskupów krakowskich, wykaz członków kapituły i kurii biskupiej, wykaz profesorów Studium Teologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim, wykaz wizytatorów szkolnych, wykaz dekanatów z parafiami zawierający opis i nazwiska duchownych, wykaz duchownych emerytów, wykaz profesorów i alumnów wyższego arcybiskupiego seminarium duchownego, wykaz męskich zakonów z nazwiskami zakonników, wykaz żeńskich zakonów i zgromadzeń zakonnych z nazwiskami sióstr zakonnych, alfabetyczny spis duchownych diecezjalnych i zakonnych, alfabetyczny spis parafii i miejscowości.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Schematyzm Diecezjalny
  • Biskupi krakowscy
  • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Archiwalne wydania schematyzmów zdigitalizowane i udostępnione w bibliotece cyfrowej KUL – 1813-1831, 1832-1852, 1854-1862, 1863-1880, 1881-1939
  • Reklama