Scandinavium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Scandinaviumhala widowiskowo-sportowa w Göteborgu przy ulicy Valhallagatan 1, w Szwecji. Hala jest zarządzana przez szwedzkie przedsiębiorstwo sportowe Got Event AB. Na co dzień jest użytkowana przez klub hokejowy Frölunda HC, występujący w rozgrywkach SHL.

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

Historia[ | edytuj kod]

Plany budowy hali były częścią projektu pochodzącego z 1931 roku, w skład którego wchodziła budowa hali basenowej i innych obiektów będących własnością samorządu sportu i rekreacji w pobliżu znanego centrum wystawowego Svenska Mässan. W 1936 roku rozpoczął się proces planowania hali basenowej i przyległych do niej obszarów, ale został wstrzymany ze względu na niepewną w tym czasie sytuację w Europie, a w końcu odwołany z powodu wybuchu II wojny światowej. W 1948 roku w ogłoszono konkurs architektoniczny na wygląd nowoczesnej hali pod nazwą "Valhalla Inomhusarena" (pol.: "Kryta Arena Valhalla"). Zwycięski projekt został przedstawiony przez grupę architektów pod przewodnictwem Poula Hultberga, który pracował dla firmy architektonicznej należącej do Nilsa Olssona w Göteborgu. Finansowania areny i innych obiektów proponowanych w wygranym projekcie stało się przedmiotem debaty publicznej i politycznej, przez co plany budowy kompleksu hali odroczono.

Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza (szw. Sveriges socialdemokratiska arbetareparti (SAP), potocznie Socialdemokraterna) – największa partia polityczna w Szwecji (zarówno pod względem członkostwa jak i miejsc w parlamencie).30. Konkurs Piosenki Eurowizji 1985 odbył się 4 maja 1985 r. w Göteborgu (Szwecja). Prowadzącą festiwal została Lill Lindfors.

W 1962 roku podczas kampanii wyborczej Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza obiecała dopilnować budowy nowej areny. Po wygranych wyborach proces wstępnego finansowania i planowania na nowo obiektu został uruchomiony, jednak ze względu na koszty, wykonanie po raz kolejny zostało zawieszone. W 1968 roku powołano państwowy komitet organizacyjny, który wspólnie z władzami miasta Göteborga postanowił zdążyć z otwarciem hali na obchody 350-lecia miasta Göteborg w 1971 roku. Spółka odpowiedzialna za budowę została założona przez szwedzkie gminy oraz prywatnych inwestorów, a autor projektu sprzed ponad dwudziestu lat Poul Hultberg został poproszony o dokonanie drobnych zmian w projekcie. Budowę obiektu rozpoczęto w maju 1969 roku.

22. Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn – turniej, który odbył się w Szwecji od 13 do 30 stycznia 2011. W mistrzostwach wzięły udział 24 zespoły – automatycznie do czempionatu zakwalifikowała się reprezentacja Francji jako mistrz świata z 2009, Szwecja jako organizator imprezy oraz trzy pierwsze zespoły mistrzostw Europy z 2010: Francja, Chorwacja oraz Islandia. Z uwagi na to, że Francuzi bronili w Szwecji mistrzostwa i uzyskali automatyczną kwalifikację już w 2009, do turnieju zakwalifikowała się drużyna, która na ostatnich mistrzostwach Starego Kontynentu zajęła czwartą pozycję, czyli Polska. Pozostałych 9 zespołów z Europy wyłonionych zostało w turnieju klasyfikacyjnym, który odbył się w czerwcu 2010.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

Ostatecznie budowa została ukończona w maju 1971 roku. Scandinavium Arena stała się ówcześnie największą krytą areną w Europie Północnej zdolną pomieścić około 14 000 widzów. Koszt budowy wyniósł 31 000 000 koron szwedzkich.

Wydarzenia[ | edytuj kod]

 • Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie figurowym – 1972, 1980, 1985
 • Konkurs Piosenki Eurowizji1985
 • Puchar Davisa – 1984, 1987, 1988, 1997
 • Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie – 1997
 • Mistrzostwa świata w hokeju na lodzie mężczyzn2002
 • Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Kobiet – 2006
 • Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn – 2011
 • Halowe mistrzostwa Europy w lekkoatletyce1974, 1984, 2013
 • Mistrzostwa Świata w unihokeju Mężczyzn - 2014
 • W Scandinavium odbywały się koncerty wielu znanych artystów. 29 maja 1988, gdy Whitney Houston wystąpiła na scenie hali (w trakcie światowej trasy koncertowej Moment of Truth World Tour), koncert obejrzała rekordowa w Szwecji widownia wynosząca około 14 000 osób. Stadion co roku jest miejscem, w którym odbywa się półfinał festiwalu Melodifestivalen.

  III Mistrzostwa świata w pływaniu na krótkim basenie, które odbyły się od 17 kwietnia do 20 kwietnia 1997 roku w Göteborgu w Szwecji.Architekt (gr. architéktōn – kierownik budowy, majster budowniczy) – interdyscyplinarny zawód trudny do jednoznacznego zdefiniowania i w zależności od kraju, w różnym czasie, przedstawiciele tego zawodu spełniali nieco odmienne funkcje. Jest to zawód interdyscyplinarny (łączący wiele dziedzin nauki i techniki). Architektami nazywa się:

  Galeria zdjęć[ | edytuj kod]

 • Scandinavium w dzień
 • Scandinavium nocą
 • Wejście główne
 • Widok wewnątrz
 • Warto wiedzieć że... beta

  Korona szwedzka (svensk krona) – jednostka monetarna Szwecji. Dzieli się ona na 100 öre. Kod walutowy według ISO 4217 to SEK.
  Melodifestivalen (dosł. Festiwal Melodii) – coroczny konkurs muzyczny organizowany od 1959 roku przez szwedzkich nadawców publicznych - Sveriges Television (SVT) i Sveriges Radio (SR). Pełniący jednocześnie funkcję krajowych preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji, niemal nieprzerwanie od powstania. Od 2000 roku najbardziej popularny w Szwecji program telewizyjny, nadawany zarówno w telewizji, radiu jak i internecie.
  Halowe mistrzostwa Europy w lekkoatletyce – zawody sportowe, które rozgrywane są od 1966. Pierwsze cztery edycje nosiły nazwę europejskich igrzysk halowych (ang. European Indoor Games), a od 1970 oficjalnie nazywane są halowymi mistrzostwami Europy. Początkowo były rozgrywane co roku, a od 1990 co dwa lata (przy czym raz była przerwa trzyletnia).
  Puchar Davisa, Davis Cup, to największe na świecie międzynarodowe zawody tenisowe drużyn męskich. Rozgrywki organizowane są corocznie przez Międzynarodową Federację Tenisową i odbywają się systemem KO. Kobiecym odpowiednikiem jest Fed Cup, dawniej Puchar Federacji. W ostatnich latach rozgrywki te straciły nieco na znaczeniu, gdyż czołowi tenisiści świata (np. Roger Federer) albo w ogóle nie biorą w nich udziału, albo występują sporadycznie, koncentrując się na turniejach indywidualnych.
  Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie figurowym rozgrywane są regularnie od 1891 w kategorii solistów, od 1930 – dla solistek i par sportowych oraz od 1954 dla par tanecznych. Początkowo przyznawano tylko dwa medale: mistrzowi Europy – duży medal złoty z napisem „Palmam qui meruit ferat”, wicemistrzowi Europy – mały złoty medal. Medali srebrnych i brązowych nie przyznawano. Tak było przynajmniej do 1908.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Reklama