Scaled Composites

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
WhiteKnightTwo podczas lotu testowego

Scaled Composites – korporacja z USA założona w roku 1982 przez projektanta samolotów Burta Rutana. Zajmuje się ona budową eksperymentalnych pojazdów latających. Jednym z najbardziej znanych wytworów Scaled Composites był samolot Voyager, który w roku 1986 obleciał Ziemię bez tankowania. Samolot pilotowali brat Burta Rutana, Dick Rutan oraz Jeana Yeager. Swój sukces Voyager zawdzięczał bardzo lekkiej konstrukcji wykonanej z kompozytów.

Rutan Voyager - amerykański, dwumiejscowy samolot zaprojektowany przez Burta Rutana w celu pobicia rekordu odległości lotu bez międzylądowania i uzupełniania paliwa w powietrzu.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Wraz z początkiem nowego milenium Scaled Composites podjęły nowe wyzwania. Nagroda Ansari X PRIZE stała się dla przedsiębiorstwa motywacją do zbudowania statku kosmicznego SpaceShipOne. W kwietniu 2003 roku ujawniono prace prowadzone nad tym pojazdem. Dnia 17 grudnia 2003 roku korporacja ogłosiła, że ich pojazd przekroczył barierę dźwięku. Tego samego dnia Paul Allen, jeden z założycieli Microsoftu potwierdził, że jest jednym z inwestorów kosmicznego projektu Scaled Composites. W dniach 29 września oraz 4 października 2004 roku SpaceShipOne odbył dwa pasażerskie loty w kosmos i w ten sposób zdobył nagrodę X PRIZE, którą wręczono 6 listopada 2004 roku.

Samolot – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), utrzymujący się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych, w danych warunkach względem statku, skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości w locie poziomym wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.SpaceShipTwo (SS2) – suborbitalny załogowy statek kosmiczny firmy Scaled Composites (jako model 339), przeznaczony do celów turystyki kosmicznej. Przedsiębiorstwo Virgin Galactic planuje utrzymywanie floty pięciu takich statków, które od 2013 roku będą transportowały turystów kosmicznych w balistycznych lotach suborbitalnych.


Zobacz też[ | edytuj kod]

 • SpaceShipOne
 • SpaceShipTwo
 • Beechcraft 2000 Starship
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Scaled Composites
 • Warto wiedzieć że... beta

  Ansari X PRIZE (Nagroda Ansari X) była nagrodą w wysokości 10 milionów dolarów amerykańskich ufundowaną przez X PRIZE Foundation dla pierwszej organizacji pozarządowej, która dwukrotnie wystrzeli statek kosmiczny wielokrotnego użytku (mogący zabrać na pokład 3 osoby) na wysokość 100 km (granica przestrzeni kosmicznej według standardów Międzynarodowej Federacji Lotniczej).
  Beechcraft Starship to dwusilnikowy samolot pasażerski, wyposażony w kabinę ciśnieniową oraz 6 miejsc pasażerskich, produkowany przez wytwórnię Beechcraft.
  Paul Gardner Allen (ur. 21 stycznia 1953 w Seattle) – amerykański przedsiębiorca oraz filantrop, który razem z Billem Gatesem założyli korporację Microsoft. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Magazyn Forbes uznał go w roku 2004 za piątego pod względem majątku na świecie. Allen posiadał 21 mld dolarów w tym 5 mld w postaci akcji korporacji Microsoft.
  Scaled Composites Model 316 SpaceShipOne (ang. Statek Kosmiczny 1) – pierwszy prywatny załogowy statek kosmiczny. Został wyprodukowany przez korporację Scaled Composites. Jego budowa była sfinansowana całkowicie z prywatnych źródeł. Właściciel firmy Burt Rutan postanowił wykonać ten statek w odpowiedzi na konkurs Ansari X PRIZE. Najbardziej znanym z inwestorów stojących za SpaceShipOne jest Paul Allen. SpaceShipOne odbył 29 września oraz 4 października 2004 roku dwa loty w ramach programu Tier One i w ten sposób zdobył Nagrodę Ansari X.
  Statek kosmiczny – pojazd poruszający się poza atmosferą Ziemi. Pojazd ten musi być wyniesiony i rozpędzony do odpowiedniej prędkości przez silniki napędowe. Współczesne statki kosmiczne wynoszone są w górę dzięki napędowi rakietowemu, który wytwarza siłę odrzutu. Wyróżnia się kilka rodzajów statków kosmicznych:
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Tysiąclecie (także milenium, millennium, z łac. mille annum – tysiąc lat) – jednostka czasu obejmująca 1000 lat (10 wieków).

  Reklama