Saudi Aramco

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Saudi Arabian Oil Company, znany jako Saudi Aramco (arab. أرامكو السعودية) – saudyjski koncern paliwowo-chemiczny prowadzący poszukiwania i wydobycie ropy naftowej. Największy na świecie pod względem dziennej produkcji – zaspokaja ponad 10 procent światowego zapotrzebowania na ten surowiec. Badania z 2019 r. pokazują, że Saudi Aramco, z emisją 59,26 mld ton ekwiwalentu CO2 od 1965 r., było firmą o największej na świecie emisji w tym okresie.

Arabia Saudyjska (arab. السعودية As-Su’udijja), Królestwo Arabii Saudyjskiej (arab. المملكة العربيّة السّعوديّة Al-Mamlaka al-Arabijja as-Su’udijja) – państwo położone w zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim. Graniczy z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Jemenem. Stolica znajduje się w Rijadzie. Arabia Saudyjska jest jednym z państw założycielskich Ligi Państw Arabskich.Prowincja Wschodnia (arab. الشرقية, Asz-Szarkijja) – jest jedną z 13 prowincji Arabii Saudyjskiej. Znajduje się we wschodniej części kraju, nad Zatoką Perską. Graniczy z Kuwejtem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Omanem oraz Jemenem.

Koncern jest światowym liderem wydobycia węglowodorów oraz globalnym liderem produkcji, procesów rafineryjnych oraz dystrybucji ropy naftowej. Potwierdzone zasoby ropy i kondensatu będące w dyspozycji koncernu wynoszą 261 mld baryłek. Dzienna produkcja Saudi Aramco wynosi 9,54 mln baryłek, choć moce produkcyjne pozwalają na wydobycie także 12 mln (dla porównania: rosyjski Rosnieft wydobywa ok. 4,1 mln baryłek dziennie, PetroChina – 2,7 mln, amerykański Exxon Mobil – 2,1 mln baryłek). Główna siedziba spółki mieści się w Az-Zahran (Dhahran) nad Zatoką Perską. Saudi Aramco jest kilkakrotnie większy od innych globalnych koncernów paliwowych, takich jak brytyjski BP, amerykański ExxonMobil, chiński PetroChina czy rosyjski Rosnieft.

Ropa naftowa (olej skalny, czarne złoto) – ciekła kopalina, złożona z mieszaniny naturalnych węglowodorów gazowych, ciekłych i stałych (bituminów), z niewielkimi domieszkami azotu, tlenu, siarki i zanieczyszczeń. Ma podstawowe znaczenie dla gospodarki światowej jako surowiec przemysłu chemicznego, a przede wszystkim jako jeden z najważniejszych surowców energetycznych.PetroChina Company Limited (chin. upr.: 中国石油天然气股份有限公司, chin. trad.: 中國石油天然氣股份有限公司) – największe chińskie przedsiębiorstwo z branży petrochemicznej. Jego kapitalizacja 4 kwietnia 2008 wyniosła 248 miliardów dolarów.

Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 61 tysięcy pracowników z 77 krajów na świecie. Prezesem koncernu (ang. chief executive officer, CEO) jest od września 2015 Saudyjczyk Amin H. Nasser. W latach 2009–2015 dyrektorem generalnym (CEO) koncernu był Khalid al-Falih, który następnie objął funkcję saudyjskiego ministra energii.

Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Koncern powstał w 1933, gdy Arabia Saudyjska zezwoliła na poszukiwanie i eksploatację jej zasobów amerykańskiej firmie Standard Oil of California (dzisiejszy Chevron). Obecnie koncern jest własnością państwową Królestwa Arabii Saudyjskiej.

Do koncernu należy największe na świecie pole naftowe Ghawar, znajdujące się 100 km od Az-Zahran w Al-Ahsa w prowincji Asz-Szarkijja. Jego rozmiary wynoszą 280 na 30 km.

W ramach reform gospodarczych Arabii Saudyjskiej, które mają unowocześnić ten zależny od sprzedaży ropy kraj, planowana jest w roku 2018 emisja 5 proc. akcji Saudi Aramco na giełdzie w Nowym Jorku, Londynie lub Toronto. W lutym 2017 ogłoszono, że giełdową ofertę koncernu przygotują trzy banki: JPMorgan Chase, HSBC oraz Morgan Stanley.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Pierwsza w historii długoterminowa umowa bezpośrednia na dostawy ropy naftowej dla polskiego koncernu PKN Orlen została podpisana z Saudi Aramco w 2016 roku, w ramach procesu strategicznej dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w surowce energetyczne dla Polski (wcześniej realizowane były dostawy spotowe lub pośrednie).

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Selina Williams: Behind the Numbers: Saudi Aramco Valuation (ang.). wsj.com, 8 stycznia 2016. [dostęp 2016-05-09].
 2. Revealed: the 20 firms behind a third of all carbon emissions, „The Guardian”, www.theguardian.com [dostęp 2019-11-23] (ang.).
 3. Saudyjska ropa dla Polski – Orlen podpisał umowę. energetyka24.com, 6 maja 2016. [dostęp 2016-05-09].
 4. Saudowie pójdą na giełdę zdetronizować Apple’a. bankier.pl, 22 lutego 2017. [dostęp 2017-02-22].
 5. Rhea Sthalekar, Ati Ranjan: Everything You Need to Know About the Saudi Aramco IPO (ang.). thestreet.com, 27 kwietnia 2016. [dostęp 2016-06-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-23)].
 6. Jakob Schulz: Saudis wollen den Ölmarkt fluten (niem.). sueddeutsche.de, 11 maja 2016. [dostęp 2016-05-11].
 7. Rania El Gamal, Reem Shamseddine: Saudi Arabia names Khalid al-Falih energy minister to replace Naimi (ang.). reuters.com, 7 maja 2016. [dostęp 2016-06-01].
 8. Company Overview of Saudi Arabian Oil Company (ang.). bloomberg.com. [dostęp 2017-02-22].
 9. Piotr Maciążek: Saudyjska umowa Orlenu – regionalny „game changer”. energetyka24.com, 9 maja 2016. [dostęp 2016-05-09].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona Saudi Aramco (ang. • arab.)
 • BP p.l.c. (LSE: BP , NYSE: BP), wcześniej British Petroleum, BPAmoco – brytyjskie przedsiębiorstwo naftowe założone na początku XX wieku. Obecnie BP jest trzecim co do wielkości przedsiębiorstwem petrochemicznym na świecie (po firmie ExxonMobil, oraz Royal Dutch/Shell). Spółka jest notowana na giełdach: londyńskiej i nowojorskiej.Chevron Corporation – amerykańska, międzynarodowa korporacja branży energetycznej, z siedzibą w San Ramon w Kalifornii. Ma swoje oddziały w przeszło 180 państwach na świecie, zaangażowana jest w każdy aspekt przemysłów: naftowego, gazowego, geotermalnego, w tym w wydobycie oraz produkcję, rafinację, marketing oraz transport, wytwarzanie oraz sprzedaż chemikaliów, wytwarzanie energii. Firma należy do szóstki największych korporacji paliwowych świata. Przez ostatnie pięć lat była corocznie umieszczana na liście 5 największych amerykańskich korporacji rankingu Fortune 500.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  ExxonMobil Corporation – spółka paliwowa utworzona 30 listopada 1999 roku przez połączenie dwóch przedsiębiorstw Exxon i Mobil. Założona pośrednio przez Johna D. Rockefellera, który założył przedsiębiorstwo Standard Oil. ExxonMobil został utworzony 30 listopada 1999 r. w wyniku fuzji Exxon i Mobil, ma siedzibę w Irving, w Teksasie i powiązanie z Imperial Oil, która działa w Kanadzie.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.
  Rosnieft (ros. Роснефть) – rosyjski państwowy koncern działający w branży petrochemicznej. Głównym akcjonariuszem spółki jest Rząd Federacji Rosyjskiej, posiadający 75,16 % akcji, 15 % akcji firmy znajduje się wolnym obrocie. Według magazynu Fortune, koncern zajmował 179 miejsce na liście 500 największych firm na świecie w 2011 roku. Wartość rynkowa koncernu na koniec 2006 roku wyceniana była na 83 miliardy dolarów. Dochody spółki w 2011 roku wyniosły około 12,4 mld $.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama