Saturnin z Tuluzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grobowiec relikwiarza.

Saturnin z Tuluzy, znany również jako Święty Sernin lub Savournin (zm. 249-251) – pierwszy biskup Tuluzy, jeden z siedmiu "apostołów Galii", męczennik chrześcijański z czasów panowania Decjusza, święty Kościoła katolickiego.

Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

Do Tuluzy został wysłany przez papieża Fabiana (236-250).

Podczas prześladowań chrześcijan, gdy odmówił złożenia ofiar rzymskim bogom, przywiązano go za nogi do rozjuszonego byka pędzonego ulicami miasta.

Jego kult rozprzestrzenił się na terenach obecnej Francji i Hiszpanii. Na początku V wieku biskupi Sylwiusz i Eksuperiusz wznieśli bazylikę, którą zaczęto nazywać Saint-Sernin (fr. Basilique Saint-Sernin de Toulouse).

Wiele miast francuskich nosi również nazwę Saint-Sernin lub Saint-Savournin (do 1539 Saint-Sernin).

Mitologia rzymska – zbiór wierzeń, rytuałów i obrzędów dotyczących zjawisk nadprzyrodzonych wyznawanych i obchodzonych przez starożytnych Rzymian od czasów najdawniejszych do chwili, gdy chrześcijaństwo całkowicie zastąpiło rdzenne religie Imperium Rzymskiego. Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

W benedyktyńskim opactwie w Saint-Hilaire (Aude), w kościele klasztornym, znajduje się sarkofag ze szczątkami świętego.

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 29 listopada (tego samego dnia wspominany jest św. Saturnin z Kartaginy, męczennik rzymski), natomiast translacja relikwii 30 października.

Atrybutem świętego jest byk, który go zabił.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Tuluza (fr. Toulouse, oks. Tolosa) – miejscowość i gmina we Francji, stolica regionu Midi-Pyrénées, w departamencie Górna Garonna, nad rzeką Garonną.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • męczennicy wczesnochrześcijańscy
 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
 • wstawiennictwo świętych
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Saturnin. DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM. [dostęp 2012-05-01].
  2. Historia Saint-Savournin (fr.). Oficjalna strona miasta. [dostęp 2012-05-01].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Chwalisław Zieliński, Sztuka sakralna, Poznań 1959, s. 362
 • Saint-Savournin, dawn. Saint-Sernin – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Delta Rodanu.Saint-Hilaire – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Langwedocja-Roussillon-Midi-Pireneje, w departamencie Aude. Przez miejscowość przepływa rzeka Lauquet.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Saturnin (z Kartaginy), męczennik rzymski (zm. w III lub IV wieku) – Afrykańczyk z Kartaginy, męczennik chrześcijański z czasów Decjusza (249-251) lub Dioklecjana (284–305) czy Maksymiana (286–305), święty Kościoła katolickiego.
  Męczennik chrześcijański (z gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek”) – osoba, która oddała swoje życie za wiarę. Do zaistnienia męczeństwa za Jezusa Chrystusa konieczny jest prześladowca, który zadaje śmierć ze względu na nienawiść do wiary. Prześladowca działa bezpośrednio sam lub zleca tę czynność innej osobie.
  Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).
  Galia (łac. Gallia) - kraina historyczna w Europie Zachodniej, obecnie tereny Francji, Belgii, Szwajcarii i północno-zachodnich Włoch, zamieszkana przez plemiona celtyckie. Termin ten, wprowadzony przez Rzymian, do czasu podboju przez Juliusza Cezara w latach 58-51 p.n.e. nie miał pokrycia w rzeczywistej organizacji państwowej czy międzyplemiennej. Istniały tylko pewne luźne podobieństwa kulturowe i niezbyt intensywne związki ekonomiczne między poszczególnymi plemionami.
  Fabian (cs. Swiaszczennomuczenik Fawij, papa Rimskij; ur. w Rzymie, zm. 20 stycznia 250 tamże) – męczennik, święty Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej, papież w okresie od 10 stycznia 236 do 20 stycznia 250 roku.
  Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun) – w Kościołach chrześcijańskich duchowny o najwyższych święceniach. Urząd kościelny w Kościele katolickim i w kościołach prawosławnych uznawany za najwyższy stopień sakramentu kapłaństwa.

  Reklama