Sarel Cilliers

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik vootrekkera Sarela Cilliersa na terenie NG Moederkerk w centrum Kroonstad. Cilliers stoi na lawecie armatniej przysięgając Bogu wierność i powierzając Burów Jego opiece przed bitwą nad Blood River.

Charl (Sarel) Arnoldus Cilliers (1801-1871) — jeden z liderów Voortrekkerów, dowódca wojskowy i kaznodzieja.

Wielki Trek (afr. Groot Trek, ang. Great Trek) – migracja zewnętrzna części Burów z Kolonii Przylądkowej na wschód i północny wschód południowej Afryki w latach 30. i 40. XIX wieku. Spowodowana prowadzoną przez Brytyjczyków dyskryminacyjną polityką.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Sarel Cillers urodził się 7 września 1801 roku w Schoongezicht w dystrykcie Klein-Drakenstein niedaleko Paarl w Kolonii Przylądkowej jako czwarte z siedmiorga dzieci Sarela i Elizabeth Cathariny Louw. Przodkowie Cillersa wywodzili się z Hugenotów, którzy przybyli na Przylądek Dobrej Nadziei w 1700 roku.

Gereformeerde Kerk (w afrikaans: Kościoł reformowany) – kalwiński związek wyznaniowy w Południowej Afryce utworzony w 1859 roku w Rustenburgu. Wyznawców tego kościoła określa się niekiedy mianem Doppers.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W 1806 roku rodzina Cilliersów przeniosła się do Agter-Sneeuberg (dzisiaj: Nieu-Bethesda), w dystrykcie Graaff-Reinet. Tu uczęszczał do szkoły biblijnej, by później zostać pastorem w miejscowym zborze. 6 października 1823 roku poślubił Annę Francinę Viljoen, córkę Christophera Viljoena i Aletty Booysen z Welgevonden. Para doczekała się jedenaściorga dzieci.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Paarl (wymowa afrikaans: [ˈpɛːrəl]) – miasto w Południowej Afryce, jest największym miastem obok Kapsztadu w południowoafrykańskiej Prowincji Przylądkowej Zachodniej w dolinie rzeki Groot Berg, i posiada około 198 tys. mieszkańców. Paarl znajduje się około 50 km na północny wschód od Kapsztadu. Miasto zostało założone w 1690 roku. Ośrodek przemysłowo-handlowy i rolniczy, głównie uprawa winorośli i drzew cytrusowych, a także przemysł włókienniczy i spożywczy (m.in. produkcja win oraz przetwórstwo owocowe). W mieście znajduje się muzeum hugenotów.

Na skutek szykan brytyjskiej administracji kolonialnej w latach 20. XIX stulecia wśród burskich farmerów pojawiła się idea znalezienia nowej Ziemi Obiecanej w interiorze. W rezultacie tysiące Burów opuściło Kolonię Przylądkową rozpoczynając Wielki Trek. 35-letni Cillers wraz z żoną i sześciorgiem dzieci dołączył do wędrówki.

Bitwa nad Krwawą Rzeką (afr. Slag van Bloedrivier, ang. Battle of Blood River) – starcie zbrojne, które miało miejsce 16 grudnia 1838 pomiędzy oddziałem burskim a armią Zulusów, nad brzegami Krwawej Rzeki (afr. Bloedrivier) przepływającej przez obszar stanowiący obecnie część prowincji KwaZulu-Natal w Republice Południowej Afryki.Kolonia Przylądkowa (ang. Cape Colony, niderl. Kaapkolonie) – brytyjska kolonia w południowej Afryce, istniejąca (z przerwą) w latach 1795-1910.

Wraz z Andriesem Pretoriusem był autorem zwycięstwa Burów w bitwie nad Blood River w 1838 roku. Cilliers był orędownikiem złożenia Bogu przysięgi przed bitwą z Zulusami, w której, w przypadku wygranej, obiecano wybudowanie kościoła i w każdą rocznicę, świętowania tego dnia - tak samo jak niedzieli - po wsze czasy.

Zulusi – lud negroidalny obejmujący większość grup ludności Nguni. Zulusi mówią językiem zulu, z rodziny bantu, zbliżonym do języka xhosa. Zamieszkują Afrykę Południową, zajmują się pasterstwem.Afryka Południowa – region Afryki, obejmujący południową część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Południowej zalicza się:

Dzień ten, 16 grudnia, do 1994 roku był świętem państwowym w Południowej Afryce jako Dzień Przysięgi, a po tej dacie stał się Dniem Pojednania.

Cilliers był prominentnym członkiem Gereformeerde Kerk - radykalnego odłamu Holenderskiego Kościoła Reformowanego. Współcześni określali go jako człowieka krępego, niskiego wzrostu, o żarliwiej religijności.

Sarel Cilliers zmarł w sławie bohatera w dniu 4 października 1871 roku w Doornkloof, w dystrykcie Lindley, w Wolnym Państwie Oranje.

Andries Wilhelmus Jacobus Pretorius (ur. 27 listopada 1798 w Graaff Reinet, Kolonia Przylądkowa, zm. 23 lipca 1853 w Magaliesberg, Transwal) - burski dowódca wojskowy i polityk. Jeden z współtwórców Republiki Transwalu oraz Natalu, której był prezydentem. Na jego cześć nazwano miasto Pretoria w Republice Południowej Afryki.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

W Kroonstad znajduje się muzeum Sarela Cilliersa, a przed kościołem w centrum miasta stoi jego pomnik. Wiele ulic w Południowej Afryce zostało nazwanych imieniem Cilliersa.

Położone w Wolnym Państwie Oranje miasto Kroonstad zostało nazwane na cześć konia Cillersa o imieniu Kroon, który utonął w nurtach pobliskiej rzeki, nazwanej od tego wydarzenia Kroonspruit.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Boervolk.com, www.boervolk.com [dostęp 2017-12-21].
  2. Potgieter: Chapter 4 of 'The Great Trek'

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Bernard Lugan, Ces Francais Qui Ont Fait L'Afrique Du Sud. 1996. ​ISBN 2-84100-086-9
  • Przylądek Dobrej Nadziei (ang. Cape of Good Hope, afr. Kaap die Goeie Hoop, port. Cabo da Boa Esperança), pierwotnie Przylądek Burz (port. Cabo das Tormentas) – przylądek leżący w Republice Południowej Afryki, 160 km na północny zachód od Przylądka Igielnego. Stanowi zakończenie Półwyspu Przylądkowego, u którego nasady leży Kapsztad.Holenderski Kościół Reformowany (staroniderlandzki i afrikaans: Nederduitse Gereformeerde Kerk, nider.: Nederlandse Hervormde Kerk, w skrócie: NHK) – kalwiński kościół w Holandii istniejący od lat 70. XVI wieku do 2004.
    Reklama