Santa Margarida (wulkan)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Santa Margarida (kat. Volcà de Santa Margarida) – wygasły wulkan freatomagmowy na polu wulkanicznym Garrotxa w comarce Garrotxa w regionie Katalonia w prowincji Girona w północnej Hiszpanii. Wznosi się na wysokość 769 m n.p.m.; data ostatniej erupcji nie jest znana. Znajduje się na terenie obszaru chronionego krajobrazu Parc Natural de la Zona Volcànica de la Garrotxa.

Trzęsienie ziemi – gwałtowne rozładowanie naprężeń nagromadzonych w skorupie ziemskiej, w wyniku przejściowego zablokowania ruchu warstw skalnych poruszających się wzdłuż linii uskoku. Uwalniająca się przy tym energia w około 20-30% rozchodzi się w postaci fal sejsmicznych, z których część dociera na powierzchnię Ziemi w postaci niszczących fal powierzchniowych.Girona (hiszp. Gerona) – prowincja Hiszpanii współtworząca wspólnotę autonomiczną Katalonii. Powstała w roku 1833. Stolicą jest miasto o tej samej nazwie. Liczy blisko 600 000 mieszkańców. Znana jest z szeregu znanych i popularnych nadmorskich kurortów na Costa Brava, np. Lloret de Mar, Arenys de Mar, Tossa de Mar, Blanes i innych. Graniczy z prowincjami: Lleida i Barcelona oraz z Francją.

Opis[ | edytuj kod]

Santa Margarida leży na polu wulkanicznym Garrotxa w comarce Garrotxa w regionie Katalonia w prowincji Girona w północnej Hiszpanii. Krater wulkanu ma 350 m szerokości a jego głębokość wynosi 70 m. Jest osadzony w skałach eocenu.

Kaplica Santa Margarida de la Cot na dnie krateru wulkanu

Santa Margarida powstała wraz z wulkanem Croscat w różnych fazach tej samej erupcji. W pierwszej fazie freatomagmowej utworzył się krater Santa Margaridy, a następnie po krótkiej fazie strombolijskiej doszło do erupcji hawajskiej, która zapoczątkowała powstawanie Croscatu i mniejszego stożka La Promenada. Data ostatniej erupcji nie jest znana.

Katalonia (kat. Catalunya [kətəˈɫuɲə], hiszp. Cataluña, oksytański Catalonha) – wspólnota autonomiczna Hiszpanii. W szerszym znaczeniu – region geograficzny i kraina historyczna na Półwyspie Iberyjskim z ośrodkiem kulturalnym i administracyjnym w Barcelonie. Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Na dnie krateru znajduje się jednonawowa kaplica – Santa Margarida de la Cot. Wzniesiona w stylu romańskim, została zniszczona podczas trzesień ziemi w latach 1427–28, odbudowana w 1865 roku i odrestaurowana w XXI w.

Wulkan znajduje się na terenie parku krajobrazowego Parc Natural de la Zona Volcànica de la Garrotxa.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Joan Martí, Llorenç Planagumà: La Garrotxa Volcanic Field of Northeast Spain: Case Study of Sustainable Volcanic Landscape Management. Springer, 2016, s. 72–74. ISBN 978-3-319-42080-6. [dostęp 2019-08-26]. (ang.)
  2. Global Volcanism Program. Department of Mineral Sciences. National Museum of Natural History. Smithsonian Institution: Olot Volcanic Field (ang.). 2019. [dostęp 2019-08-26].
  3. Turisme Garrotxa: Santa Margarida (ang.). W: en.turismegarrotxa.com [on-line]. [dostęp 2019-08-30].
  4. Patrimoni de la Garrotxa: Església de Santa Margarida de Sacot (kat.). W: inventaripatrimoni.garrotxa.cat [on-line]. [dostęp 2019-08-30].
  5. Parc Natural de la Zona Volcànica de la Garrotxa: Hidrologia i geologia (kat.). W: Generalitat de Catalunya [on-line]. [dostęp 2019-08-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-04-16)].
Park krajobrazowy – forma ochrony przyrody, która obejmuje działania podejmowane na obszarze chronionym. Parki krajobrazowe tworzone są ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe terenów, w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju.Garrotxa, także La Garrocha – comarca (powiat) w północnej Hiszpanii w regionie Katalonia w prowincji Girona. Zajmuje powierzchnię 735,4 km² i liczy 59 286 mieszkańców. Siedzibą comarki jest miasto Olot.
Warto wiedzieć że... beta

Croscat (kat. Volcà del Croscat) – wygasły wulkan na polu wulkanicznym Garrotxa w comarce Garrotxa w regionie Katalonia w prowincji Girona w północnej Hiszpanii. Wznosi się na wysokość 786 m n.p.m. i jest najwyższym wulkanem na Półwyspie Iberyjskim pod względem wysokości względnej, która wynosi 160 m. Ostatnia erupcja datowana jest na okres od 13 160 do 15 710 roku BP – jest to najmłodsza erupcja na Półwyspie Iberyjskim.
Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).

Reklama