Sanomi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sanomi – utwór belgijskiego zespołu muzycznego Urban Trad, napisany przez założyciela formacji, Yvesa Barbieuxa, w języku sztucznym), nagrany oraz wydany w 2003 roku i umieszczony na trzecim albumie studyjnym grupy pt. Sanomi.

Turcja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1975 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmuje się turecki nadawca publiczny Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT).Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

Historia utworu[ | edytuj kod]

Nagrywanie[ | edytuj kod]

Utwór został skomponowany i napisany w 2003 roku przez muzyka i założyciela formacji Urban Trad, Yvesa Barbieuxa, który został także producentem całości we współpracy z Nicolasem Vandoorenem. Za miks utworu odpowiedzialny był Dan Lacksman.

Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2003[ | edytuj kod]

Singiel został wybrany wewnętrznie przez krajowego nadawcę RTBF na reprezentanta Belgii podczas finału 48. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2003 roku. Premiera utworu odbyła się 31 marca podczas specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej przez stację.

W maju utwór został zaprezentowany jako dwudziesty drugi w kolejności i zajął ostatecznie drugie miejsce z 165 punktami, dwoma punktami straty do zwyciężczyni, Sertab Erener z Turcji. Na konkurs nie pojechała jedna z wokalistek grupy, Soetkin Collier, która została odsunięta z projektu na czas trwania imprezy z powodu swoich nazistowskich poglądów. Pomimo wydania oświadczenia przez wokalistkę, w którym zaprzeczyła oskarżeniom, nie wystąpiła ona na eurowizyjnej scenie.

Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.Belgia jest jednym z sześciu członków-założycieli Konkursu Piosenki Eurowizji, uczestniczy na festiwalu od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmują się belgijscy nadawcy publiczni: flamandzki Vlaamse Radio- en Televisieomroep (VRT) i waloński RTBF, którzy wymieniają się corocznie organizacją selekcji lub wyborem wewnętrznym reprezentanta.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Języki sztuczne (także konlangi, conlangi) – języki, których fonologia, gramatyka lub słownictwo zostało świadomie wymyślone przez jednostkę indywidualną (zwaną językotwórcą bądź konlangerem) bądź grupę osób. Ich przeciwieństwem są języki, które wyewoluowały drogą naturalną. Istnieje wiele możliwych przyczyn, dla których tworzy się języki: ułatwienie komunikacji międzyludzkiej, eksperymenty lingwistyczne, gry językowe, użycie w fikcyjnych światach.
Konkurs Piosenki Eurowizji 2003 – 48. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 24 maja 2003 roku w wyremontowanej specjalnie na tę okazję Skonto Olympic Hall w Rydze przez łotewskiego nadawcę Latvijas Televīzija (LTV), dzięki zwycięstwu reprezentantki Łotwy Marie N. na festiwalu w 2002 roku.
Ultratop 50 Singles – cotygodniowa lista przebojów pięćdziesięciu najlepiej sprzedających się singli we Flandrii w Belgii, sporządzana i publikowana przez organizację Ultratop. Pierwsza lista została opublikowana 1 grudnia 1954. Ultratop 50 Singles jest publikowana w języku niderlandzkim, francuskim i angielskim w kilku belgijskich stacjach radiowych oraz w stacji telewizyjnej TMF Flanders.
RTBF (fr. Radio-Télévision belge de la Communauté française, "Belgijskie Radio i Telewizja Wspólnoty Francuskiej") – belgijski nadawca radiowo-telewizyjny, nadający programy w języku francuskim dla wspólnoty francuskiej zamieszkującej południową część kraju. Jej flamandzkojęzycznym odpowiednikiem jest telewizja VRT. RTBF posiada trzy stacje telewizyjne: La Une, La Deux i La Trois oraz kilka stacji radiowych: La Première, RTBF International, VivaCité, Musiq3, Classic21 and PureFM. Siedziba RTBF mieści się w Brukseli. Został założony w 1930 jako narodowy operator radiowy Institut national de radiodiffusion. Od 1960 nosił nazwę Radio-Télévision belge (RTB), a obecna została przyjęta w 1977.
The Daily Telegraph – poranny dziennik brytyjski o konserwatywno-liberalnym profilu, założony przez pułkownika Arthura B. Sleigha w 1855 w Londynie. Właścicielem jest Press Holdings.
Sertab Erener (ur. 4 grudnia 1964 w Stambule) – turecka piosenkarka, jedna z najpopularniejszych wykonawców muzyki pop w Turcji, zwyciężczyni konkursu Eurowizji 2003. Studiowała muzykę na uniwersytecie.
Urban Trad – belgijski zespół muzyczny, grający muzykę folkową, zdobywca drugiego miejsca dla kraju w finale 48. Konkursu Piosenki Eurowizji (2003).

Reklama