Sandra Bullock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sandra Annette Bullock (ur. 26 lipca 1964 w Arlington w stanie Wirginia) – amerykańska aktorka, producentka filmowa, reżyserka, scenarzystka i filantropka niemieckiego pochodzenia, w 2010 nagrodzona Oscarem za rolę pierwszoplanową w filmie Wielki Mike. Głównie kojarzona z rolami w komediach romantycznych.

Nagroda Akademii za najlepszy film (The Academy Award for Best Motion Picture) to jedna z Nagród Akademii Filmowej (Oscarów). Kategoria za najlepszy film jest jedyną kategorią Oscarów, w której uprawnienia do głosu posiada każdy członek Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.Podróż przedślubna (tytuł oryginalny Forces of Nature) - amerykański film fabularny (komedia romantyczna) w reżyserii Bronwen Hughes.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodziła się w hrabstwie Arlington w Wirginii jako córka Helgi Bullock (z domu Helga Mathilde Meyer), niemieckiej śpiewaczki operowej i Johna W. Bullocka (ur. 1925), trenera głosu. Dorastała wraz z młodszą siostrą Gesine (ur. 6 marca 1970). Dzieciństwo spędziła w niemieckiej Norymberdze, gdzie mieszkali jej dziadkowie. Jej dziadek był wynalazcą. W Niemczech śpiewała w dziecięcym chórze Staatstheater Nürnberg. Jako dziecko studiowała balet i sztuki wokalne, występowała w małych rólkach w przedstawieniach operowych. Uczęszczała do humanistycznej szkoły waldorfskiej.

Hrabstwo Arlington (ang. Arlington County) – hrabstwo w stanie Wirginia w Stanach Zjednoczonych, należące do aglomeracji Waszyngtonu, położone nad rzeką Potomak. W roku 2000 w hrabstwie mieszkało 189 453 osób.Stowarzyszenie Aktorów Filmowych / Gildia Aktorów Amerykańskich / Gildia Aktorów Ekranowych (Screen Actors Guild, SAG) – związek zawodowy zrzeszający około 120 tys. amerykańskich aktorów. Od 1995 związek przyznaje corocznie własne nagrody (Nagroda Gildii Aktorów Ekranowych).

Ukończyła Washington-Lee High School, gdzie była cheerleaderką, grywała również w szkolnych przedstawieniach i grała w piłkę nożną. W 1982 rozpoczęła studia na East Carolina University w Greenville w Karolinie Północnej, gdzie w 1987 ukończyła wydział dramatu. Przeniosła się potem na Manhattan, gdzie utrzymywała się pracując m.in. jako barmanka, kelnerka, garderobiana.

Dweezil Zappa właściwie Ian Donald Calvin Euclid Zappa (ur. 5 września 1969 w Los Angeles) - amerykański muzyk i kompozytor. Syn gitarzysty Franka Zappy, brat piosenkarki Moon Unit Zappa.Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.

Kariera[ | edytuj kod]

Sandra Bullock, 2002

Po debiucie w dreszczowcu Hangmen (1987) i występie w telewizyjnym filmie NBC Bionic Showdown: The Six Million Dollar Man and the Bionic Woman (1989) z Lindsay Wagner i Lee Majorsem, w 1989 roku dostała główną rolę w komedii Who Shot Patakango?. Na szklanym ekranie grała postać Tess McGill w sitcomie NBC Pracująca dziewczyna (Working Girl, 1990) i telewizyjnej adaptacji powieści Jackie Collins NBC Uśmiechy losu (Lucky Chances, 1990) obok Vincenta Irizarry, Michaela Nadera, Stephanie Beacham, Leann Hunley i Nicollette Sheridan. Jej drugoplanowa rola Leniny Huxley w filmie science fiction Człowiek demolka (Demolition Man, 1993) z Sylvesterem Stallone i Wesleyem Snipesem była nominowana do Złotej Maliny.

Halle Maria Berry (ur. 14 sierpnia 1966 w Cleveland) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna. Laureatka Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za występ w melodramacie Czekając na wyrok (2001). Za tytułową rolę w filmie Kariera Dorothy Dandridge (1999) otrzymała Emmy i Złoty Glob. Wystąpiła również w filmach z serii X-Men, a także Bumerang (1992), Flintstonowie (1994), Senator Bulworth (1998), Śmierć nadejdzie jutro (2002), Gothika (2003), Atlas chmur (2012), Połączenie (2013), Kingsman: Złoty krąg (2017) i John Wick 3 (2019). Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

Przełomem w jej karierze okazała się rola Annie Porter w filmie Speed: Niebezpieczna prędkość (Speed, 1994) u boku Keanu Reevesa. Za kreację Lucy Eleanor Moderatz w komedii romantycznej Ja cię kocham, a ty śpisz (While You Were Sleeping, 1995) zdobyła nominację do Złotego Globu w kategorii najlepsza aktorka w filmie komediowym lub musicalu. Swoją pozycję gwiazdy dużego ekranu umocniła występem w thrillerze System (The Net, 1995) oraz melodramacie wojennym Miłość i wojna (In Love and War, 1996). Jednak za rolę Annie Porter w drugiej części Speed 2: Wyścig z czasem (Speed 2: Cruise Control, 1997) została nominowana do antynagrody Złotej Maliny jako najgorsza aktorka.

67. ceremonia wręczenia Złotych Globów odbyła się w niedzielę 17 stycznia 2010 roku w Beverly Hilton Hotel. Ceremonię transmitowała stacja NBC. Galę poprowadził Ricky Gervais.Ja cię kocham, a ty śpisz (ang. While You Were Sleeping) – komedia romantyczna produkcji amerykańskiej w reżyserii Jona Turtletauba z 1995 roku.

W 1996 i 1999 roku magazyn People umieścił jej nazwisko na liście pięćdziesięciu najpiękniejszych ludzi świata, a w październiku 1997 r. magazyn Empire umieścił ją na 58. miejscu listy stu największych gwiazd kina wszech czasów.

Sandra Bullock podczas odbierania Złotej Maliny za udział w filmie Wszystko o Stevenie.

Za tytułową postać w komedii Miss Agent (2000) ponownie zdobyła nominację do Złotego Globu. W dramacie 28 dni (28 days, 2000) wcieliła się w postać dziennikarki-alkoholiczki. Za udział w filmie Śmiertelna wyliczanka (Murder by Numbers, 2002) dostała po raz pierwszy piętnaście milionów dolarów i trafiła na 6. miejsce najlepiej zarabiających kobiet w Hollywood. Po występie w komedii romantycznej Dwa tygodnie na miłość (Two Weeks Notice, 2002) u boku Hugh Granta, w dramacie kryminalnym Paula Haggisa Miasto gniewu (Crash, 2004), który otrzymał Oscara dla najlepszego filmu roku, wystąpiła jako Jean Cabot.

MTV Movie Awards – nagroda filmowa przyznawana od 1992 roku przez telewizję MTV. Każdej gali rozdania nagród towarzyszą parodie z oficjalnych materiałów filmowych. Imprezę prowadzą celebryci, gośćmi gali także są różne sławy. Galę urozmaicają występy muzyków.Miłość i wojna (ang. In Love and War, 1996) − amerykański film melodramatyczny w reżyserii Richarda Attenborough na podstawie książki Hemingway in Love and War Henry’ego Villarda i Jamesa Nagela.

Można ją było potem zobaczyć u boku Keanu Reevesa w melodramacie Dom nad jeziorem (The Lake House, 2006) jako Kate Forster, Bez skrupułów (Infamous, 2006) w roli amerykańskiej pisarki Harper Lee, autorki powieści Zabić drozda, dreszczowcu Przeczucie (Premonition, 2007).

Choć komedia Wszystko o Stevenie (All About Steve, 2009) została świetnie przyjęta przez publiczność uzyskując w sumie 33,8 miliona dolarów, Bullock otrzymała dwie Złote Maliny: dla najgorszej aktorki i dla najgorszej ekranowej pary (wraz z Bradleyem Cooperem). Za rolę Margaret Tate w komedii romantycznej Narzeczony mimo woli (The Proposal, 2009) u boku Ryana Reynoldsa zdobyła nominację do nagrody Satelity dla najlepszej aktorki w filmie komediowym lub musicalu. Z kolei kreacja Leigh Anne Touhy w dramacie sportowym Wielki Mike (The Blind Side, 2009) odebrała statuetkę Oscara (to pierwszy przypadek w historii, kiedy w jednym roku aktor zostaje jednocześnie nagrodzony za najlepszą i najgorszą rolę sezonu. Bullock zapisała się do historii jako druga aktorka (pierwszą była Halle Berry), która osobiście odebrała Złotą Malinę), Złoty Glob w kategorii najlepsza aktorka w filmie komediowym lub musicalu i Gildia Aktorów Filmowych.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Jacqueline Jill "Jackie" Collins (ur. 4 października 1937 w Londynie) – brytyjska pisarka powieści sensacyjno-obyczajowych.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Spotykała się z producentem filmowym, Michaelem Mailerem (1989). Była też związana z aktorem Tate’em Donovanem (1992-95), którego poznała podczas kręcenia komedii Eliksir miłości (Love Potion No. 9, 1992), aktorem Keanu Reevesem (1993), zawodnikiem futbolu amerykańskiego Troyem Aikmanem (1995), Matthew McConaugheyem (1996-98), synem gitarzysty Franka ZappyDweezilem Zappą (1998), Guyem Forsythe’em (1999), muzykiem Bobem Schneiderem (1999-2001), Hugh Grantem (2001) i Ryanem Goslingiem (2001-2002).

Filantropia (stgr. φιλανθρωπία philanthrōpia – dobroczynność, życzliwość; φιλάνθρωπος philánthrōpos – kochający ludzkość) to działalność osób bądź instytucji, polegająca na bezinteresownym udzielaniu pomocy finansowej lub materialnej potrzebującym.Nagroda Satelita lub Złoty Satelita (ang. Satellite Awards) − nagroda filmowa przyznawana na wzór Złotych Globów przez Międzynarodową Akademię Prasy od 1996 roku. Nagrody przyznawane są za produkcje kinowe jak i telewizyjne, przyznaje się również specjalne nagrody okolicznościowe.

W 2004 roku, gdy kupowała prezent gwiazdkowy dla swojego chrześniaka, poznała Jessego Jamesa, konstruktora motocykli i gospodarza programu Monster Garage, za którego 16 lipca 2005 wyszła za mąż. W listopadzie 2009 Bullock i James weszli na drogę prawną przeciwko byłej drugiej żonie Jamesa Janine Lindemulder, aktorce filmów pornograficznych, o prawo do wychowywania córki Jamesa i Lindemulder. W następstwie Bullock i James otrzymali pełnię praw rodzicielskich pięcioletniej córki Jamesa. Gdy w marcu 2010 roku święciła swoje najważniejsze triumfy, zdobywając Oscara, na jaw wyszły zdrady jej męża. Wybuchł skandal, kilka kobiet przyznało się do uprawiania seksu z Jamesem w trakcie trwania jego małżeństwa z Bullock. Michelle McGee, modelka pornograficzna, której ciało pokrywają tatuaże o przesłaniu narodowosocjalistycznym, ujawniła, że sypiała z mężem Bullock, podczas gdy ta pracowała na planie filmu Wielki Mike. Po tym ujawnieniu Bullock anulowała występy promocyjne filmu w Europie, powołując się na „nieprzewidziane przyczyny osobiste”. 18 marca 2010 roku James odpowiedział na plotki o zdradzie poprzez wydanie publicznych przeprosin dla Bullock, w których mówił: Ogromna większość zarzutów ogłoszonych jest nieprawdziwa i bezpodstawna. James stwierdził, że „jest tylko jedna osoba poczuwająca się do winy w całej tej sytuacji i jestem nią ja” oraz poprosił, by jego żona i dzieci pewnego dnia „znaleźli w swoich sercach wybaczenie”, a odnosząc się do całej sytuacji, mówił o „bólu i wstydzie”. Rzecznik Jamesa zapowiedział na 30 marca 2010 roku zgłoszenie się Jamesa na odwyk, aby ten „mógł poradzić sobie z problemami osobistymi” i mógł „uratować swoje małżeństwo”. 28 kwietnia 2010 roku ogłoszono, że Bullock pięć dni wcześniej w Austin złożyła wniosek o rozwód. Od stycznia 2010 roku para starała się o adopcję czarnoskórego chłopca urodzonego w Nowym Orleanie; ostatecznie Bullock sama adoptowała dziecko i wychowała je jako samotny rodzic. Chłopczyk otrzymał nazwisko Bardo Louis Bullock.

Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).Wirginia (ang. Virginia) – stan w Stanach Zjednoczonych na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Prawie dwie trzecie Wirginii jest zalesione, a branże związane z lasami zapewniają 17 mld dolarów rocznego przychodu dla gospodarki Wirginii (2% PKB), oraz ponad 100 tys. miejsc pracy.

W kolejnych latach spotykała się z: Ryanem Reynoldsem (2011), Chrisem Evansem (2014), komikiem Michaelem McDonaldem (2015) i fotografem Bryanem Randallem (2015).

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Leann Hunley (ur. 25 lutego 1955 roku w Forks, w stanie Waszyngton) - amerykańska aktorka telewizyjna, najbardziej znana z dwóch oper mydlanych: NBC Dni naszego życia (Days of Our Lives) i ABC Dynastia (Dynasty).
Złota Malina (ang. Golden Raspberry Award, skr. Razzie) – "nagroda" przyznawana najgorszym filmom. Uzupełnia przyznawane co roku nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscary). Została wymyślona przez krytyka filmowego Johna J. B. Wilsona w 1980 roku. Pierwsza ceremonia odbyła się 31 marca 1981 roku. Aktualnie nagrody te przyznaje GRAF (Golden Raspberry Award Foundation).
Frank Vincent Zappa (ur. 21 grudnia 1940 w Baltimore, zm. 4 grudnia 1993 w Los Angeles) – amerykański muzyk rockowy, jazzowy, wokalista, kompozytor oraz autor tekstów, lider zespołu „The Mothers of Invention”. Także aktor, reżyser, producent i scenarzysta filmowy.
Ulotna nadzieja (tytuł oryg. Hope Floats) – amerykański dramat filmowy z roku 1998, wyreżyserowany przez aktora Foresta Whitakera.
Miasto gniewu (ang. Crash) – film produkcji amerykańskiej z 2004 roku w reżyserii Paula Haggisa. Miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Toronto we wrześniu 2004 roku. Jest komentarzem do napięć rasowych i społecznych w Los Angeles.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Reklama