Sandra (piosenkarka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sandra, właśc. Sandra Ann Cretu-Menges (ur. jako Sandra Ann Lauer 18 maja 1962 w Saarbrücken) – niemiecka piosenkarka wykonująca muzykę pop, euro disco i synth pop. Karierę zaczynała jako członkini tria Arabesque, w którym występowała od 1979 do 1984 roku, a w latach 1990–2003 udzielała się także w projekcie Enigma. Szczyt kariery solowej Sandry przypadł na drugą połowę lat 80. i początek lat 90. XX wieku. Jej najpopularniejsze przeboje to „Maria Magdalena”, „In the Heat of the Night”, „Hi! Hi! Hi!”, „Everlasting Love”, „Secret Land” i „Hiroshima”. Łącznie sprzedała na świecie ponad 30 milionów płyt, co czyni ją jedną z najpopularniejszych niemieckich piosenkarek.

The Way I Am” – utwór muzyczny niemieckiej piosenkarki Sandry wydany w 2007 roku na jej płycie The Art of Love. „(Life May Be) A Big Insanity” – utwór muzyczny niemieckiej piosenkarki Sandry wydany w 1990 roku na płycie Paintings in Yellow.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata i początki kariery[ | edytuj kod]

Urodziła się w Niemczech Zachodnich jako Sandra Ann Lauer. Ojciec Sandry, Robert Lauer, był Francuzem prowadzącym sklep z winami, a matka Karin – Niemką, która pracowała w sklepie obuwniczym. Sandra miała też starszego brata, Gastona, który w 1995 roku zmarł na paraplegię. Przez 10 lat ćwiczyła balet, pobierała także lekcje gry na gitarze.

ARD (Arbeitsgemeinschaft der öffentlich-rechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland, Związek Niemieckich Nadawców Publiczno-Prawnych) – jeden z największych publicznych nadawców radiowo-telewizyjnych w Europie, powołany do życia 5 sierpnia 1950 w Niemczech Zachodnich. Od strony formalnej stanowi związek działających w Niemczech publicznych nadawców regionalnych. ARD od 1963 roku nadaje program pierwszy telewizji niemieckiej. Pokrewną stacją na początku istnienia było ARD 2.Katastrofa w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, katastrofa czarnobylska, katastrofa w Czarnobylu – wypadek jądrowy mający miejsce 26 kwietnia 1986 w reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. W wyniku awarii przy przegrzaniu się rdzenia reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych.

Mając 13 lat, wzięła udział w konkursie młodych talentów, po którym zaproponowano jej nagranie singla „Andy mein Freund”. Został on wydany w sierpniu 1976, lecz okazał się porażką komercyjną. Jako siedemnastolatka została członkinią dziewczęcego tria Arabesque, gdzie obejmowała główny wokal. Największą popularność grupa zdobyła w Japonii. Kiedy Arabesque zakończyło działalność w 1984, Sandra postanowiła nagrać niemiecką wersję utworu „Big in Japan” zespołu Alphaville, pod nowym tytułem „Japan ist weit”. Za produkcję coveru Sandry odpowiadał Michael Cretu. Singel nie okazał się jednak sukcesem, sprzedając się jedynie w ilości 125 kopii.

The Hooters – amerykański zespół rockowy z Filadelfii, działający w latach 1980-1995, reaktywowany w 2001. Znany z przebojów takich jak "All You Zombies", "Johnny B", "And We Danced", "500 Miles" i "Satellite".Didżej lub DJ, dyskdżokej (ang. Disc Jockey – Dee Jay) – osoba zajmująca się dobieraniem oraz odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo w celu rozbawienia publiczności. DJ najczęściej stara się stworzyć płynność muzyczną w swoim występie, łącząc ze sobą różne utwory muzyczne, a nawet dodając efekty dźwiękowe, sample, utwory typu acapella. DJ-e turntabliści posługują się także skreczem.

1985–1993: Szczyt kariery międzynarodowej[ | edytuj kod]

Międzynarodowy sukces Sandra odniosła dopiero w 1985 roku utworem „(I'll Never Be) Maria Magdalena”. Piosenka ta stała się przebojem i zdobyła pierwsze miejsce na listach przebojów w ponad 20 krajach na całym świecie, m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Grecji. W tym samym roku ukazała się jej pierwsza płyta, The Long Play, która okazała się sukcesem, docierając do top 10 list sprzedaży w Szwajcarii i państwach skandynawskich. Przyniosła ona kolejny przebojowy singel, „In the Heat of the Night”, który uplasował się w top 5 list przebojów w krajach Europy. Pod koniec roku piosenkarka udała się w tournée promujące debiutancki album. Stylistyka piosenek Sandry opierała się głównie na tanecznym synth popie i euro disco, często wykorzystując męskie chórki, które nagrywał Hubert Kemmler, znany także jako Hubert Kah. Producentem wszystkich nagrań Sandry w tamtym czasie był Michael Cretu, prywatnie partner piosenkarki.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.New age – gatunek muzyczny luźno nawiązujący do ruchu New Age. Spory odsetek utworów new age stanowią kompozycje instrumentalne i elektroniczne, aczkolwiek częste są także aranżacje wokalne. Enya, która uzyskała nagrodę Grammy za swoją muzykę new age, śpiewa w wielu językach, włącznie z łaciną, aczkolwiek sama artystka twierdzi, iż nie ma żadnego związku pomiędzy nią, a new age. Podobnie jest z grupą muzyczną Enigma, która twierdzi, iż nie ma z new age nic wspólnego, choć jej utwory mogą być mylnie z tym kierunkiem kojarzone. Medwyn Goodall, nie tak szeroko znany, polega głównie na efektach elektronicznych, chociaż używa także gitary akustycznej.

W lutym 1986 Sandra przeprowadziła się do Londynu na sześć miesięcy, gdzie codziennie pobierała lekcje śpiewu. Zapisała się także na lekcje języka angielskiego w szkole London Berlitz oraz uczyła się gry na perkusji. Wtedy też ukazał się trzeci singel, „Little Girl”, któremu towarzyszył teledysk nakręcony w Wenecji. Na festiwalu Tokyo Song Contest utworem „In the Heat of the Night” wokalistka zdobyła drugie miejsce. Jeszcze w tym samym roku ukazała się druga płyta Sandry – Mirrors. Stylistycznie była kontynuacją brzmienia znanego z debiutanckiego albumu. Odniosła ona sukces, a pierwszym singlem zostało nagranie „Innocent Love”. Drugi singel, taneczny „Hi! Hi! Hi!”, poradził sobie na listach jeszcze lepiej. Kolejne przeboje pochodzące z tego krążka to ballada „Loreen” i energiczna piosenka „Midnight Man”. Na płycie znalazł się także utwór „Don't Cry (The Breakup of the World)”, poruszający temat katastrofy w Czarnobylu.

Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Eurodisco – styl w muzyce pop będący podgatunkiem muzyki disco, którego początki sięgają końca lat 70. XX wieku.

W 1987 ukazała się kompilacja Ten on One (The Singles), zawierająca największe dotychczasowe przeboje piosenkarki oraz dwa nowe nagrania, w tym kolejny duży przebój „Everlasting Love”. Kompilacja cieszyła się dużą popularnością, zdobywając w Niemczech i Francji status złotej płyty, a w Szwajcarii – platynowej. Sandra wystąpiła gościnnie w jednym z odcinków serialu kryminalnego ARD Tatort (Miejsce zbrodni) – pt. „Salü Palu”, gdzie wykorzystany został jej kolejny singel, „Stop for a Minute”.

Ciąża bliźniacza, bliźnięta, dwojaczki – rodzaj ciąży wielopłodowej, w której w macicy rozwijają się jednocześnie dwa płody.Ten on One (The Singles) – album niemieckiej piosenkarki Sandry wydany w 1987 roku przez Virgin Records, będący kompilacją z jej największymi przebojami.

Trzeci studyjny album, Into a Secret Land, został wydany w roku 1988 i prezentował nowe, bardziej wyrafinowane brzmienie. Cieszył się sukcesem komercyjnym i zebrał pozytywne opinie, a dziś uznawany jest za jeden z najlepszych w karierze Sandry. Płytę promowały cztery przebojowe single: „Heaven Can Wait”, „Secret Land”, „We'll Be Together” i „Around My Heart”. Kilka dni przed kręceniem teledysku „Secret Land”, Sandra uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu, w którym otarła się o śmierć. W tym samym roku na rynkach anglojęzycznych ukazała się specjalna kompilacja Everlasting Love, a remiks tytułowego nagrania osiągnął umiarkowany sukces na brytyjskiej liście przebojów.

Saarbrücken (fr. Sarrebruck; luks. Saarbrécken) – miasto w Niemczech nad Saarą, stolica kraju związkowego (niem. Bundesland) Saara, siedziba związku regionalnego Saarbrücken. Polityczne i kulturalne centrum regionu, główny ośrodek gospodarczy Zagłębia Saary, wydobycie węgla kamiennego, hutnictwo żelaza, przemysł maszynowy, metalowy, elektrotechniczny, precyzyjny.Remiks – utwór muzyczny, który powstał dzięki zmianie innego. W odróżnieniu od covera, remiks jest opracowaniem utworu z wykorzystaniem tzw. śladów oryginału udostępnionych przez pierwotnego autora.

Wiosną 1990 ukazała się płyta Paintings in Yellow. Podobnie jak poprzednia, charakteryzowała się ambitniejszą stylistyką i poważniejszymi tekstami utworów. Była ona kolejnym sukcesem wydawniczym (m.in. top 5 w Niemczech). Z albumu pochodził przebój „Hiroshima”, zawierający antywojenne przesłanie. Kolejnymi singlami zostały „(Life May Be) A Big Insanity” oraz ballada „One More Night”, jednak spotkały się one tylko ze średnim zainteresowaniem. W tym samym roku mąż Sandry założył projekt muzyczny o nazwie Enigma, w ramach którego tworzył kompozycje spod znaku new age. Sandra użyczyła głosu w wielu utworach tego projektu, m.in. w hitowym „Sadeness”.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Dyskografia Sandry, niemieckiej piosenkarki pop, składa się z dziesięciu albumów studyjnych, ośmiu kompilacji i czterdziestu pięciu singli. Jej wideografia obejmuje trzy wydawnictwa wideo i dwadzieścia sześć teledysków.

Kolejny solowy materiał Sandry, Close to Seven, ujrzał światło dzienne w 1992 roku i był kontynuacją wyrafinowanego brzmienia znanego z dwóch poprzednich albumów. Płyta zdobyła pozytywne recenzje, a pierwszy singel, „Don't Be Aggressive”, cieszył się sporym powodzeniem. Album nie osiągnął jednak takiego sukcesu komercyjnego jak wcześniejsze wydawnictwa Sandry, a drugi singel, „I Need Love”, nawet nie wszedł na niemiecką listę przebojów. W tym samym roku została wydana składanka 18 Greatest Hits z największymi przebojami, która z kolei była sukcesem wydawniczym. Promowała ją nowa wersja piosenki „Johnny Wanna Live”, która poruszała temat ochrony i praw zwierząt. Rok później ukazał się singel z remiksem hitu „Maria Magdalena”, jednak osiągnął on niewielki sukces.

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Tatort (pol. Miejsce zbrodni) – niemieckojęzyczny serial telewizyjny gatunku kryminalnego kręcony w Niemczech (od 1970), Austrii (od 1972) i Szwajcarii (1972-2001, od 2011). Jest najdłużej kręconym serialem w tych krajach (od 1970). Pierwszy odcinek serialu został wyemitowany 29 listopada 1970 roku.

Od 1995 roku[ | edytuj kod]

Rok 1995 przyniósł album Fading Shades, który Sandra nagrywała będąc w ciąży. Nie odniósł on sukcesu, chociaż teledysk do pierwszego singla, „Nights in White Satin” był często emitowany przez telewizję. Drugi i ostatni singel, „Won't Run Away”, poniósł komercyjną klęskę. Kolejne lata Sandra spędziła na wychowywaniu dzieci, od czasu do czasu udzielając się na płytach Enigmy. W 1999 ukazała się dwupłytowa kompilacja My Favourites, zawierająca remiksy i wybór ballad. Okazała się średnim sukcesem, podobnie jak promujący ją singel, nowa wersja utworu „Secret Land”.

Secret Land” – utwór muzyczny niemieckiej piosenkarki Sandry wydany w 1988 roku na jej płycie Into a Secret Land. Synth pop (lub synthpop, znany też jako electropop lub technopop) – odmiana muzyki popularnej, charakteryzująca się szerokim wykorzystaniem syntezatorów, automatów perkusyjnych oraz rozmaitych efektów elektronicznych. Cechą charakterystyczną, tak samo jak w innych odmianach muzyki popularnej jest melodyjność oraz często tematyka miłosna przejawiająca się w tekstach.

Sandra powróciła z nowym materiałem w 2002 roku, wydając album The Wheel of Time. Płytę jeszcze w 2001 poprzedziła ballada „Forever”, wydana jako pierwszy singel, która spotkała się z umiarkowanym sukcesem. Albumowi towarzyszyła duża promocja medialna, a Sandra po raz pierwszy od ośmiu lat dała występ w niemieckiej telewizji. Następnymi singlami zostały „Such a Shame” (cover przeboju Talk Talk z lat 80.) i kolejna ballada „I Close My Eyes”. Płyta The Wheel of Time dotarła do pierwszej dziesiątki sprzedaży na niemieckiej liście.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Prawa zwierząt – idea, zgodnie z którą zwierzęta mają fundamentalne interesy lub prawa, które powinny być uszanowane tak samo, jak to się dzieje w przypadku podstawowych, analogicznych interesów ludzi. Według Encyklopedii Britannica, prawa zwierząt to moralne lub legalne prawa przypisywane zwierzętom, zazwyczaj ze względu na złożoność ich życia w sferze poznawczej, emocjonalnej i społecznej oraz ich zdolności do odczuwania fizycznego bądź emocjonalnego bólu lub przyjemności. Do zasadniczych praw zwierząt zalicza się najczęściej prawo do życia i prawo do wolności od cierpienia. Filozofowie uznający konieczność zmiany stosunku człowieka do zwierząt innych niż ludzie prezentują dużą różnorodność poglądów – od protekcjonizmu Petera Singera wyrastającego z filozofii utylitarystycznej, przez podejście oparte na niezbywalnych prawach preferowane przez Toma Regana do abolicjonizmu prezentowanego przez takich myślicieli jak np. Gary L. Francione. Pomimo wielu różnic w ruchu praw zwierząt istnieje daleko idący konsensus, że zwierzęta powinny być traktowane jako osoby i włączone do moralnej wspólnoty; że nie powinny być traktowane jak przedmioty, ale jak podmioty; że nie powinny być zabijane na pożywienie, wykorzystywane w eksperymentach medycznych czy rozrywce. Bardzo często praktycznym skutkiem przyjęcia idei praw zwierząt jest przejście na wegetarianizm lub weganizm.

Po kilku następnych latach milczenia Sandra powróciła w 2006 roku, wydając piosenkę i teledysk „Secrets of Love” z DJ-em Bobo. Singel spotkał się z sukcesem na listach przebojów w krajach niemieckojęzycznych. Jesienią tego samego roku wydana została płyta Reflections z nowymi wersjami starych przebojów. Album osiągnął średni sukces, za to w Polsce dużą popularnością cieszyła się nowa wersja „Around My Heart” – zajmowała wysokie miejsca na radiowych listach przebojów. W lutym 2007 ukazał się kolejny studyjny album Sandry, zatytułowany The Art of Love. Był to pierwszy album wyprodukowany bez udziału Michaela Cretu – za brzmienie odpowiedzialny był Jens Gad. Jak mówiła sama Sandra, znalazły się na nim bardzo osobiste, dyskretne teksty, w których rozlicza się z przeszłością. Pierwszym singlem została piosenka „The Way I Am”, która osiągnęła niewielki sukces w Niemczech, a kolejnym – „What Is It About Me”, która jednak nie weszła na listy przebojów. Album zawierał także przeróbkę piosenki „All You Zombies” zespołu The Hooters, która stała się radiowym przebojem w Polsce. 24 sierpnia 2008 Sandra wystąpiła w Polsce na festiwalu w Sopocie, w ramach koncertu poświęconego muzyce lat 80., jednak jej występ został odebrany negatywnie przez media.

Little Girl – utwór muzyczny niemieckiej piosenkarki Sandry wydany na jej albumie The Long Play w 1985, a następnie jako singel w 1986 roku. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W 2009 roku piosenkarka wydała nowy album, Back to Life, mający lżejszy i bardziej optymistyczny wydźwięk w porównaniu z poprzednią płytą. Pierwszym singlem zostało nagranie „In a Heartbeat”, a kolejnym – piosenka „The Night Is Still Young”, nagrana wspólnie z Thomasem Andersem z zespołu Modern Talking. Teledysk do niej został nagrany na Ibizie. Oba single, jak i sama płyta, spotkały się z umiarkowanym sukcesem na listach sprzedaży. Jesienią 2009 roku ukazała się trzypłytowa kompilacja The Platinum Collection, podsumowująca całą dotychczasową karierę Sandry.

Michael Cretu (właśc. Mihai Creţu), znany także jako Curly M.C. (ur. 18 maja 1957 w Bukareszcie) - rumuński muzyk, znany głównie jako twórca muzycznego projektu nazwanego Enigma. Szczególną sławę przyniosło mu wydanie albumu MCMXC A.D., który trafił na pierwsze miejsca list przebojów w 24 krajach i zdobył 17 platynowych i 24 złote płyty.„Heaven Can Wait” – utwór muzyczny niemieckiej piosenkarki Sandry wydany w 1988 roku na jej płycie Into a Secret Land.

W październiku 2012 Sandra wydała płytę Stay in Touch, która była efektem współpracy z niemieckim duetem DJ-skim Blank & Jones. Została ona utrzymana w klimacie lat 80., odtwarzając stylistykę znaną z pierwszych płyt Sandry. Album promowały single „Maybe Tonight” oraz „Infinite Kiss”, które nie były sukcesem na listach przebojów, choć sama płyta osiągnęła średni sukces. W roku 2016 wydana została kolejna kompilacja, The Very Best of Sandra, promowana remiksem „In the Heat of the Night”.

Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Termin balet (z franc. ballet, a to z wł. balletto zdrobnienie od ballo "taniec") ma kilka powiązanych z sobą znaczeń:


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
In the Heat of the Night – utwór muzyczny niemieckiej piosenkarki Sandry wydany w 1985 roku. Piosenka promowała jej debiutancką płytę solową pt. The Long Play i stała się jednym z największych przebojów piosenkarki.
One More Night” – utwór muzyczny niemieckiej piosenkarki Sandry wydany w 1990 roku na płycie Paintings in Yellow.
All You Zombies – piosenka amerykańskiego zespołu The Hooters z ich drugiego albumu, Nervous Night, wydanego w 1985 roku.
Talk Talk – brytyjska grupa muzyczna, aktywna od 1981 do 1991 roku. Zaczynając jako typowy (choć odnoszący sukcesy) przedstawiciel new romantic, zespół powoli zmierzał ku muzyce bardziej eksperymentalnej, by ostatnimi dwoma albumami zasłużyć sobie na miano pionierów post-rocka.
YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.
18 Greatest Hits – album niemieckiej piosenkarki Sandry wydany w 1992 roku przez Virgin Records, będący kompilacją z jej największymi przebojami.

Reklama