• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • San Remo  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo (w skrócie: Festiwal w San Remo; wł. Festival della Canzone Italiana di Sanremo) – jeden z najstarszych w Europie festiwali piosenki, odbywający się corocznie od 1951 w mieście San Remo. Na jego wzór powstały inne międzynarodowe konkursy: Konkurs Piosenki Eurowizji oraz Sopot Festival.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Transport[ | edytuj kod]

  Miasto połączone jest z Genuą i Ventimiglią, miejscowością graniczną z Francją autostradą A10, której ostatni fragment jest również znana jako Autostrada dei Fiori (Autostrada Kwiatów). Trasa posiada liczne wypoziomowane sekcje wiaduktów i tuneli, dając widok panoramy wybrzeża. Autostrada A10 przebiega przez granicę z Francją, łącząc się z autostradą A8 przez miasta Ventimiglia i Mentonę. Obie trasy tworzą płatną Europejską Autostradę E80. Ważnym połączeniem jest także bezpłatna obwodnica SS1, która łączy San Remo z miejscowością Taggia.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Cerkiew Chrystusa Zbawiciela, św. Katarzyny i św. Serafina z Sarowa w San Remo – prawosławna cerkiew wzniesiona w 1913, w jurysdykcji Zachodnioeuropejskiego Egzarchatu Parafii Rosyjskich. Siedziba parafii.

  Najbliższym lotniskiem do San Remo jest port lotniczy Nicea-Lazurowe Wybrzeże w Nicei, Francja. Przez miasto przebiega również kolej, która łączy je z innymi miastami Ligurii, jak i Niceą, Rzymem, Mediolanem, Turynem. Kolej położona jest bardzo blisko wybrzeża, w celu ukazania podróżującym panoramy Ligurii.

  Kultura[ | edytuj kod]

  Co roku (od 1951) w Teatrze Ariston organizowany jest Festiwal Piosenki Włoskiej. Na tym wydarzeniu muzycznym wzorował się Konkurs Piosenki Eurowizji, a piosenka Nel blu dipinto di blu, znana jako Volare, zaśpiewana została przez Domenico Modugno po raz pierwszy w 1958 na tym właśnie festiwalu.

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Na jesieni w San Remo organizowany jest konkurs muzyczny Tenco Prize, poświęcony pamięci Luigiego Tenco. Na przełomie stycznia i lutego rusza Parada Kwiatów, podczas której każde z miast włoskiej Riwiery prezentuje oryginalne kwietne kompozycje. W marcu w San Remo spotykają się grupy teatralne, taneczne oraz chóry na międzynarodowym Festiwalu Kreatywności w Szkołach GEF. W budynku amfiteatru Ariston Theater odbywa się przegląd teatrów szkolnych pod nazwą „Eurotheatre”. Patronat nad konkursami tanecznymi oraz chórami obierają również budynek Municipal Casino oraz Palafiori. W marcu odbywa się także wyścig kolarski Mediolan – San Remo.

  Królestwo Sardynii – państwo historyczne istniejące już od średniowiecza, od 1720 pod rządami dynastii sabaudzkiej, w 1743 połączone z Księstwem Sabaudii-Piemontu.Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Japonia Atami, Japonia
 • Czarnogóra Budva, Czarnogóra
 • Dania Helsingør, Dania
 • Szwecja Karlskoga, Szwecja


 • Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Liguria – region administracyjny w zachodnich Włoszech, o powierzchni 5416 km², 1,7 miliona mieszkańców i ze stolicą w Genui (727000 mieszkańców). Gęstość zaludnienia 325 osób na km². Od południa oblana jest przez wody Morza Liguryjskiego, od zachodu graniczy z Francją, od północy z Piemontem, a od wschodu z regionami: Emilia-Romania i Toskania.
  Czarnogóra (czarnogórski Црна Гора/Crna Gora, języki niesłowiańskie: Montenegro, do października 2007 r. – Republika Czarnogóry) – państwo w Europie Południowej. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią.
  Bordighera – miejscowość i gmina w północno-zachodnich Włoszech, w regionie Liguria, w prowincji Imperia. Miasto usytuowane jest na stokach Alp Liguryjskich, w pobliżu Monte Carlo i San Remo. Bordighera jest znanym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym Riwiery Włoskiej, nad Morzem Liguryjskim. Rejon, w którym leży Bordighera, zwane jest potocznie Riwierą Kwiatową, a na północy miasta przebiega "kwiatowa autostrada" (autostrada dei fiori).
  Republika Genui (po włosku: Repubblica di Genova) – dawne niepodległe państwo leżące w Ligurii, na wybrzeżu północno-zachodnich Włoch. Istniała od XI wieku do 1797 roku.
  Turyn (wł. Torino) – miasto w północno-zachodnich Włoszech, przy ujściu rzeki Dora Riparia do rzeki Pad, na przedgórzu Alp Zachodnich. Jest stolicą prowincji Piemont. Patronem miasta jest św. Jan Chrzciciel (święto obchodzone 24 czerwca).
  Ventimiglia (lig. Vintimìggia, fr. Vintimille) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Liguria, w prowincji Imperia.
  Nel blu dipinto di blu” (pol. „W niebieskim pomalowanym na niebiesko”), popularnie zwana „Volare” („latać”) – najpopularniejsza piosenka włoskiego piosenkarza Domenico Modugno. Stała się jedną z trzech najpopularniejszych na świecie włoskich piosenek.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.