San Francisco Oracle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

San Francisco Oracle (lub Oracle) – niezależne, kontrkulturowe czasopismo, związane ze środowiskiem hippisowskim zamieszkującym dzielnicę Haight-Ashbury, wydawane nieregularnie w latach 1966–1968. Redaktorami czasopisma byli Allen Cohen i Michael Bowen. Oracle było częścią utworzonej przez amerykańskie niezależne czasopisma organizacji Underground Press Sindicate.

Jerry Rubin (ur. 14 lipca 1938, zm. 20 marca 1994) – amerykański aktywista polityczny i społeczny, jeden z założycieli Youth International Party. Był przeciwnikiem wojny w Wietnamie. W latach 80. był biznesmenem. Napisał DO IT!: Scenarios of the Revolution. W 1978 ożenił się z Mimi Leonard, z którą rozwiódł się w 1992 roku. Podczas ostatnich lat swojego życia zajmował się marketingiem wielopoziomowym głównie w zakresie rynku zdrowej żywności. Zmarł w szpitalu Los Angeles 20 marca 1994 roku po obrażeniach doznanych w wypadku samochodowym. Pogrzeb odbył się w Hillside Memorial Park.Grateful Dead – amerykańska grupa muzyczna założona w 1965, w San Francisco; uważana za najbardziej reprezentatywny zespół młodzieży hippisowskiej, ojca chrzestnego jam band oraz jedną z legend rocka. Sławę zyskała przede wszystkim dzięki występom na żywo, w których studyjne kompozycje poszerzane bywały o improwizacje instrumentalne.

Według Cohena pomysł na utworzenie czasopisma hippisowskiego był zainspirowany jego snem, w którym unosił się nad głowami ludzi, czytających tęczową gazetę. Jego pomysł wsparli bracia Ron Thelin i Jay Thelin, właściciele sklepu Psychedelic Shop. Początkowo czasopismo miało nazywać się "Psychedelic Oracle Frisco"; jednak pierwszy numer opublikowany pod tym tytułem nie był wysokiej jakości – zawierał m.in. przedruk artykułu publikowanego już wielokrotnie wcześniej oraz tekst pochwalający masturbację. To niepowodzenie zniechęciło większość redakcji, jednak od trzeciego numeru redaktorem został Cohen, a 9 września 1966 roku pismo ukazało się pod nowym tytułem "San Francisco Oracle", pod którym miało odnieść znaczny sukces.

Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.William Seward Burroughs II (ur. 5 lutego 1914 w St. Louis, zm. 2 sierpnia 1997 w Lawrence) – pisarz i poeta amerykański, także aktor i scenarzysta filmowy. Wiele fragmentów jego twórczości zawiera elementy autobiograficzne; sam widział swoje dzieła jako jedną, wielką księgę. Obok Allena Ginsberga i Jacka Kerouaca główny przedstawiciel ruchu artystycznego znanego jako Beat Generation, popularny także w środowisku hippisów oraz obyczajowych rebeliantów lat 60. Często tematem jego dzieł były własne doświadczenia związane z zażywaniem opiatów oraz praktyki homoseksualne.

"Oracle" finansowane było m.in. przez braci Thelin, członków grup muzycznych Grateful Dead i Monkeys oraz miejscowych dilerów. Często z powodu problemów finansowych dany numer był drukowany partiami – najpierw publikowano i sprzedawano część nakładu, a następnie wykorzystywano uzyskane w ten sposób zyski do dodrukowania pozostałej części.

Philip Lamantia (ur. 23 października 1927 - zm. 7 marca 2005) – amerykański poeta, surrealista, wykładowcą akademicki. Irwin Allen Ginsberg (ur. 3 czerwca 1926 w Newark w stanie New Jersey, zm. 5 kwietnia 1997 roku w East Village, na Manhattanie w Nowym Jorku) – amerykański poeta pochodzenia żydowskiego, aktor, scenarzysta i działacz społeczny, członek American Academy and Institute of Arts and Letters. Jeden z najważniejszych twórców tzw. poezji konfesyjnej i lider ruchu artystycznego określanego jako Beat Generation. Był również znaczącą postacią kontrkultury amerykańskiej, już za życia owianą barwną legendą i otaczaną kultem. Stał się jedną z głównych postaci powieści Jacka Kerouaca W drodze.

Szata graficzna pisma została opracowana m.in. przez Gabe Katza i Steve'a Levina. Katz opracował sposób na uzyskanie wyśnionego przez Cohena efektu "tęczowej gazety" – sposób ten opierał się na mieszaniu różnokolorowych farb drukarskich, które w procesie druku rozmywały się i pozwalały na uzyskanie efektu tęczy. "Oracle" zrezygnowało też z tradycyjnych kolumn, zastępując je płynnymi blokami tekstu lub aranżując je na kształt mandali, piramid itp. Każdy numer był wielokolorowy i bogato ilustrowany; niektóre z numerów były ponadto zapachowe – po wydrukowaniu spryskiwano je aromatycznymi olejkami (np. paczuli lub jaśminowym). Czasopismo było zaprojektowane tak, aby jego czytanie przypominało doświadczanie odurzenia narkotykowego.

Ruch hippisowski, hippisi, dzieci kwiaty (ang. hippie,-s; to be hip – żyć na bieżąco, dniem dzisiejszym) – kontrkultura kontestacyjna II połowy lat 60. i początku lat 70. XX wieku.Timothy Leary (ur. 22 października 1920 w Springfield, st. Massachusetts, zm. 31 maja 1996 w Los Angeles, st. Kalifornia) – amerykański filozof, pisarz, psycholog, profesor Harvardu. Stanowił ikonę amerykańskiej kontrkultury lat 60.

Teksty w periodyku dotyczyły m.in. buddyzmu, jogi, LSD, duchowości i ideałów hippisowskich. Publikowano tam także poezję. Do "Oracle" pisywali m.in. Allen Ginsberg, Timothy Leary, Michael McClure, William S. Burroughs, Gary Snyder, Dick Alpert, Philip Lamantia, Jerry Rubin i in. W 1967 roku na łamach czasopisma ukazał się wywiad z Learym, Ginsbergiem, Snyderem i Alanem Wattsem, w którym sformułowali oni ideały młodego pokolenia. Czasopismo to było też medium promującym hippisowski happening Human Be-In, który odbył się w styczniu 1967 roku.

Michael McClure (ur. 20 października 1932 w Marysville) - amerykański poeta, dramaturg, autor piosenek i powieściopisarz. Po przeprowadzce do San Francisco w młodym wieku, zdobył sławę jako jeden z pięciu poetów (wliczając w to Allena Ginsberga) który czytał podczas czytań poezji w Six Gallery w San Francisco w 1955 opisanych jedynie w fabularyzowanej formie w Dharma Bums Jacka Kerouaca. Wkrótce potem stał się jednym z istotniejszych postaci Beat Generation i uwieczniony jako "Pat McLear" w Big Sur Kerouaca.Paczulka wonna, paczuli (Pogostemon cablin), ang. Patchouli – gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych. Nazwa "paczuli" pochodzi z języka tamilskiego, od பச்சை paććai (zielony) i இலை ilai (liść). Paczuli pochodzi z tropikalnego obszaru Azji (Filipiny). Obecnie jest uprawiana również na Karaibach, i w zachodniej Afryce.

Mimo, że czasopismo miało znaczny nakład (pod koniec istnienia pisma to ok. 100 000 egzemplarzy), jednak nie przynosiło dochodów.

"San Francisco Oracle" wywarło znaczny wpływ na inne niezależne czasopisma w Stanach Zjednoczonych. Niektóre z graficznych rozwiązań wymyślonych w tym czasopiśmie, były także stosowane później w popularnych pismach i agencjach reklamowych.

W 1991 roku, w 25. rocznicę stworzenia pisma, Alen Cohen opublikował faksymile "San Francisco Oracle". Sprzedały się one w cenie kilkuset dolarów za sztukę i stały się przedmiotem kolekcjonerskim.

Jaśmin (Jasminum L.) – rodzaj roślin z rodziny oliwkowatych. Według niektórych ujęć taksonomicznych należy do niego ok. 200 gatunków pochodzących głównie z Azji i Afryki. Gatunkiem typowym jest Jasminum officinale L..Human Be-In (lub A Gathering of the Tribes for Human Be-in) – happening zorganizowany w sobotę 14 stycznia 1967 roku w Golden Gate Park w San Francisco, w proteście przeciwko delegalizacji LSD oraz w celu wspólnego zjednoczenia aktywistów politycznych z University of California w Berkeley i hippisów z dzielnicy Haight-Ashbury. W happeningu wzięło udział około 25000 ludzi. Uznawane jest za wydarzenie przełomowe dla ruchu hippisowskiego.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bill Morgan: The beat generation in San Francisco: a literary tour. San Francisco, CA: City Lights Books, 2003, s. 165. ISBN 978-0-87286-417-7.
  2. Gene Anthony: Summer of Love: Haight-Ashbury at its Highest. Last Gasp Eco-Funnies, s. 58. ISBN 978-0-86719-421-0.
  3. David Armstrong: A trumpet to arms: alternative media in America. Boston, Mass.: South End Press, 1981, s. 59. ISBN 978-0-89608-193-2.
  4. Gene Anthony: Magic of the Sixties. Gibbs Smith, s. 105. ISBN 978-1-58685-378-5.
  5. Gene Anthony: Summer of Love: Haight-Ashbury at its Highest. Last Gasp Eco-Funnies, s. 59. ISBN 978-0-86719-421-0.
  6. David Armstrong: A trumpet to arms: alternative media in America. Boston, Mass.: South End Press, 1981, s. 82. ISBN 978-0-89608-193-2.
  7. David Armstrong: A trumpet to arms: alternative media in America. Boston, Mass.: South End Press, 1981, s. 57. ISBN 978-0-89608-193-2.
  8. David Armstrong: A trumpet to arms: alternative media in America. Boston, Mass.: South End Press, 1981, s. 83. ISBN 978-0-89608-193-2.
Haight-Ashbury (potocznie The Haight) – dzielnica San Francisco, zlokalizowana wokół skrzyżowania ulic Haight i Ashbury. W latach 60. XX wieku centrum ruchu hippisowskiego w Stanach Zjednoczonych.Gary Snyder (ur. 8 maja 1930) – amerykański poeta i eseista, wyznawca zen zainteresowany filozofią Bliskiego Wschodu.
Reklama