San Fernando Valley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

San Fernando Valley – zurbanizowana dolina położona w hrabstwie Los Angeles, w południowej Kalifornii, pośrodku otaczającego ją pasma górskiego Transverse Ranges. Prawie dwie trzecie powierzchni doliny leży w obrębie Los Angeles. W pozostałej części doliny leżą miasta Glendale, Burbank, San Fernando, Hidden Hills i Calabasas będące częścią aglomeracji Los Angeles.

South Los Angeles, znane także pod nazwą South Central, jest to region hrabstwa Los Angeles o powierzchni 51,08 mil kwadratowych i obejmujący dwadzieścia pięć dzielnic miasta Los Angeles i trzy obszary niemunicypalne.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

Położenie[ | edytuj kod]

Dolina otoczona od północnego zachodu górami Santa Susana, wzgórzami Simi Hills od zachodu, od południa górami Santa Monica i wzgórzami Chalk Hills, małym pasmem górskim Verdugo od wschodu i górami San Gabriel na północnym wschodzie.

Hidden Hills jest niezależnym miastem i jednocześnie zamkniętym osiedlem w Hrabstwie Los Angeles, położonym w zachodniej części niziny San Fernando Valley. Osiedle zajmuje powierzchnię około 5 km², liczba mieszkańców wynosiła w 2000 roku 1875 osób.Hrabstwo Los Angeles (ang. Los Angeles County) – hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Jest najbardziej zaludnionym hrabstwem w tym kraju. Według danych United States Census Bureau z roku 2009 populacja wynosiła 9 848 011 mieszkańców, podczas gdy cały stan Kalifornia miał 36 961 664 ludności. Hrabstwo powstało w 1850, a jego siedzibą administracyjną jest miasto Los Angeles.
Panorama San Fernando Valley widziana z Universal Studios
Panorama San Fernando Valley widziana z Universal Studios


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Tarzana (wym. tɑrˈzænə) – dzielnica Los Angeles, w San Fernando Valley; powstała na byłej farmie amerykańskiego pisarza, twórcy cykli książek o przygodach Tarzana – Edgara Rice′a Burroughsa.
Góry Santa Monica - niewysokie pasmo górskie w Ameryce Północnej, na obszarze Stanów Zjednoczonych w Kalifornii położone równoleżnikowo nad Oceanem Spokojnym na północny zachód od Los Angeles. Długość pasma to ok. 40 km, najwyższy szczyt, Sandstone Peak, ma 948 m n.p.m.
North Hollywood - dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych leżąca w regionie San Fernando Valley. W North Hollywood miała miejsce jedna z największych strzelanin w historii Los Angeles - strzelanina w North Hollywood.
Universal City - obszar niemunicypalny leżący w dolinie San Fernando, rejonie Los Angeles w amerykańskim stanie Kalifornia.
Calabasas – miasto w hrabstwie Los Angeles w Kalifornii. W 2010 było zamieszkiwane przez 23 058 osób. Słynie z wielu znanych mieszkańców.
Bell Canyon – census-designated place w Hrabstwie Ventura w San Fernando Valley. Zamieszkany przez zamożną ludność obszar niemunicypalny położony niedaleko West Hills, w zachodniej części San Fernando Valley, w górach Simi.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Reklama