San Diego Sockers

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

San Diego Sockersamerykański klub piłkarski, założony w 1978 roku, z siedzibą w San Diego w stanie Kalifornia. Powstał po wcześniejszych przekształceniach i zmianach nazwy zespołu.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Cosmos Nowy Jork (ang. The New York Cosmos) – amerykański klub piłkarski z siedzibą w Nowym Jorku i jego okolicach. Istniejący w latach 1971–1985. Pięciokrotny zwycięzca North American Soccer League. W Cosmosie grali Carlos Alberto Torres, Pelé, Franz Beckenbauer, Giorgio Chinaglia, Johan Neeskens oraz wiele innych gwiazd światowego formatu, dzięki temu klub w czasach istnienia stał się grającą "Galerią Sław".

Używane nazwy przed 1978 rokiem: Baltimore Comets w 1974-1975, San Diego Jaws w 1976 oraz Las Vegas Quicksilvers w 1977.

Jeden z najpopularniejszych klubów piłkarskich w latach osiemdziesiątych w USA, obok New York Cosmos. Jest jednym z najbardziej utytułowanych zespołów w halowej piłce nożnej w historii USA.

Zespół zdobył dziesięć halowych tytułów mistrza kraju, występując jednocześnie w North American Soccer League oraz Major Indoor Soccer League.

Zoltan Toth lub (oryg. węg. pisownia) Tóth Zoltán, pseud. Tozó (ur. 23 lipca 1977 r.) − profesjonalny węgierski kulturysta.San Diego – miasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Kalifornia położone nad Oceanem Spokojnym oraz siedziba hrabstwa o tej samej nazwie.

San Diego Sockers w swojej historii występowali również w Continental Indoor Soccer League oraz World Indoor Soccer League.

Działalność klubu była zawieszana w 1996 i 2004 roku, z powodu kłopotów finansowych.

W 2009 roku San Diego Sockers zostało reaktywowane i obecnie występuje w halowej lidze Professional Arena Soccer League.

Historia[ | edytuj kod]

Od Baltimore przez Las Vegas do San Diego[ | edytuj kod]

W 1974 roku powstał zespół Baltimore Comets, oparty na miejscowych drużynach z Baltimore w stanie Maryland. Baltimore Comets przystąpili do rozgrywek w North American Soccer League. W latach 1974 i 1975 swoje mecze rozgrywali na Memorial Stadium w Baltimore. Na początku 1975 roku zostali wyrzuceni z Memorial Stadium z powodu niepłacenia czynszu i przenieśli się na Towson University, obecnie Johnny Unitas Stadium.

Brian Quinn (ur. 26 maja 1960 w Belfaście) – piłkarz, były reprezentant USA grający na pozycji obrońcy lub pomocnika. Obecnie jest trenerem piłkarskim.David Banks (ur. 30 sierpnia 1983 r. w Waszyngtonie) – amerykański wioślarz, reprezentant Stanów Zjednoczonych w wioślarskiej czwórce bez sternika podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Po zakończeniu sezonu w 1975 roku zespół został przeniesiony do San Diego w stanie Kalifornia, zmieniona została też nazwa na San Diego Jaws. W 1976 roku przystąpili do rozgrywek, ponownie w North American Soccer League. Swoje mecze rozgrywali na Aztec Bowl oraz San Diego State University.

W 1977 roku zespół został ponownie przeniesiony, tym razem do Las Vegas w stanie Nevada. Ponownie została zmieniona nazwa na Las Vegas Quicksilvers. W Las Vegas grali tylko jeden sezon w 1977 roku występując w North American Soccer League. Mecze rozgrywali na Sam Boyd Stadium, średnia frekwencja na meczach Quicksilvers wynosiła 7092.

Eusébio da Silva Ferreira (ur. 25 stycznia 1942 w Lourenço Marques) – portugalski piłkarz urodzony w stolicy Mozambiku, ówczesnej kolonii portugalskiej. Środkowy napastnik, nazywany „Czarną Panterą” lub „Czarną Perłą z Mozambiku”. Brązowy medalista i król strzelców (9 bramek) MŚ 66. Zdobywca Złotej Piłki w plebiscycie „France Football” w 1965.Slaviša Žungul (ur. 28 lipca 1954 w Pożarewacu) - były piłkarz jugosłowiański pochodzenia chorwackiego, występujący podczas kariery na pozycji napastnika.

Najbardziej znanym zawodnikiem Quicksilvers był słynny Eusébio, ale zdołał strzelić tylko 2 bramki w 17 meczach.

W 1978 roku zespół powrócił do San Diego, zmieniona została nazwa, która przetrwała do dziś, na San Diego Sockers.

Właścicielem wszystkich wcześniejszych zespołów jak i nowo powstałego San Diego Sockers, pozostawał Bob Bell.

1978-1996[ | edytuj kod]

W 1978 roku po przeniesieniu się do San Diego, zespół przystąpił do rozgrywek North American Soccer League (grupa konferencji zachodniej). San Diego Sockers występowało w lidze NASL, aż do jej rozwiązania w 1984 roku. Dochodząc w tym czasie trzykrotnie do półfinału i trzykrotnie finału, konferencji zachodniej na boiskach otwartych.

Lacrosse (fr. la crosse – zakrzywiony kij) – zespołowa gra sportowa pochodzenia indiańskiego, której zasady ostatecznie ustalono w pierwszej połowie XIX w. w Kanadzie (gdzie uznano ją za sport narodowy); rozgrywana na trawiastym boisku, polega na umieszczeniu za pomocą specjalnej, trójkątnej rakiety piłki w bramce przeciwnika; 1904 i 1908 konkurencja olimpijska; uznawana za pierwowzór hokeja na lodzie.Hugo Ernesto Pérez (ur. 8 listopada 1963 w San Salvador) – amerykański piłkarz pochodzenia salwadorskiego grający na pozycji ofensywnego pomocnika. Podczas kariery piłkarskiej mierzył 178 cm wzrostu, ważył 72 kg.

W 1980 roku North American Soccer League utworzyło rozgrywki w systemie Indoor, mecze odbywały się w hali. Do NASL Indoor przystąpili również Sockersi. Od tej pory zespół San Diego Sockers, grał w dwóch systemach rozgrywek Outdoor i Indoor, mając tylko jedną drużynę.

W 1982 roku zespół zdobył swój pierwszy tytuł, Halowego Mistrza Stanów Zjednoczonych. Po tym sukcesie San Diego Sockers przystąpiło do rozgrywek Major Indoor Soccer League, gdzie mecze rozgrywane były tylko w hali, o tej pory zespół występował w dwóch ligach NASL (na boiskach i w hali) oraz MISL (w hali).

Baltimore (wym. [ˈbɒltɪmɔr]) – miasto na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, największe w stanie Maryland. Branislav Branko Segota (ur. 8 czerwca 1961 w Rijece) – kanadyjski piłkarz pochodzenia chorwackiego występujący na pozycji napastnika.

Później nastąpiło pasmo sukcesów, zespół zdobył w 1983 roku kolejny tytuł mistrzowski tym razem w lidze MISL, później kolejne mistrzostwo w 1984 w lidze NASL w rozgrywkach halowych.

Po rozwiązaniu ligi NASL w 1984 roku, Sockersi występowali już tylko w lidze MISL, zdobywając kolejne tytuły Halowego Mistrza Stanów Zjednoczonych. Kolejno w latach: 1985, 1986, 1988, 1989, 1990, 1991, i 1992.

W 1992 roku liga MISL została rozwiązana, w wyniku tego w 1993 roku zespół przystąpił do ligi Continental Indoor Soccer League i występował w niej do 1996 roku.

Las Vegas (wymowa:/lɑːs ˈveɪɡəs/) – najbardziej zaludnione miasto w amerykańskim stanie Nevada, w hrabstwie Clark. Na arenie międzynarodowej kojarzone jest przede wszystkim z grami hazardowymi, zakupami oraz wyszukanymi restauracjami. Las Vegas, które samo siebie określa mianem Światowej Stolicy Rozrywki, słynie z ogromnych kasyn i powiązanych z nimi atrakcji. Tolerancja dla różnych form rozrywki dla pełnoletnich przypisała Las Vegas tytuł Miasta Grzechu.Fernando Clavijo (ur. 23 stycznia 1956 w Maldonado w Urugwaju), piłkarz amerykański pochodzenia urugwajskiego grający na pozycji środkowego obrońcy. Podczas kariery piłkarskiej mierzył 178 cm wzrostu, ważył 73 kg.

W 1996 roku po kilku zmianach własnościowych, Ron Fowler (1987-1991), Oscar Ancira, Sr. (1991-1994), San Diego Sports Arena Management (1994-1996), zespół został rozwiązany z powodów finansowych.

2001-2004[ | edytuj kod]

Pierwsza reaktywacja San Diego Sockers nastąpiła w 2001 roku. Zespół przystąpił do World Indoor Soccer League. W sezonie 2002/2003 zespół przystąpił do nowej Major Indoor Soccer League, która powstała z połączenia z World Indoor Soccer League.

Tuż przed rozpoczęciem sezonu 2004-2005, klub przejął Raj Kalra właściciel Vancouver Ravens, drużyny Lacrosse’a występującej w National Lacrosse League. Zaledwie dwa miesiące po zakupie, okazało się, że Raj Kalra nie płaci wynagrodzenia piłkarzom oraz sztabowi szkoleniowemu, od momentu przejęcia Sockersów.

W związku z tym, 30 grudnia 2004 roku, władze ligi odebrały San Diego Sockers licencję, a zespół został ponownie rozwiązany.

Obecnie[ | edytuj kod]

W 2009 roku dwóch lokalnych biznesmenów z San Diego, David Pike i Carl Savoia oraz były piłkarz i trener, Phil Salvagio postanowili przywrócić dawny blask San Diego Sockers. Właścicieli połączył sentyment San Diego Sockers. Zespół występuje na Chevrolet Del Mar Arena. Od 2009 roku Sockersi grają w Professional Arena Soccer League. Zespół w sezonie 2009-2010 zdobył tytuł mistrzowski w lidze PASL-pro.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Reklama