San Bernardino (Kalifornia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

San Bernardinomiasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, na wschód od Los Angeles, w zespole miejskim Riverside-San Bernardino. Około 215 784 tys. mieszkańców. Aglomeracja miasta wynosi 1,9 mln mieszkańców.

Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Gene Hackman; właściwie Eugene Allen Hackman (ur. 30 stycznia 1930 w San Bernardino w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy i pisarz. Laureat 2 Oscarów; za pierwszoplanową rolę w filmie Francuski łącznik (1971; reż. William Friedkin) oraz drugoplanową w filmie Bez przebaczenia (1992; reż. Clint Eastwood). Ponadto był 3 razy nominowany do tej nagrody; za pierwszoplanową rolę w filmie Mississippi w ogniu (1988; reż. Alan Parker) oraz drugoplanowe role w filmach: Bonnie i Clyde (1967; reż. Arthur Penn) i Nigdy nie śpiewałem dla mojego ojca (1970; reż. Gilbert Cates).

Położone jest ok. 100 km na wschód od Los Angeles, znajduje się w zespole miejskim Riverside-San Bernardino.

Duży ośrodek handlowy regionu rolniczego. Dominuje przemysł spożywczy, lotniczy (zakłady naprawcze Boeing), elektroniczny, odzieżowy (filia Diverse), materiałów budowlanych, metalowy, elektrotechniczny, chemiczny oraz poligraficzny (Canon). Ważny węzeł komunikacyjny.

Miasto posiada uniwersytet założony w 1960 roku. W pobliskim mieście Fontana rozwinięte jest hutnictwo żelaza (zakłady Kaiser Steel Corporation). W mieście zostało założone przedsiębiorstwo McDonald’s. Ponadto w mieście rozwinął się przemysł spożywczy, lotniczy, elektroniczny, odzieżowy, materiałów budowlanych, metalowy, elektrotechniczny, chemiczny oraz poligraficzny.

Yushu (chin.: 榆树; pinyin: Yúshù) – miasto na prawach powiatu w północno-wschodnich Chinach, w prowincji Jilin, w zespole miejskim Changchun. W 1999 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 1 220 970.Goyang (kor. 고양시) – miasto leżące w prowincji Gyeonggi (Korea Południowa). Miasto liczy 1 073 069 mieszkańców (stan na rok 2006). Przemysł spożywczy, włókienniczy.

2 grudnia 2015 roku doszło tu do zamachu na ośrodek pomocy niepełnosprawnym, w którym zginęło 14 osób (w tym sprawcy), a ponad 20 zostało rannych.

Urodzeni w San Bernardino[ | edytuj kod]

 • Gene Hackman, amerykański aktor
 • Michael Reaves, amerykański pisarz, scenarzysta i producent
 • Bryon Russell, amerykański koszykarz
 • Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Korea Południowa Goyang, Korea Południowa
 • Izrael Herclijja, Izrael
 • Nigeria Ife, Nigeria
 • Rwanda Kigali, Rwanda
 • Meksyk Mexicali, Meksyk
 • Filipiny Roxas, Filipiny
 • Japonia Tachikawa, Japonia
 • Nowa Zelandia Tauranga, Nowa Zelandia
 • Meksyk Villahermosa, Meksyk
 • Yushu, Chińska Republika Ludowa
 • Rosja Zawołże, Rosja
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. San Bernardino, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-08-30].
  2. US Census Bureau.
  Ife - miasto w południowo-zachodniej Nigerii, w stanie Osun. 390 tys. mieszkańców (2005). Węzeł drogowy, uniwersytet, przemysł spożywczy i włókienniczy.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Boeing Company – amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny z siedzibą w Chicago. Dwa najważniejsze działy stanowią:
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Przemysł spożywczy - dział gospodarki, który zajmuje się wytwarzaniem produktów i półproduktów przeznaczonych do spożycia takich jak mięsne, mleczne czyli nabiałowe, pieczywo, cukiernicze, napoje alkoholowe i bezalkoholowe i wiele innych.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

  Reklama