• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Samuel Liljeblad

  Przeczytaj także...
  Mykologia, mikologia – dział biologii zajmujący się badaniem grzybów (Fungi), ich systematyką, budową (morfologią, anatomią, cytologią), fizjologią, a także znaczeniem dla człowieka.Botanika (biologia roślin; gr. botanē = zieleń, owoc, roślina) – dział biologii zajmujący się roślinami. Obejmuje całokształt wiedzy o świecie roślin i związanych z nimi zjawiskach. Szeroki zakres problematyki jest przyczyną wyodrębniania licznych, w różnym stopniu samodzielnych działów, wymagających stosowania swoistych metod i technik badawczych.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Samuel Liljeblad (ur. 20 grudnia 1761 w Mösjöholt, zm. 1 kwietnia 1815 w Uppsali) – szwedzki botanik i mykolog.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Od 1782 do 1789 r. studiował na Uniwersytecie w Uppsali uzyskując tytuł magistra. W 1788 r. odbył wyprawę kolekcjonerską do Laponii, z której zachował się dziennik. Następnie był asystentem na katedrze historii naturalnej w Uppsali. W 1793 roku uzyskał doktorat z medycyny. W 1796 został adiunktem oraz kuratorem biblioteki i zielnika Królewskiej Akademii Nauk w Uppsali. W 1802 na Uniwersytecie w Uppsali uzyskał tytuł profesora. W 1809 roku poślubił Johannę Christinę Ekfors. W 1810 r. został rektorem uczelni.

  Uppsala – miasto we wschodniej części Szwecji położone ok. 70 km na północ od Sztokholmu. Jest czwartym co do wielkości miastem Szwecji i centrum administracyjnym regionu Uppsala (Uppsala län).Alfabetyczna lista skrótów niektórych nazwisk botaników i mykologów umieszczanych w nazwach naukowych roślin. Najczęściej są to autorzy, którzy w publikacjach jako pierwsi ważnie opisali dany takson i nadali mu nazwę systematyczną. Wykaz standardowych skrótów autorów diagnoz taksonomicznych jest publikowany przez Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew (Authors of Plant Names).

  Jako student medycyny w Uppsali wykonał wiele botanicznych wycieczek, na podstawie których opublikował w języku szwedzkim katalog roślin swojej ojczyzny z opisami i objaśnieniami terminów. Praca ta ukazała się drukiem w 1792 roku i została dobrze przyjęta. Było to rozszerzone szwedzkie wydanie Flora Suecica autorstwa Karola Linneusza, ale w przeciwieństwie do pracy Linneusza było również dostępne dla czytelników nie znających łaciny. Wyszło wiele jego wydań.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Przy nazwach naukowych utworzonych przez niego taksonów dodawany jest skrót jego nazwiska Lilj.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Eintrag in Nordisk Familjebok, Dansk biografics lexicon [dostęp 2020-10-30].
  2. Index Fungorum (autorzy) [dostęp 2020-05-12] (ang.).
  Takson – jednostka zdefiniowana w systematyce organizmów jako grupa organizmów (populacja lub grupa populacji) zwykle uznawanych za filogenetycznie spokrewnione, wyróżniających się konkretną cechą różniącą je od innych jednostek taksonomicznych. Takson obejmuje wszystkie zawarte w nim taksony niższego poziomu. Kryterium pokrewieństwa stosowane jest w systemach filogenetycznych, mimo że taksonem w zasadzie może być dowolna grupa organizmów.Królewska Szwedzka Akademia Nauk (szw. Kungliga Vetenskapsakademien) została założona w 1739 przez króla szwedzkiego Fryderyka I.
  Warto wiedzieć że... beta

  Karol Linneusz, szw. Carl von Linné, łac. Carolus Linnaeus (ur. 23 maja 1707 w Råshult, zm. 10 stycznia 1778 w Uppsali) — szwedzki przyrodnik, profesor Uniwersytetu w Uppsali.
  Uniwersytet w Uppsali – szwedzki uniwersytet w Uppsali. Jest to najstarszy uniwersytet w Skandynawii. Został założony w roku 1477.
  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.973 sek.