• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Samuel L. Jackson  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Atlanta Falcons - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w miejscowości w Atlancie, w stanie Georgia. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Południowej NFC w lidze NFL. Zespół przystąpił do rozgrywek w lidze NFL w 1966 roku. Największe osiągnięcia to zwycięstwo konferencji w 1998 (NFC), 3-krotne zwycięstwo w dywizji, 2004 w południowej, 2 razy na zachodzie w 1980 i w 1998.Nienawistna ósemka (ang. The Hateful Eight) – amerykański western Quentina Tarantino. W rolach głównych występują: Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh, Walton Goggins, Demián Bichir, Tim Roth, Michael Madsen oraz Bruce Dern. Akcja filmu odbywa się kilka lat po wojnie secesyjnej w amerykańskim stanie Wyoming.

  Samuel Leroy Jackson (ur. 21 grudnia 1948 w Waszyngtonie) – amerykański aktor i producent filmowy.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Samuel L. Jackson na San Diego Comic-Conie (2008)

  Urodził się w Waszyngtonie jako syn Elizabeth (z domu Montgomery) i Roya Henry’ego Jacksonów. Wychował się w Chattanoodze w stanie Tennessee.

  Będąc studentem architektury w Morehouse College w Atlancie, zgłosił się na przesłuchania do musicalu wystawianego na uczelni. Poszło mu tak dobrze, że zmienił kierunek studiów na aktorstwo.

  Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego aktora (niem. Silberner Bär/Bester Darsteller) – nagroda przyznawana corocznie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Nagroda pierwszy raz została przyznana w 1956 roku. Nagrodę przyznaje jury złożone z międzynarodowych filmowców.Regulamin zabijania (tytuł oryg. Rules of Engagement) – amerykański film dramatyczny z 2000 roku w reżyserii Williama Friedkina.

  W 1972 przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie dostał pracę w programie The Cosby Show. Pracował z Negro Ensemble Company i NY Shakespeare Festival, grał na Broadwayu. W 1988 rozpoczął długoletnią współpracę z reżyserem Spikiem Lee, u którego zagrał w filmach: Szkolne oszołomienie (School Daze, 1988), Rób, co należy (Do the Right Thing, 1989), Czarny blues (Mo’ Better Blues, 1990) czy Malaria (Jungle Fever, 1991).

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Oldboy. Zemsta jest cierpliwa (ang. Oldboy) – amerykański thriller z 2013 roku w reżyserii Spike’a Lee, będący remakiem południowokoreańskiego filmu Oldboy z 2003 roku oraz powstały na podstawie japońskiej serii komiksów pod tym samym tytułem. W filmie występują Josh Brolin, Elizabeth Olsen i Sharlto Copley. Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w październiku 2012 roku.

  Osiągnął sławę na początku lat 90., stając się kulturalną ikoną i gwiazdą, pojawiając się w wielu filmach, w tym Czas patriotów (Patriot Games, 1992), Prawdziwy romans (True Romance, 1993), Park Jurajski (1993), Pulp Fiction (1994) i Jackie Brown (1997) Quentina Tarantino. Zyskał także sławę jako Mace Windu w prequelu trylogii Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo (1999), Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów (2002) i Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów (2005).

  Iron Man 2 – amerykański film akcji w reżyserii Jona Favreau. Światowa premiera odbyła się w USA 29 kwietnia 2010 roku, a polska dzień później, czyli 30 kwietnia. Jest to sequel filmu Iron Man z 2008 roku. Po napisach końcowych można zauważyć Mjöllnir, młot Thora, co stanowi zapowiedz filmu Thor, którego światowa premiera odbyła się 21 kwietnia 2011Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Zasiadał w jury konkursu głównego na 59. MFF w Cannes (2006).

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  George Washington Williams (ur. 16 października 1849, zm. 2 sierpnia 1891) – amerykański żołnierz wojny secesyjnej, minister chrześcijański, polityk, prawnik, dziennikarz, pisarz, obrońca praw człowieka. Napisał historię afroamerykanów w USA. Napisał słynny list otwarty do króla Belgów Leopolda II potępiający praktyki w jego prywatnej kolonii funkcjonującej wtedy jako Wolne Państwo Kongo.
  Węże w samolocie (ang. Snakes on a Plane) – amerykańsko-niemiecki film fabularny z 2006 roku w reżyserii Davida R. Ellisa, w którym w roli głównej wystąpił Samuel L. Jackson.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Bunt - amerykański film sensacyjny z 1994 roku oparty na faktach. Film przedstawia historię buntu więźniów w więzieniu federalnym w Attica. Podczas tłumienia zginęło 39 osób, w tym wielu cywili i strażników więzienia.
  Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.
  Bill Cosby Show (oryg. The Cosby Show) – sitcom autorstwa komika Billa Cosby’ego. Serial składa się z ośmiu sezonów, nakręcono 201 odcinków, każdy z nich trwa około 24 minut. Nadawany był od 20 września 1984, do 30 kwietnia 1992 roku. Przedstawia on afroamerykańską rodzinę Huxtable zamieszkująca w Brooklynie w Nowym Jorku. Serial był hitem w latach 80. W Polsce emitowany był w latach 1991-1998 na TVP1, a później na antenie stacji Wizja Jeden, TV Niepokalanów Puls, Comedy Central i Comedy Central Family.
  Formuła (ang. The 51st State, znany również jako Formula 51) – kanadyjsko-brytyjski film sensacyjny z 2001 roku w reżyserii Ronny’ego Yu. Wyprodukowany przez brytyjskie studio Momentum Pictures i kanadyjskie studio Alliance Atlantis.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.08 sek.