Salvador Sobral

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Salvador Vilar Braamcamp Sobral (ur. 28 grudnia 1989 w Lizbonie) – portugalski piosenkarz, zwycięzca 62. Konkursu Piosenki Eurowizji (2017).

Europejskie nagrody muzyczne EBBA European Border Breakers Awards – przyznawane są co roku dziesięciu artystom lub zespołom, których debiutanckie albumy wydane poza ich własnym krajem odniosły największy sukces. Laureatami tej nagrody zostali już m.in. Adele, Tokio Hotel, The Baseballs, Zaz, Lykke Li, Milow, Katie Melua, Damien Rice, Caro Emerald, Stromae i Mumford & Sons oraz polski zespół wykonujący muzyke Rap: Hemp Gru .Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Lizbonie, w dzieciństwie mieszkał w Stanach Zjednoczonych i Barcelonie. Pochodzi z rodziny dawnej arystokracji portugalskiej. Ma siostrę Luísę, która też jest piosenkarką.

Associação Fonográfica Portuguesa (AFP) – portugalski oddział International Federation of the Phonographic Industry, nazwa zestawienia najpopularniejszych albumów i singli w Portugalii. Notowanie Top+ jest podawane do wiadomości publicznej na kanale telewizyjnym RTP1 wraz z cotygodniowym programem podsumowującym wyniki zestawienia.Barcelona (katal. [bərsəˈɫonə], hiszp. [barθeˈlona]) – miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym, około 110 km na południe od grzbietu Pirenejów i granicy hiszpańsko-francuskiej. Stolica prowincji o tej samej nazwie oraz wspólnoty autonomicznej Katalonii. Drugie co do wielkości miasto Hiszpanii, z liczbą mieszkańców wynoszącą 1 620 809 wewnątrz centrum administracyjnego. Zespół miejski Barcelony wykracza poza centrum administracyjne, z liczbą ludności wynoszącą 4 588 000, jest piątym co do wielkości zespołem miejskim w Unii Europejskiej. Cała metropolia ma około 5 milionów mieszkańców.

Kariera[ | edytuj kod]

W 2009 wziął udział w trzeciej edycji programu Ídolos, portugalskiej mutacji programu Pop Idol. Ostatecznie zakwalifikował się do finałowej piętnastki i zajął siódme miejsce, odpadając w odcinku emitowanym 3 stycznia 2010.

2 sierpnia 2016 wydał debiutancki album studyjny, zatytułowany Excuse Me. Na płycie znalazły się m.in. single „Nem eu” i tytułowy „Excuse Me”. Krążek dotarł do 10. miejsca listy sprzedaży w kraju.

W 2017 wziął udział w krajowych eliminacjach eurowizyjnych Festival da Canção 2017. Jego konkursową propozycją został utwór „Amar pelos dois”. 19 lutego zaśpiewał go w pierwszym półfinale i z drugiego miejsca awansował do finału, który odbył się 5 marca. Zajął w nim pierwsze miejsce po zdobyciu największego poparcia jurorów i telewidzów, dzięki czemu został ogłoszony reprezentantem Portugalii w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Kijowie. 9 maja wystąpił w pierwszym półfinale konkursu i z pierwszego miejsca awansował do finału rozgrywanego 13 maja. Zajął w nim ostatecznie pierwsze miejsce po uzyskaniu rekordowej liczby 758 punktów w tym 376 punktów od telewidzów (1. miejsce) i 382 pkt od jurorów (1. miejsce).

iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi. Arytmogenna kardiomiopatia prawej komory (arytmogenna dysplazja prawej komory, ang. arrhythmogenic right ventricular cardiomyopathy, ARVC, arrhythmogenic rightventricular dysplasia, ARVD) – rzadki, genetycznie uwarunkowany typ kardiomiopatii o niejasnej etiologii, przebiegający ze zwyrodnieniem tłuszczowym mięśnia sercowego i rozstrzenią prawej komory. Choroba ta wiąże się ze skłonnością do potencjalnie groźnych dla życia arytmii komorowych.
Salvador Sobral podczas konferencji prasowej w ramach 62. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2017

21 listopada ogłoszono, że zdobył statuetkę European Border Breakers Award, wręczaną rokrocznie „artystom lub zespołom, których debiutanckie albumy, wydane poza ich własnym krajem, odniosły największy sukces”. 15 grudnia ukazał się jego koncertowy album, zatytułowany Excuse Me ao vivo.

Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.Carnaxide – parafia (freguesia) Oeiras, w Portugalii. W 2011 zamieszkiwało ją 25 911 mieszkańców, na obszarze 6,63 km².

Życie prywatne[ | edytuj kod]

W grudniu 2018 poślubił francusko-belgijską aktorkę Jennę Thiam. Uroczystość została przeprowadzona w językach portugalskim i francuskim.

Problemy zdrowotne[ | edytuj kod]

W lutym 2017 przeszedł operację przepukliny pachwinowej. W marcu portugalski dziennik Flash ujawnił, że Sobral zmaga się z niewydolnością serca i czeka na przeszczep narządu. Choć menedżment artysty zaprzeczył doniesieniom, w maju potwierdzono, że z powodu problemów zdrowotnych muzyk nie będzie mógł uczestniczyć w próbach do występu w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji w Kijowie. Pod koniec sierpnia ogłosił, że z powodów zdrowotnych musi zawiesić działalność artystyczną. 21 września trafił do szpitala Sant Cruz w Carnaxide, jednym z sołectw lizbońskiej gminy Oeiras, gdzie 8 grudnia przeszedł operację transplantacji serca. Chorował na arytmogenną kardiomiopatię prawej komory.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Poglądy polityczne[ | edytuj kod]

W maju 2017 pojawił się na konferencji prasowej dla zwycięzców pierwszego półfinału Konkursu Piosenki Eurowizji, mając na sobie czarną bluzę z napisem S.O.S. Refugees (pol. S.O.S. Uchodźcy). Jak podkreślił, chciał w ten sposób zachęcić władze Włoch, Grecji i Turcji do przyjęcia uchodźców na teren swojego kraju. Po spotkaniu z dziennikarzami otrzymał od Europejskiej Unii Nadawców, organizatora konkursu, oficjalny zakaz wkładania tej bluzy, ponieważ przesłanie zostało odebrane przez organizację jako „wiadomość polityczna”, co jest niezgodne z regulaminem konkursu.

Excuse Me – debiutancki album portugalskiego piosenkarza Salvadora Sobrala, wydany 2 sierpnia 2016 roku nakładem wydawnictwa muzycznego Fado in a Box. Luísa Vilar Braamcamp Sobral (ur. 18 września 1987 w Lizbonie) – portugalska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Twórczyni muzyki i tekstu do „Amar pelos dois”, zwycięskiej piosenki 62. Konkursu Piosenki Eurowizji (2017), wykonywanej przez jej brata Salvadora Sobrala.

Dyskografia[ | edytuj kod]

Albumy studyjne[ | edytuj kod]

 • Excuse Me (2016)
 • Paris, Lisboa (2019)
 • Albumy koncertowe[ | edytuj kod]

 • Excuse Me ao vivo (2017)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. António Braamcamp Sobral, 6º conde de Sobral.
  2. O Tivoli foi a casa de Luísa Sobral (port.). comunidadeculturaearte.com, 2017-02-02. [dostęp 2017-03-13].
  3. Nuno Cardoso: A hora da decisão final no Festival da Canção (port.). W: Jornal de Noticias [on-line]. jn.pt, 2017-03-05. [dostęp 2017-03-13].
  4. Excuse Me – Salvador Sobral (ang.). W: iTunes [on-line]. itunes.apple.com. [dostęp 2017-03-13].
  5. Nem Eu – Single by Salvador Sobral (ang.). W: iTunes [on-line]. itunes.apple.com. [dostęp 2017-03-13].
  6. Excuse Me – Single by Salvador Sobral (ang.). W: iTunes [on-line]. itunes.apple.com. [dostęp 2017-03-13].
  7. Portuguesecharts.com – Salvador Sobral – Excuse Me (ang.). W: Associação Fonográfica Portuguesa [on-line]. portuguesecharts.com. [dostęp 2017-03-13].
  8. Portuguese Semi-Finals 2017 (ang.). natfinals.50webs.com. [dostęp 2017-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-14)].
  9. Portuguese National Final 2017 (ang.). natfinals.50webs.com. [dostęp 2017-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-14)].
  10. Eurovision Song Contest Kyev 2017 > First Semi-Final
  11. Eurovision Song Contest Kyev 2017 > Grand Final (ang.). [dostęp 2017-12-21].
  12. SALVADOR SOBRAL WINS EBBA (ang.). europeanborderbreakersawards.eu. [dostęp 2017-12-21].
  13. Salvador Sobral – Excuse Me Ao Vivo (ang.). discogs.com. [dostęp 2018-01-09].
  14. Salvador Sobral – finalist of Festival da Cancao, hospitalized! (ang.). escbubble.com. [dostęp 2017-12-09].
  15. Salvador Sobral em risco de vida (port.). flash.pt. [dostęp 2017-12-09].
  16. Saúde de Salvador Sobral: "A Eurovisão não está em risco" (port.). jn.pt. [dostęp 2017-12-09].
  17. Portugal: Luísa Sobral ocupa o lugar de Salvador nos ensaios do Festival Eurovisão 2017 (port.). escportugal.pt. [dostęp 2017-12-09].
  18. Luísa Sobral on brother Salvador: “Because of his health condition, he cannot be away that long” (ang.). wiwibloggs.com. [dostęp 2017-12-09].
  19. COMUNICADO. Por indicação médica... (ang.). facebook.com. [dostęp 2017-12-09].
  20. Eurowizja: Salvador Sobral odwołuje koncerty (pol.). plejada.pl. [dostęp 2017-12-09].
  21. Salvador Sobral, el ganador de Eurovisión, ingresado en estado grave a la espera de un trasplante (port.). antena3.com. [dostęp 2017-12-09].
  22. Salvador Sobral trafił do szpitala. Zwycięzca Eurowizji 2017 czeka na przeszczep serca! (pol.). plejada.pl. [dostęp 2017-12-09].
  23. Salvador Sobral já recebeu transplante de coração (port.). noticiasaominuto.com. [dostęp 2017-12-09].
  24. Salvador Sobral miał przeszczep serca. Jak czuje się zwycięzca Eurowizji 2017? (pol.). plejada.pl. [dostęp 2017-12-09].
  25. Salvador Sobral: "Yo quería tener un corazón andaluz", „ELMUNDO” [dostęp 2018-06-01] (hiszp.).
  26. Portugal: EBU Ban Salvador Sobral From Wearing "S.O.S Refugees" Jumper (ang.). [dostęp 2017-12-21].
  Warto wiedzieć że... beta

  Pop Idol – program telewizyjny typu talent show, emitowany w brytyjskiej telewizji od 5 października 2001 do 2003 roku. Program miał na celu wyszukiwanie nowych talentów wokalnych w Wielkiej Brytanii. Pierwszym etapem były przesłuchania, w których sędziowie decydowali o przejściu do rundy finałowej, gdzie o odejściu z programu decydowała publiczność za pomocą wiadomości tekstowych lub połączeń telefonicznych. Co tydzień osoba z najmniejszą liczbą głosów odchodziła z programu, aż do wielkiego finału, gdzie ujawniany był zwycięzca. Program został zastąpiony, na kanale ITV, show The X Factor w 2004 roku.
  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Lizbona (port. Lisboa, wym. [liʒˈβoɐ]) – stolica i największe miasto Portugalii, położone w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, nad rzeką Tag przy jej ujściu do Oceanu Atlantyckiego. Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. W centrum administracyjnym Lizbony mieszkało (2011 r.) 547 631 mieszkańców, natomiast cała metropolia – Zespół Metropolitalny Lizbony ma 2 821 876 mieszkańców (27% populacji państwa).
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Amar pelos dois – singel portugalskiego piosenkarza Salvadora Sobrala, wydany 10 marca 2017 roku nakładem Sons em Trânsito.

  Reklama