Saltillo (Coahuila)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Saltillo – miasto w północnym Meksyku, w górach Sierra Madre Wschodnia, na wysokości około 1600 metrów, stolica stanu Coahuila. Około 591 tys. mieszkańców.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Córdoba - miasto w środkowej Argentynie, położone u podnóża gór Sierra de Córdoba, nad rzeka Suquía (Río Primero), uchodzącą do jeziora Mar Chiquita. Współrzędne geograficzne: 31°24′S 64°11′W/-31,400000 -64,183333. Ośrodek administracyjny prowincji Córdoba. Drugie co do wielkości miasto Argentyny po stolicy kraju Buenos Aires. Ludność: 1368,1 tys. mieszkańców (2001).

Miasto założone zostało w XVI wieku.

Itagüí – miasto w północno-zachodniej Kolumbii, w Kordylierze Zachodniej (Andy Północne), w zespole miejskim Medellín. Około 291 tys. mieszkańców.Austin – miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, nad rzeką Kolorado (nie mylić z inną rzeką Kolorado tworzącą Wielki Kanion), stolica stanu Teksas. Miasto powstało w 1839 roku z osady Waterloo. Nową nazwę nadano mu na cześć zasłużonego dla Teksasu polityka Stephena F. Austina zwanego Ojcem Teksasu.

Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Stany Zjednoczone Lansing, Stany Zjednoczone
 • Stany Zjednoczone Auburn Hills, Stany Zjednoczone
 • Stany Zjednoczone Fort Worth, Stany Zjednoczone
 • Kanada Windsor, Kanada
 • Kanada Fredericton, Kanada
 • Kanada Alma, Kanada
 • Meksyk Coyoacán, Meksyk
 • Gwatemala Gwatemala, Gwatemala
 • Kostaryka San José, Kostaryka
 • Kuba Holguín, Kuba
 • Kolumbia Itagüí, Kolumbia
 • Argentyna Córdoba, Argentyna
 • Meksyk Tlaxcala, Meksyk
 • Meksyk Álvaro Obregón, Meksyk
 • Meksyk Bustamante, Meksyk
 • Meksyk Torreón, Meksyk
 • Meksyk San Buenaventura, Meksyk
 • Meksyk Progreso, Meksyk
 • Stany Zjednoczone Austin, Stany Zjednoczone
 • Meksyk Reynosa, Meksyk
 • Meksyk Santiago, Meksyk
 • Stany Zjednoczone Orlando, Stany Zjednoczone
 • Meksyk Guadalajara, Meksyk
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Manolo Jiménez con 174 mil votos hizo historia en Saltillo (hiszp.). vanguardia.com.mx, 2018-07-07. [dostęp 2021-09-12].
  2. Encyklopedia Powszechna PWN. T. 4. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1976, s. 123.
  3. Eduardo Campa: Buscan hermanar a Saltillo y Orlando (hiszp.). losdelegados.com, 2012-12-19. [dostęp 2021-09-12]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  4. Césa Gaytán Martínez: Lazos Culturales: Saltillo y sus 17 hermanas (hiszp.). vanguardia.com.mx, 2013-06-28. [dostęp 2021-09-12]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  5. Dona alcalde de Saltillo mil lámparas a Gladys (hiszp.). eltiempomonclova.mx, 2019-12-18. [dostęp 2021-09-12].
  6. Se hermanan Saltillo y Progreso: los alcaldes Lico Quintanilla y Manolo Jiménez firman convenio de colaboración (hiszp.). noticiascarbonifera.com, 2020-01-18. [dostęp 2021-09-12].
  7. Guadalajara (ang.). en.db-city.com. [dostęp 2021-09-12].
  Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Kolumbia (hiszp. Colombia, Republika Kolumbii – República de Colombia) – państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Torreón – miasto w Meksyku, położone w stanie Coahuila na wysokości 1120 m, założone 25 września 1893 r. W 2003 r. liczyło 517 tys. mieszkańców (w obszarze miejskim 915 tys.).
  Guadalajara – stolica stanu Jalisco i siedziba gminy Guadalajara. Miasto położone jest w centralnym regionie Jalisco w zachodnio-pacyficznej części Meksyku. Jest drugą najbardziej zaludnioną gminą Meksyku z liczba mieszkańców 1 564 514. Obszar miejski Guadalajary składa się z siedmiu przyległych gmin o łącznym zaludnieniu 4 328 584 (w 2009 roku) sprawiając, że Guadalajara jest tuż zaraz za Meksykiem najbardziej zaludnionym obszarem miejskim[. Gmina jest drugim obszarem pod względem gęstości zaludnienia w Meksyku.

  Reklama