Salma Hayek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Salma Hayek, właśc. Salma Valgarma Hayek Jiménez-Pinault (ur. 2 września 1966 w Coatzacoalcos) – meksykańska aktorka, a także reżyserka i producentka filmowa.

Frida – amerykańsko-kanadyjsko-meksykański film biograficzny z 2002 roku, w reżyserii Julie Taymor, opowiadający o życiu meksykańskiej malarki Fridy Kahlo. Scenariusz został napisany na podstawie książki Haydena Herrery.Frida Kahlo, właśc. Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón (ur. 6 lipca 1907, zm. 13 lipca 1954) – meksykańska malarka, słynąca z autoportretów. Życie Fridy Kahlo rozpoczęło się i zakończyło w Mexico City, w jej domu zwanym "Niebieskim domem" (Blue House). Kahlo, przez całe swoje życie twierdziła, że urodziła się 7 lipca 1910 roku, jednakże akt urodzenia podaje datę 6 lipca 1907 roku. Prawdopodobnym powodem takiego postępowania było pragnienie Fridy, aby jej życie a zwłaszcza jego początek było utożsamiane z narodzinami nowego Meksyku, którego historię datuje się na rok 1910 - rok meksykańskiej rewolucji.

Dzieciństwo[ | edytuj kod]

Salma Hayek urodziła się 2 września 1966 w mieście Coatzacoalcos, w stanie Veracruz w Meksyku. Jest córką Diany Jiménez Mediny, śpiewaczki operowej i Samiego Hayek Domingueza związanego z przemysłem petrochemicznym, ma brata Samiego. Przodkowie ojca Salmy pochodzą z Libanu, a matki z Hiszpanii. Jej imię wywodzi się z języka arabskiego gdzie słowo „salama” (w arab.: سلمى) oznacza pokój albo bezpieczeństwo. Salma jak i jej rodzina są wyznania katolickiego. W wieku 12 lat na własną prośbę została wysłana do Stanów Zjednoczonych do Grand Coteau, w stanie Luizjana, gdzie rozpoczęła naukę w katolickiej szkole Akademia Sacred Heart. Tam też zdiagnozowano u niej dysleksję. Dwa lata później została wydalona ze szkoły, ze względu na niestosowne zachowanie. Między innymi przestawiła w szkole wszystkie zegary o trzy godziny do tyłu. Wróciła do Meksyku, gdzie kontynuowała naukę. Salma po skończeniu szkoły dostała się na jeden z lepszych uniwersytetów meksykańskich – Uniwersytet Iberoamerykański, gdzie studiowała stosunki międzynarodowe. Jednakże wkrótce porzuciła studia i rozpoczęła karierę aktorską.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Coatzacoalcos – miasto w południowo-wschodnim Meksyku, w stanie Veracruz, u ujścia rzeki Coatzacoalcos do Zatoki Meksykańskiej. Przemysł petrochemiczny; port wywozu ropy naftowej i jej produktów oraz siarki.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Czysta gra (ang. Fair Game) – amerykański film akcji z 1995 roku w reżyserii Andrew Sipesa, wyprodukowany przez wytwórnię Warner Bros. Główne role w filmie zagrali Cindy Crawford i William Baldwin.
Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
Kering (do maja 2005 r. Pinault-Printemps-Redoute, od maja 2005 r. do czerwca 2013 r. PPR S.A.) – francuski holding, skupiający producentów produktów markowych. Firma wchodzi w skład indeksu CAC 40, a jej siedzibą jest Paryż. Szefem spółki jest François-Henri Pinault.
Bardzo dziki zachód − amerykański film fabularny, komedia z elementami westernu i steampunku (Dziwny Zachód) w reżyserii Barry’ego Sonnenfelda, wyprodukowany w 1999 roku. Film oparty jest na serialu telewizyjnym z lat sześćdziesiątych XX wieku.
Gran Teatro La Fenice – teatr operowy w Wenecji, jego nazwa nawiązuje do mitycznego feniksa, który według wierzeń odradzał się z popiołów. Feniks jest również symbolem tego teatru.
Życie to jest to (ang. La chispa de la vida) – hiszpańsko-francusko-amerykański komediodramat z 2011 roku w reżyserii Álexa de la Iglesii.

Reklama