Sala Kongresowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sala Kongresowa od strony południowej
Wnętrze Sali Kongresowej
Widownia i sufit Sali Kongresowej

Sala Kongresowa – sala widowiskowa znajdująca się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego (PRON) – organizacja polityczna (początkowo pod nazwą Obywatelskie Komitety Ocalenia Narodowego) utworzona w okresie stanu wojennego przez PZPR i podporządkowane jej stronnictwa polityczne oraz zależne od władz organizacje katolickie w celu propagandowego wykazania poparcia społeczeństwa dla polityki partii, a w szczególności wprowadzenia stanu wojennego. PRON miał nawiązywać do tradycji działalności Frontu Jedności Narodu, jednoczącego patriotycznie nastawionych Polaków różnych orientacji politycznych i światopoglądowych (stąd istotny był udział organizacji katolickich).Socrealizm (realizm socjalistyczny) – kierunek w sztuce, określany jako metoda twórcza, istniejący od 1934 w sztuce radzieckiej, a następnie w pozostałych krajach socjalistycznych. Miał tam oficjalny status podstawowej i jedynej metody twórczości artystycznej i był ideowym oraz propagandowym narzędziem partii komunistycznych.

Sala została zamknięta w 2014. Jej remont ma zakończyć się w 2024.

Opis[ | edytuj kod]

Sala może pomieścić 2880 widzów (miejsca na trzech poziomach: amfiteatr, loże, balkony). Zachowała oryginalny wystrój i wyposażenie wnętrz, głównie w stylu socrealistycznym, choć niektórzy historycy sztuki znajdują tu też elementy art déco.

Historia[ | edytuj kod]

W czasach PRL odbywały się tu zjazdy PZPR oraz inne uroczyste imprezy tej partii i innych organizacji politycznych np. ZSL czy też PRON, ale także koncerty, m.in. w roku 1967 zagrali tu The Rolling Stones, co było jednym z pierwszych koncertów zachodniej grupy muzycznej za żelazną kurtyną. W Sali Kongresowej występowała także Marlena Dietrich, King Crimson, Procol Harum (trzykrotnie). Odbywają się tu np. cykliczne koncerty i festiwale. W foyer sali organizowane są wystawy i imprezy targowe.

Zjednoczone Stronnictwo Ludowe (ZSL) – chłopska partia polityczna w Polsce, powstała 27 listopada 1949 z połączenia prokomunistycznego "lubelskiego" Stronnictwa Ludowego z resztkami rozbitego przez komunistów PSL "mikołajczykowskiego". ZSL jako partia satelicka Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej realizowała jej politykę wobec wsi.Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.

We wrześniu 2006 w Sali Kongresowej odbyła się finałowa gala wyborów Miss World 2006. 7 lutego 2010 odbyło się tam uroczyste losowanie grup eliminacyjnych do piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku.

Planowana przebudowa Sali Kongresowej na teatr muzyczny, wiążąca się ze zniszczeniem oryginalnego wystroju i wyposażenia, była jedną z przyczyn wpisania Pałacu Kultury w 2007 do rejestru zabytków.

8 marca 2008 Sala Kongresowa została zamknięta z powodu obaw o stabilność konstrukcji sufitu. Obiekt otwarto ponowie 11 marca.

Foyer (wym. fuaje) – duże i rozległe pomieszczenie (lub zespół pomieszczeń) w budynku teatru, opery, filharmonii, hali widowiskowej, kina itp., przylegające do widowni sali widowiskowej lub koncertowej, przeznaczone dla widzów do odpoczynku oraz spotkań towarzyskich, wykorzystywane przed rozpoczęciem spektaklu oraz w trakcie jego antraktów (przerw), ale bywające również miejscem uroczystości po zakończeniu spektaklu.Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.

We wrześniu 2014 rozpoczęto remont obiektu w celu przystosowania go do wymogów przeciwpożarowych m.in. na nowe, wykonane z niepalnych materiałów, miały zostać wymienione wszystkie 2870 foteli. Koszt remontu miał wynieść ok. 45 mln zł. Okazało się jednak, że koszt i zakres prac były niedoszacowane, a wiosną 2016 ich wykonawca ogłosił upadłość. W grudniu 2017 zarząd spółki zarządzającej PKiN ogłosił przetarg na nową koncepcję modernizacji sali. Koszt remontu był szacowany na ponad 100 mln zł, a jego zakończenie na lata 2022–2024. W sierpniu 2018 Rada m.st. Warszawy przyznała na remont Sali Kongresowej kwotę 183 mln zł, która została wpisana do wieloletniej perspektywy finansowej. W 2019 rozstrzygnięto konkurs na projekt modernizacji sali. Nowym terminem zakończenia remontu jest rok 2024.

Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR) – partia komunistyczna założona w grudniu 1948, na skutek połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, po przeprowadzeniu czystek w ich szeregach. Określana również jako realno-socjalistyczna, sprawująca rządy w Polsce Ludowej, w latach 1948–1989.Pałac Kultury i Nauki (PKiN, poprzednio Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina) – najwyższy budynek w Polsce (pod względem wysokości całkowitej), w centrum Warszawy na placu Defilad. Własność miasta stołecznego Warszawy. Obiektem zarządza miejska spółka „Zarząd Pałacu Kultury i Nauki” Sp. z o.o.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mirosław Płodzik: Procol Harum: Polał się szampan (pol.). muzyka.onet.pl, 2 stycznia 2002. [dostęp 2010-05-01].
  2. Gala Miss World 2006 w Sali Kongresowej (pol.). wiadomosci.polska.pl, 26 kwietnia 2006. [dostęp 2010-05-01].
  3. Grzegorz Lisicki: PKiN czeka na delegatów UEFA. Jutro losowanie grup Euro (pol.). warszawa.gazeta.pl/, 6 lutego 2010. [dostęp 2010-05-01].
  4. Zarząd PKiN: dach Sali Kongresowej nie jest uszkodzony (pol.). W: Polska Agencja Prasowa [on-line]. wiadomosci.wp.pl, 10 marca 2008. [dostęp 2010-05-01].
  5. Sala Kongresowa ponownie otwarta. rmf24.pl, 11 marca 2008. [dostęp 2014-09-15].
  6. Pożegnanie ze starą Kongresową. „Gazeta Stołeczna”, s. 1, 15 września 2014. 
  7. Michał Wojtczuk. Siedem lat bez Sali Kongresowej. „Gazeta Stołeczna”, s. 1, 30 grudnia 2017. 
  8. Michał Wojtczuk. Dziesięć lat smutku w PKiN?. „Gazeta Stołeczna”, s. 3, 25 lipca 2018. 
  9. Michał Wojtczuk, Piotr Wesołowicz. Pół miliarda na inwestycje. „Gazeta Stołeczna”, s. 4, 31 sierpnia 2018. 
  10. Michał Wojtczuk: Prawie 16 mln zł pochłonie sam projekt modernizacji Sali Kongresowej. warszawa.wyborcza.pl, 17 września 2019. [dostęp 2019-09-20].
Marlene Dietrich, właśc. Marie Magdalene Dietrich (ur. 27 grudnia 1901, zm. 6 maja 1992) – niemiecka aktorka i piosenkarka, obywatelka amerykańska.King Crimson – brytyjska grupa muzyczna z kręgu awangardowego i progresywnego rocka. Nazwę zaczerpnęła od jednego z synonimów Belzebuba. Jej korzeni należy szukać w krótko działającym Giles, Giles and Fripp. Wskutek licznych zmian personalnych nigdy nie wykształciła stałego brzmienia. Założycielem i jej jedynym stałym członkiem jest Robert Fripp, wirtuoz gitary i melotronu. Muzyka King Crimson czerpie wiele inspiracji z muzyki poważnej, w tym współczesnej, także z awangardowego jazzu i jazz rocka. Złożoność i rożnorodność poszczególnych wcieleń zespołu nie pozwala na jednolitą analizę dokonań grupy. Charakterystycznym dla King Crimson jest to, że nigdy nie odstąpiła od awangardowej koncepcji na rzecz łatwiejszego brzmienia (Roberta Frippa charakteryzuje bardzo poważny stosunek do własnej twórczości). Grupa powstała w 1969 r. W 2010 roku zawiesiła działalność na czas nieokreślony.
Warto wiedzieć że... beta

Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

Reklama