• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sakis Ruwas  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 r. w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 r. w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor.Filipp Bedrosowicz Kirkorow (ros. Филипп Бедросович Киркоров, transkrypcja angielska: Philip Bedrosovich Kirkorov, ur. 30 kwietnia 1967 w Warnie) – rosyjski piosenkarz, aktor, kompozytor i producent muzyczny.

  Sakis Ruwas (gr. Σάκης Ρουβάς), właśc. Anastasios Ruwas (gr. Αναστάσιος Ρουβάς); ur. 5 stycznia 1972 w Mandukion) – grecki piosenkarz, autor tekstów, kompozytor, gitarzysta, prezenter telewizyjny, producent muzyczny, aktor i fotomodel, były lekkoatleta.

  Dwukrotny reprezentant Grecji w Konkursie Piosenki Eurowizji (2004, 2009).

  HuffPost (The Huffington Post do kwietnia 2017, czasami wyczytywane w skrócie jako HuffPo) – amerykańska liberalna witryna newsowa i blog polityczny. Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Położenie zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Anatolii sprawia, że Stambuł jest jedną z dwóch (obok rosyjskiego miasta Magnitogorsk) metropolii świata znajdujących się na dwóch kontynentach.

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się we wsi Mandukion niedaleko wyspy Korfu. Jest synem kierowcy ambulansu Konstantinosa Ruwasa i ekspedientki Anny-Marii Panaretu. Ma trzech młodszych braci: Wasiliosa, Apostolosa (ur. 1975) i Nikolasa (ur. 1991). Pochodzi z biednej rodziny. W 1984 jego rodzice rozwiedli się, a jego ojciec niedługo później ponownie się ożenił. Wówczas Sakis zamieszkał z Apostolosem w domu dziadków w Potamos. W tym czasie podejmował się różnych prac w celu utrzymania rodziny – pracował w warsztacie samochodowym, dorabiał jako pracownik budowlany i barman. Równocześnie uczył się w szkole wieczorowej, jednak miał problemy w nauce, głównie czytania i pisania.

  Zapalenie otrzewnej (łac. peritonitis) – proces chorobowy przebiegający w jamie otrzewnej wywołany najczęściej infekcją bakteryjną (w wyniku perforacji przewodu pokarmowego i rozsiewu flory bakteryjnej) aczkolwiek czasami do powstania zapalenia mogą przyczynić się czynniki chemiczne (np. krew, żółć, mocz, sok żołądkowy i trzustkowy). Bywa powikłaniem pooperacyjnym przy resekcji wyrostka robaczkowego, leczeniu interwencyjnym wrzodów żołądka lub dwunastnicy, itp.Malta uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1971 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się maltański nadawca publiczny PBS.

  W dzieciństwie zaczął wykazywać zdolności atletyczne. Mając cztery lata, zacząć uczęszczać na zajęcia baletowe. Jako dziesięciolatek zagrał w swej pierwszej produkcji teatralnej, An i karharies itan antropi. Niedługo później zainteresował się muzyką, w tym np. twórczością Elvisa Presleya, i nauczył się gry na gitarze. W wieku 15 lat zaczął uprawiać lekkoatletykę, głównie skok o tyczce. W tej dziedzinie wygrał kilka nagród na zawodach sportowych. Po skończeniu pełnoletniości zakończył karierę sportową, by skupić się na rozwoju kariery muzycznej.

  Desmond Child (ur. 28 października 1953 w Miami na Florydzie) - amerykański muzyk, kompozytor i producent. Jest członkiem Songwriters Hall of Fame.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.

  Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

  Początki[ | edytuj kod]

  Mając 18 lat, został wokalistą zespołu Corfu Band, w którym śpiewał piosenki z repertuaru wykonawców, takich jak Elvis Presley czy The Beatles. Występował w lokalnych klubach oraz hotelach. Podczas jednego z koncertów został dostrzeżony przez Eliasa Psinakisa, swojego późniejszego menedżera. W tym czasie przeprowadził się do Patras, gdzie wyjechał w celu rozwoju kariery. Tam poznał piosenkarza Dakisa, który zaoferował mu pomoc w rozwijaniu kariery. Niedługo potem przeprowadził się do Aten.

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W 1991 zagrał koncert w hali Show Centre, a jego występ obejrzał m.in. Nikos Muratidis, który polecił nastolatka autorowi piosenek, Jorgosowi Pawrianosowi. Niedługo później podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią muzyczną PolyGram. W tym czasie jego menedżerem został Elias Psinakis. Kilka miesięcy później wystąpił na Festiwalu Piosenki w Salonikach, gdzie wygrał nagrodę w kategorii „najlepsza kompozycja” (za utwór „Par’ta” autorstwa Nikosa Terzisa i Jorgosa Pawrianosa). W tym czasie wydał debiutancki album studyjny, zatytułowany po prostu Sakis Ruwas, który promował singlami: „Par’ta”, „1992”, „Ego s’agapo” i „Gia fantasu”. Z płytą dotarł na pierwsze miejsce krajowej listy sprzedaży.

  54. Konkurs Piosenki Eurowizji 2009 odbył się 12 i 14 maja (półfinały) oraz 16 maja (finał) 2009 roku w Olympic Indoor Arena w Moskwie (Rosja). Zwycięzcą został Alexander Rybak reprezentujący Norwegię z piosenką „Fairytale”, za którą otrzymał rekordową ilość 387 (na 492 możliwych) punktów.Konkurs Piosenki Eurowizji 2006 - 51. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 18 i 20 maja 2006 na terenie Olympic Indoor Hall w Atenach przez greckiego nadawcę publicznego Ellinikí Radiofonía Tileórasi (ERT), dzięki zwycięstwu reprezentantki Grecji Eleny Paparizou na festiwalu w 2005 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadzili piosenkarz Sakis Ruwas i prezenterka telewizyjna Maria Menounos.

  Lata 1992–1999[ | edytuj kod]

  We wrześniu 1992 wydał drugi album studyjny pt. Min andistekese, który promował singlami: „Gyrna”, „Na ziseis moro mu”, „Me kommeni tin anasa” i „Min andistekese”. W październiku 1993 zaprezentował kolejną płytę, pt. Gia sena, promowaną singlami: „To ksero eise moni”, „Ksehase to” i „Kane me”, który stał się radiowym przebojem.

  Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.Konkurs Piosenki Eurowizji 2005 – jubileuszowa, 50. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 19 i 21 maja 2005 roku w Pałacu Sportu w Kijowie przez ukraińskiego nadawcę publicznego Nacjonalna Telekompania Ukrainy (NTU), dzięki zwycięstwu reprezentantki Ukrainy – Rusłany podczas festiwalu w 2004 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadziła prezenterka Marija Jefrosynina oraz dziennikarz radiowo-telewizyjny Pawło Szyłko.

  Zimą 1994 nawiązał współpracę z producentem muzycznym i piosenkarzem Nikosem Karwelasem, z którym napisał i nagrał album studyjny pt. Ema, dakria & idrotas. Płytę promował singlami „Ela mu” i „Ksana”, które stały się radiowymi przebojami. W tym czasie został powołany do podjęcia służby wojskowej. Wydarzeniem zainteresowały się krajowe media, zwłaszcza w momencie, kiedy piosenkarz tłumaczył niechęć do podjęcia służby agorafobią. Niedługo później trafił do szpitala psychiatrycznego w Penteli, gdzie został poddany ocenie. W tym czasie media donosiły o tym, że miał podjąć próbę samobójczą. Po wyjściu ze szpitala odbył służbę wojskową pod kontrolą psychiatryczną; musiał wówczas usunął kolczyk z ucha oraz obciąć długie włosy.

  PolyGram – holenderska wytwórnia płytowa, powstała w 1962 w ramach firmy Philips Records, utworzonej z powołanego w końcu lat 40. XX wieku przedsiębiorstwa Philips Phonografische Industrie (PPI), należącego do koncernu Philips. Wytwórnia działała nieprzerwanie przez ponad trzydzieści lat, w tym na rynku polskim (jako PolyGram Polska), w maju 1999 została sprzedana spółce Seagram, która następnie weszła w skład Universal Music Group.Europejska Nagroda Muzyczna MTV dla najlepszego europejskiego wykonawcy, początkowo: Europejska Nagroda Muzyczna MTV dla ulubionego wykonawcy Europy (ang. Europe’s Favourite Act) – nagroda przyznawana od 2008 roku przez MTV Europe podczas corocznej ceremonii wręczenia MTV Europe Music Awards. O zwycięstwie decydują widzowie za pomocą głosowania internetowego i telefonicznego (SMS-owego) spośród zwycięzców regionalnych oddziałów MTV Networks Europe, z wyłączeniem MTV Arabia.

  W 1996 wznowił karierę muzyczną, wydając album studyjny pt. Tora archizun ta diskola, który promował singlem o tym samym tytule. Wiosną premierę miał album Any Wisi pt. Travma, na którym znalazła się piosenka „Se telo, me teleis” z gościnnym udziałem Ruwasa. Zimą zaśpiewał z piosenkarką podczas jej koncertu w ateńskim Chaos Club. Również w 1996 nagrał Hellfire”) i „Otan” (ang. „Someday”) na potrzeby oficjalnej ścieżki dźwiękowej do greckiej wersji językowej filmu animowanego Dzwonnik z Notre Dame (gr. I panagia ton Parision), w którym użyczył głosu Quasimodo. 19 maja 1997 zaśpiewał razem z Burakiem Kutem podczas koncertu organizowanego w cypryjskim Green Line z okazji pojednania między krajami. Za występ w koncercie zdobył Międzynarodową Nagrodę im. Abdiego Ipekçiego za „globalne zrozumienie i współpracę”. Udział w wydarzeniu spotkał się z negatywną reakcją ze strony greckich mediów oraz protestujących Greków i Turków, którzy obrzucali piosenkarza jajkami, pomidorami i kamieniami. W konsekwencji wyjechał na pół roku do Stanów Zjednoczonych, by wyciszyć zamieszanie.

  The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

  W grudniu 1998 wydał szósty album studyjny pt. Kati apo mena, który był jego pierwszą płytą wydaną pod szyldem wytwórni Minos EMI. Album promował singlami „Telis i den telis” oraz „Den echi sidera i kardia su”, który stał się przebojem w Grecji. W ramach promocji albumu zagrał koncert w ateńskim Virgin Megastore. W 1999 nagrał piosenkę „Oso ekso esena” w duecie z Steliosem Rokkosem. Latem koncertował z nim po Atenach.

  89. ceremonia wręczenia Oscarów (nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej), za rok 2016, odbyła się 26 lutego 2017 roku, tradycyjnie w Dolby Theatre w Hollywood. Transmisję dla obszaru Stanów Zjednoczonych przeprowadziła telewizja ABC.Agorafobia (stgr. αγοράφόβος) – irracjonalny lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni, wyjściem z domu, wejściem do sklepu, tłumem, miejscami publicznymi, samotnym podróżowaniem, wywołany obawą przed napadem paniki i brakiem pomocy. Częstą cechą epizodu jest występowanie lęku napadowego.

  Lata 2000–2009[ | edytuj kod]

  W marcu 2000 zaprezentował siódmy album studyjny pt. 21os akatallilos, który promował singlami: „Se telo san trelos”, „Askisi ipotagis”, „Delfinaki”, „Kanume onira” i „Andeksa”. Z ostatnim dotarł do pierwszego miejsca krajowych list przebojów. Również w 2000 wystąpił z Katy Garbi na koncercie organizowanym w Pili Aksiu w Salonikach. W maju trafił do szpitala z ostrym bólem brzucha, gdzie zdiagnozowano u niego zapalenie otrzewnej i zlecono usunięcie wyrostka robaczkowego. Pod koniec października rozpoczął występy na zimowych koncertach z Antonisem Remosem i Peggy Ziną w Apollonas.

  Model (mężczyzna), modelka (kobieta) − osoba zawodowo zajmująca się pozowaniem artyście (fotografowi, malarzowi, rzeźbiarzowi) lub demonstrowaniem strojów podczas pokazów mody.Dubbing (dawniej dublaż) – tworzenie ścieżki dialogowej filmu, serialu lub gry, polegające na podłożeniu ścieżki z lokalną wersją językową. Głosy podkładają często wyspecjalizowani aktorzy głosowi. Mianem dubbingu potocznie określa się również dogrywanie w studiu dialogów do już udźwiękowionego materiału w celu polepszenia jego jakości.

  W 2001 podpisał kontrakt płytowy z francuską wytwórnią Universal Licensing Music oraz nawiązał współpracę z amerykańskim producentem Desmondem Childem i Phoebus. Napisał z nimi piosenkę „Disco Girl”, która stała się przebojem w Grecji i która została wydana również na francuskim rynku muzycznym. W celu promocji piosenki odbyłtrasę koncertową po Francji. W czerwcu 2002 zaprezentował ósmy album studyjny pt. Ola kala, którą wydał również na europejskim rynku, wzbogacając krążek o trzy anglojęzyczne piosenki. Po 11 dniach od premiery krążek uzyskał status złotej płyty w Grecji, a po czterech miesiącach pokrył się platyną. Album promowany był przez single: „Disco Girl”, „Mia zoi mazi” (angielska wersja: „The Light”) oraz tytułowy „Ola kala”. Na francuskim wydaniu znalazł się singiel „Feelings”, będący coverem utworu Morrisa Alberta z 1975 roku. Piosenka została też wydana po grecku (jako „Pes tis”) i francusku (jako „Dis lui”). W kwietniu 2003 wystąpił gościnnie na gali Arion Music Awards, gdzie zaśpiewał na scenie z Antonis Remos i Naną Muschuri. W grudniu wydał dziewiąty album pt. To chrono stamatao, za który zdobył status złotej płyty. Krążek promował singlami: „Pes tis”, „Telo na kitao”, „Chronia polla” i „To chrono stamatao”. W kolejnych miesiącach występował w klubie Fever z Jorgosem Tsalikisem oraz zespołem One.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.LGBT (z ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders) – skrótowiec odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych jako do całości. Do grupy osób transgenderycznych wlicza się również osoby transseksualne. W ogólnej definicji terminem tym określa się ogół osób, które tworzą mniejszości o odmiennej od heteroseksualnej orientacji seksualnej oraz osób o tożsamości płciowej niezgodnej z płcią biologiczną (osoby transgenderyczne i transseksualne).
  Sakis Ruwas podczas występu w 49. Konkursu Piosenki Eurowizji w Stambule, maj 2004

  W lutym 2004 spekulowano, że otrzymał od greckiej telewizji ERT zaproszenie do reprezentowania Grecji w 49. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanego w Stambule. W marcu potwierdzono, że wystąpi w konkursie z piosenką „Shake It”. W kwietniu odebrał nagrodę na gali Arion Music Awards za wygraną w kategorii „Najlepszy piosenkarz popowy”, oraz wyruszył w przedeurowizyjną trasę promocyjną, występując na koncertach m.in. w Finlandii. Podczas przygotowań do występu w konkursie otrzymał wsparcie m.in. burmistrz Aten Dory Bakogianni. 12 maja wystąpił w półfinale konkursu i z trzeciego miejsca awansował do finału rozgrywanego 15 maja. Zajął w nim trzecie miejsce z 252 punktami, w tym z maksymalną notą 12 punktów z Albanii, Cypru, Wielkiej Brytanii, Malty i Rumunii. Podczas obu występów towarzyszyły mu na scenie dwie tancerki oraz trzyosobowy chórek, w którego skład weszli m.in. finaliści krajowych talent show EuroStar: Apostolos Psihramis, Andonis Dominos i Yoanna Fafaliu. Również w maju wydał reedycję płyty pt. To chrono stamatao, którą wzbogacił o singiel „Shake It”, który przez dziewięć tygodni zajmował pierwsze miejsce na greckich listach przebojów, a także zdobył status podwójnej platynowej płyty. W czerwcu wystąpił gościnnie na gali MAD Video Music Awards, podczas której odebrał nagrodę za wygraną w kategorii „Najseksowniejszy występ” (za teledysk do piosenki „Pes tis”). W tym samym miesiącu otrzymał od stacji ERT propozycję reprezentowania Grecji w 50. Konkursie Piosenki Eurowizji, ale odrzucił propozycję. 7 lipca wystąpił z Sertab Erener na koncercie pokojowym między krajami. W sierpniu wziął udział w biegu z olimpijską pochodnią przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Atenach, wystąpił też gościnnie podczas ceremonii zamknięcia imprezy. Jesienią nagrał nową wersję piosenki „Se telo san trelos” w duecie z rosyjskim piosenkarzem Filippem Kirkorowem. Pod koniec roku wystąpił jako support Jorgosa Mazonakisa i Eleny Paparizu podczas ich koncertów w klubie Fever.

  Grecy – naród pochodzenia indoeuropejskiego. Tworzące go plemiona dotarły na tereny Grecji w II tysiącleciu p.n.e. One – grecko-cypryjski boyband grający muzykę pop, założony w 1999 roku przez Jiorgosa Teofanusa i Wangelisa Jannopulosa.

  W kwietniu 2005 wydał dziesiąty album studyjny pt. S’echo erotefti, który zdobył certyfikat potrójnej platynowej płyty za wysoką sprzedaż w kraju, który promował singlami: „Chilia milia”, „Mila tis”, „Na m’ agapas”, „Cairo” i tytułowy „S’echo erotefti”. Również w kwietniu za singiel „Shake It” odebrał statuetkę za „najlepiej sprzedający się grecki singiel” na gali rozdania nagród Arion. We wrześniu został ogłoszony „najlepiej sprzedającym się greckim artystą 2004 roku” na gali World Music Award, a także zagrał koncert charytatywny w Olympic Indoor Hall. 14 lutego 2006 zagrał koncert walentynkowy w Athens College, który został nagrany i wydany 27 kwietnia 2006 w formie płyty koncertowej, pt. Live Ballads. Wydawnictwo trafiło na pierwsze miejsce listy sprzedaży w kraju. W kwietniu Ruwas wystąpił z piosenką „Horis kardia” na gali Arion Music Awards 2006, podczas której odebrał również nagrody w kategoriach: „Najlepszy piosenkarz popowy” i „Najlepszy album popowy” (za S’echo erotefti). W maju współprowadził 51. Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany w Atenach. Podczas tzw. przerwy interwałowej zaprezentował singiel „I’m in Love with You”. W czerwcu wystąpił jako gość muzyczny na gali MAD Video Music Awards 2006, na której odebrał również nagrody w kategoriach: „Najlepszy teledysk artysty” (za klip do „Na m’ agapas”) i „Najlepiej ubrany artysta w teledysku” (za klip do „Mila tis”). 6 grudnia 2006 wydał 11. album studyjny, pt. Iparhi agapi edo, który zdobył status platynowej płyty.

  Pepsi – popularny gazowany napój bezalkoholowy, napój cola produkowany przez koncern PepsiCo, sprzedawany w wielu krajach świata, w tym w Polsce i w USA, gdzie ma największą popularność. Głównym rywalem Pepsi na rynku jest Coca-Cola.Wielka Brytania jest jednym z krajów, który osiągnął największy sukces w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zadebiutowała w 1957 roku. BBC chciało wziąć udział podczas pierwszego konkursu w historii, jednak zgłosili EBU swoją propozycję piosenki po czasie. Wielka Brytania bierze udział corocznie, od 1959 roku i, do tej pory, wygrała pięć razy. Razem ze Szwecją, jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję w czterech różnych dekadach. Poza tym, UK bije rekord w liczbie zdobytych drugich miejsc (15 razy).

  W marcu 2007 występował z Despiną Verdi w klubie Boom w Salonikach. Nagrał dwie piosenki w duecie z Dorettą Papadimitriu („Nothing” i „One with This World”) na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu Alter Ego, w którym zagrał główną rolę. We wrześniu zagrał koncert w teatrze Lycabettus, będący częścią kampanii zachęcającej do oddawania krwi. Zapis audiowizualny z widowiska został wydany 12 grudnia 2007 na płycie DVD, pt. This Is My Live. Na płycie znalazł się jego nowy singiel, „Stus 31 dromus”. W październiku odebrał nagrodę na gali Arion Music Awards 2007 w kategorii „Najlepsza piosenka popowa” (za „Ola gyro su gyrizun”); był też nominowany do nagrody w czterech innych kategoriach.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. The X Factor – międzynarodowy format telewizyjny typu talent show, oparty na licencji brytyjskiej stacji telewizyjnej BBC Worldwide. Zadebiutował we wrześniu 2004 na kanale BBC One, również pod nazwą The X Factor.

  Wiosną 2008 wraz z Antonisem Remosem odbył światową trasę koncertową, w ramach której zagrali w Ameryce Północnej, Australii i Afryce Południowej. W tym czasie wydał singiel „+ se telo”, który stał się radiowym przebojem. W październiku z piosenką „Stus 31 dromus” zajął trzecie miejsce w Konkursie Piosenki OGAE. W listopadzie wydał singiel „Irtes”, który dedykował swej nowo narodzonej córce. 3 grudnia 2008 wydał dwunasty album studyjny pt. Irtes, który promował singlami: „+ se telo” i „Irtes”. 4 grudnia rozpoczął zimową serię koncertów w klubie Starz.

  iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi. This Is Our Night – utwór greckiego piosenkarza Sakisa Ruwasa wydany w formie singla 12 lutego 2009 roku i umieszczony na albumie o tym samym tytule, będącym reedycją płyty studyjnej artysty zatytułowanej Irtes z 2008 roku. Utwór skomponował i wyprodukował Dimitris Kontopulos, natomiast tekst napisali Craig Porteils i Cameron Giles-Webb.
  Sakis Ruwas podczas sylwestrowego koncertu w klubie Starz w Atenach, 31 grudnia 2008

  W 2009 reprezentował Grecję w 54. Konkursie Piosenki Eurowizji w Moskwie. Jego konkursowa piosenka, „This Is Our Night”, została wybrana przez jurorów i telewidzów w lutym 2009 podczas specjalnego koncertu selekcyjnego. Przed występem w konkursie odbył trasę promocyjną po Europie. 14 maja wystąpił w drugim półfinale konkursu i z czwartego miejsca awansował do finału, rozgrywanego 16 maja. Zajął w nim siódme miejsce ze 120 punktami, w tym m.in. z maksymalnymi notami 12 punktów od Albanii, Bułgarii i Cypru. 1 lipca na stadionie Panatinaiko zagrał koncert organizowany przez Krajową Radę Młodzieży w celu zachęcenia ludzi do dbania o środowisko. Wydarzenie uchodzi za największe niesportowe wydarzenie przygotowywane na tym stadionie. Od lipca do września odbył trasę koncertową pod nazwą Sakis Live Tour. Zagrał też serię koncertów w Politia Live Clubbing w Salonikach.

  Wyrostek robaczkowy (łac. appendix vermiformis) – cienkie uwypuklenie jelita ślepego u niektórych ssaków. U człowieka jest to narząd szczątkowy.Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

  Lata 2010–2019[ | edytuj kod]

  W maju 2010 zagrał sześciotygodniową serię koncertów w Politia Live Clubbing w Salonikach. Jeszcze w 2010 zaśpiewał gościnnie w piosence Tamty Goduadze „Tarros i aliteia”, która stała się przebojem w kraju i zapewnił duetowi nagrodę w kategorii „najlepszy teledysk nagrany przez duet lub współpracujących wykonawców” na gali MAD Video Music Award. 14 grudnia wydał trzynasty album studyjny, pt. Parafora, z którym dotarł do pierwszego miejsca listy sprzedaży w Grecji. W pierwszym tygodniu po premierze krążek został sprzedany w ponad 24 tys. egzemplarzy, dzięki czemu zdobył status podwójnej platynowej płyty. Album promowany był m.in. przez singiel „Space ton chrono”, który dotarł na szczyt list przebojów oraz zapewnił Ruwasowi nagrodę na gali Balkan Music Awards 2010 w kategorii „Najlepsza bałkańska piosenka”. Pozostałymi singlami z płyty Parafora zostały: „Emena tes”, „Oi dio mas”, „Nekros okeanos” i tytułowy utwór „Parafora”. W czerwcu Ruwas otrzymał nominacje do nagrody MAD Video Music Awards w kategoriach: „Artysta roku”, „Modowa ikona roku” i „Najlepszy teledysk pop” (za klip do piosenki „Space ton chrono”). W tym samym miesiącu wraz ze swoim bratem, Wasilisem, otworzył telewizyjno-filmową firmę produkcyjną Sakis Rouvas Kinematografos EPE. 27 sierpnia wystąpił na Mykonos Xlsior Festival organizowanym w celu wsparcia ruchu środowisk LGBT. W październiku odebrał Europejską Nagrodę Muzyczną MTV 2010 dla najlepszego greckiego wykonawcy, dzięki czemu był nominowany do nagrody dla najlepszego europejskiego wykonawcy.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Samobójstwo (łac. suicidium, od sui caedere, „zabić się”) – celowe działanie mające na celu odebranie sobie życia. Samobójstwo wynika często z uczucia smutku, które w wielu przypadkach jest rezultatem zaburzeń psychicznych takich jak depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, alkoholizm lub uzależnienie od środków odurzających. Stresory takie jak problemy finansowe lub problemy w zakresie relacji międzyludzkich również odgrywają istotną rolę. Próby zapobiegnięcia samobójstwu obejmują ograniczenie dostępu do broni palnej, leczenie zaburzeń psychicznych, w tym uzależnienia od środków odurzających, a także poprawę sytuacji ekonomicznej.
  Sakis Ruwas podczas koncertu w Athinon Arena, styczeń 2011

  Na przełomie 2010 i 2011 towarzyszył Anie Wisi w serii koncertów Face2Face organizowanych w Athinon Arena. 2 lutego 2011 wystąpił podczas pokazu MADWalk. W lutym 2012 zaprezentował singiel „Bad Thing”, a w maju – piosenkę „Tora”. W czerwcu na gali MAD Video Music Awards 2012 odebrał nagrody w kategoriach: „Męski artysta roku” i „Artysta roku”. W maju 2013 zaprezentował singiel „Mia chara na pernas” oraz zdobył nominacje do nagród MAD Video Music Awards 2013 w kategoriach: „Męski artysta roku”, „Artysta roku”, „Najlepszy teledysk pop” i „Teledysk roku”.

  Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.Rumunia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się rumuński nadawca publiczny Televiziunea Română (TVR).

  Od 26 kwietnia do 11 października 2014 odbył trasę koncertową Ace of Hearts Tour. We grudniu 2014 odbyła się premiera musicalu Chraklis, oi dodeka atloi, w którym grał główną rolę (Herkulesa). W styczniu 2015 premierę miał album zawierający piosenki ze spektaklu zaśpiewane przez Ruwasa.

  Support (ang. wsparcie) – pojęcie określające zespoły lub solowych artystów występujących przed koncertem właściwej gwiazdy, „rozgrzewające” widownię oraz niejako wypełniające czas pozostały do głównego występu.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.
  Quasimodo – postać fikcyjna, bohater powieści Wiktora Hugo Katedra Marii Panny w Paryżu. Dzwonnik z Notre-Dame, król karnawału roku 1482 i zabójca w afekcie swego opiekuna archidiakona jozalskiego Klaudiusza Frollo, uosobienie brzydoty i dobroci serca.
  Termin balet (z franc. ballet, a to z wł. balletto zdrobnienie od ballo "taniec") ma kilka powiązanych z sobą znaczeń:
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Dzwonnik z Notre Dame (ang. The Hunchback of Notre Dame) – film animowany powstały w 1996 roku w wytwórni Walta Disneya w reżyserii Gary’ego Trousdale’a i Kirka Wise’a, będący luźną adaptacją powieści Wiktora Hugo Dzwonnik z Notre Dame. Animacja Disneya doczekała się swojej kontynuacji Dzwonnik z Notre Dame II po 6 latach.
  Europejska Nagroda Muzyczna MTV dla najlepszego greckiego wykonawcy - nagroda przyznawana przez redakcję MTV Grecja i Cypr podczas corocznego rozdania MTV Europe Music Awards. Nagrodę dla najlepszego greckiego wykonawcy po raz pierwszy przyznano w 2008 r. O zwycięstwie decydują widzowie za pomocą głosowania internetowego i telefonicznego (smsowego).
  Grecja zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1974 roku. Dotychczas kraj wziął udział 34 razy w konkursie, odniósł jedną wygraną - w 2005 Elena Paparizou wykonała "My Number One".

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.732 sek.