• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sakichi Toyoda

  Przeczytaj także...
  Kosai (jap. 湖西市, Kosai-shi) – miasto w Japonii, w prefekturze Shizuoka (środkowe Honsiu), nad Oceanem Spokojnym.Toyota – marka samochodów, produkowanych przez japoński koncern Toyota Motor Corporation (jap. トヨタ自動車株式会社), który zatrudnia około 323 tys. pracowników (czerwiec 2008).
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Sakichi Toyoda (jap. 豊田 佐吉 Toyoda Sakichi; ur. 14 lutego 1867 w Kosai, zm. 30 października 1930 w Nagoi) – japoński wynalazca i przemysłowiec.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Kosai, w prefekturze Shizuoka. Był synem biednego stolarza. Dzięki własnej pomysłowości, talentowi wynalazczemu i pracy został "królem japońskich wynalazców" i ojcem japońskiej rewolucji przemysłowej. Stał się założycielem największego japońskiego koncernu samochodowego Toyota Industries Co., Ltd. Nazwa firmy jest zmienioną wymową jego nazwiska.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Toyoda wynalazł i udoskonalił wiele rozwiązań wykorzystywanych w tkactwie. Jego największym wynalazkiem było automatyczne krosno mechaniczne (1902). Zaletą tego krosna było to, że zatrzymywało się automatycznie w przypadku zerwania się lub braku nici. To rozwiązanie nie dopuszczało do powstawania braków jakościowych, a jeden operator mógł nadzorować nie jedną, a kilkadziesiąt maszyn włókienniczych. W oparciu o nie rozwinęła się jidoka, będąca jednym z dwóch filarów Systemu Produkcyjnego Toyoty

  Kiichirō Toyoda (jap. 豊田喜一郎, Toyoda Kiichirō, ur. 11 czerwca 1894, zm. 27 marca 1952) – japoński przedsiębiorca, syn założyciela koncernu Toyota Sakichiego Toyody.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Toyoda rozwinął także koncepcję 5 Whys („5 x dlaczego”) polegającą na dotarciu do przyczyn źródłowych wystąpienia problemu poprzez pięciokrotne zadania pytania „dlaczego“.

  Był ojcem Kiichirō Toyody.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mikiharu Aoki: Jak działa fabryka Toyoty. Poznań: Shinsei Consulting, 2012, s. 42. ISBN 978-83-936049-0-6.
  2. Chet Marchwiński, John Shook, Alexis Schroeder: Leksykon Lean. Ilustrowany słownik pojęć z zakresu Lean Management. Wrocław: Wydawnictwo Lean Enterprise Institute Polska, 2010, s. 101. ISBN 978-83-926554-5-9.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Metoda 5 why (z ang. 5 dlaczego, inaczej: 5 Why, 5W) jest jedną z metod pozwalających na wykrywanie przyczyn problemów (lub defektów). Jest to zasada, którą stosujemy w celu ustalenia podstawowej przyczyny problemu. Zadawanie kilku pytań „Dlaczego?” pozwala dojść do źródła zakłóceń, gruntownie zbadać ich przyczynę i skupić się na ich skutecznym rozwiązywaniu. Dzięki zadawaniu pytań „ Dlaczego?” problem staje się bardziej zrozumiały przez co podstawowa przyczyna jego powstania jest łatwiejsza do zidentyfikowania i wyeliminowania. Analiza 5 Why pozwala odpowiedzieć na pytania:
  Warto wiedzieć że... beta

  30 października jest 303. (w latach przestępnych 304.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 62 dni.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Krosno mechaniczne – krosno tkackie, które powstało w wyniku rozbudowy krosna ręcznego, przez zastosowanie napędu mechanicznego oraz połączenie i zsynchronizowanie wszystkich mechanizmów. Pierwsze z nich posiadały zbiorowy napęd transmisyjny. Później krosno mechaniczne zostało wyposażone w indywidualny napęd z zastosowaniem silnika elektrycznego.
  Nagoja, Nagoya (jap. 名古屋市, Nagoya-shi) jest czwartym co do wielkości miastem w Japonii oraz stolicą prefektury Aichi, w regionie Chūbu, na wyspie Honsiu. Jest również największym portem w Japonii. Leży nad zatoką Ise. Aglomerację Nagoi zamieszkuje około 9 mln ludzi, czyniąc ją trzecią co do wielkości w kraju, po Tokio i Osace.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Toyota Production System (TPS, pl. System Produkcyjny Toyoty) jest zbiorem unikatowych japońskich metod zarządzania. Obejmuje szerokie zasady kultury przyjęte w tej firmie, a także sposób postrzegania świata i prowadzenia działalności. System koncentruje się na organizacji produkcji i logistyki, wliczając w to pozytywne relacje z dostawcami i klientami. TPS jest konglomeratem wielu technik, koncepcji i zasad mających na celu eliminację 3M (tj. muri – nadwyrężenie i trudności, mura – nieregularność, muda – marnotrawstwo). Opiera się na dwóch filarach, a są to: „ciągła poprawa” (czyli Kaizen) i „szacunek dla ludzi”. System produkcyjny Toyota ma swe zastosowanie w Kaizen jako punkt kontrolny do pomocy pracownikom i kierownictwu w identyfikowaniu obszarów wymagających doskonalenia. Jest to system, który używa podejścia PDCA (z ang. Plan-Do-Check-Act, co znaczy Planuj-Wykonaj-Sprawdź-Działaj, inaczej Cykl Deminga), by włączyć każdego pracownika organizacji do rozwiązywania problemów i poprawy jakości, bezpieczeństwa oraz zmniejszania kosztów. Stąd też często mówi się o TPS jako systemie ludzi myślących (z ang. Thinking People System). Zasady leżące u podłoża TPS znajdą swe odbicie w The Toyota Way, dzięki którym firma została uznana za światowego lidera w produkcji samochodowej.
  Prefektura Shizuoka (jap. 静岡県, Shizuoka-ken) – prefektura w regionie Chūbu w Japonii nad zatoką Suruga. Jej stolicą jest miasto Shizuoka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.851 sek.