• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Saint Martin - Jersey

  Przeczytaj także...
  Zamek Mont Orgueil (ang. Mont Orgueil Castle, Gorey Castle; jèrriais: Mount Pride lub Haughty Mount) – zamek na wyspie Jersey w miejscowości Gorey (Saint Martin). Farmers Cricket Club Ground – stadion krykietowy znajdujacy się w Saint Martin na wyspie Jersey. Jest domową areną zespołu Farmers Cricket Club. Został oddany do użytku w 2005. Mieści 3000 osób.
  Jersey (Baliwat Jersey) – dependencja Korony brytyjskiej obejmująca administracyjnie wyspę Jersey, jedną z Wysp Normandzkich oraz kilkadziesiąt sąsiednich, niezamieszkałych wysepek, de facto terytorium zależne. Oficjalną władzę sprawuje gubernator, który w Jersey nosi tytuł "Książę Normandii", działający w imieniu królowej brytyjskiej, przez nią powoływany i odwoływany. Praktyczną władzę sprawuje rząd wybierany w wyborach.

  Saint Martin (jèrriais Saint Martîn) – Okręg (parish) na wyspie Jersey, jednej z Wysp Normandzkich. Parish St. Martin leży w północnej części wyspy. W Saint Martin znajduje się stadion krykietowy Farmers Cricket Club Ground, a w jednym z vingtaines także port rybacki i zamek Mont Orgueil.

  Jèrriais jest uznawany za odrębny język, najbliższy językowi normandzkiemu lub za dialekt tego języka. Jest używany na Jersey, jednej z Wysp Normandzkich. W ciągu ostatniego wieku jest coraz bardziej wypierany przez angielski zarówno w oświacie, handlu jak i administracji. Podobny do niego język dgèrnésiais jest używany na sąsiedniej wyspie Guernsey. Na wyspie Sark (kolejnej z Wysp Normandzkich), na której w XVI w. osiedlili się koloniści z Jersey, istnieje odmiana Jèrriais, zwana sercquiais. Osoby posługujące się tymi językami mogą zrozumieć zarówno siebie nawzajem, jak i tych pochodzących z kontynentalnej Francji mówiących językiem normandzkim.Wyspy Normandzkie (ang. The Channel Islands, nd. Îles d’la Manche, fr. Îles Anglo-Normandes lub Îles de la Manche) – grupa wysp w kanale La Manche u wybrzeży francuskiej Normandii.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Members, statesassembly.gov.je [dostęp 2020-11-22].
  2. Report on the 2011 Jersey Census
  3. Farmers Cricket Club Ground (ang.). worldstadia.com. [dostęp 2020-12-01].
  4. Insiders’ Guide: Gorey Village, Visit Jersey, 14 października 2016 [dostęp 2020-11-22] (ang.).
  Gorey (Jèrriais: Gouôrray ) – niewielka miejscowość na wyspie Jersey. Znajduje się w niej mały port rybacki oraz zamek Mont Orgueil.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.86 sek.