Saint-Domingue

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Saint-Dominguekolonia należąca do Królestwa Francji, a następnie Republiki Francuskiej, istniejąca od 1659 do 1804 roku.

Cap-Haïtien (hait. Kap-Ayisien) – miasto w północnej części Haiti, stolica departamentu Nord. Regionalny ośrodek przemysłu i przetwórstwa, ze względu na przeszłość i zabytki - cel turystyczny. Ważny port handlowy i przeładunkowy Haiti. Ze względu na sytuację polityczną w Haiti oraz brak odpowiednich badań liczba mieszkańców według różnych źródeł może wahać się od ok. 100 tys. osób, poprzez 180 tys., aż do 500 tys. Ustalenie dokładniejszej liczby nie jest możliwe.Pirat – osoba, która napada w celu rabunkowym używając statku lub łodzi. Piraci atakują zwykle inne statki, ale mogą również napadać cele nabrzeżne.

Kolonia powstała wkrótce po odkryciu tych ziem przez Krzysztofa Kolumba, który poddał je władzy hiszpańskiej i nazwał wyspę Hispaniola. Stosowano także nazwę Santo Domingo i San Domingo. Hiszpania kontrolowała całą Santo Domingo do XVII wieku, kiedy to francuscy piraci założyli bazy na zachodzie wyspy. Hiszpania formalnie uznała francuską kontrolę nad zachodnią częścią wyspy na mocy traktatu w Rijswijk z 1697 roku.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Jean-Jacques Dessalines (ur. 20 września 1758 w Grande-Rivière-du-Nord, zm. 17 października 1806 w Pont-Rouge) – haitański polityk, w latach 1804–1806 jako Jakub I cesarz Haiti.

W latach 90. XVIII wieku, na wieść o rewolucji francuskiej, wyspę ogarnął silny ruch niepodległościowy, który zakończył się masakrą białych i ogłoszeniem zrzucenia francuskiego panowania (rewolucja haitańska). W roku 1802 na wyspę przybył korpus ekspedycyjny pod dowództwem generała Charles'a Leclerca, który pokonał główne siły rebeliantów i aresztował ich przywódcę, jednak nie udało mu się całkowicie spacyfikować powstania. Walki nasiliły się w 1803 roku, gdy na czele sił mulacko-murzyńskich stanął Jean-Jacques Dessalines. Dziesiątkowane chorobami tropikalnymi wojska francuskie (w tym przejęte na żołd francuski dwie półbrygady 113 i 114, przemianowane z 2 i 3 półbrygady Legionów Polskich) ponosiły coraz cięższe klęski (m.in. w bitwie pod Vertières) i ostatecznie zostały ewakuowane z wyspy. 1 stycznia 1804 roku proklamowano niepodległość Haiti, tym samym powstało drugie po Stanach Zjednoczonych niepodległe państwo w Ameryce. 22 września Dessalines ogłosił się cesarzem.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Traktat w Rijswijk (Traktat w Ryswick) – traktat podpisany 20 września 1697 roku, który kończył wojnę Francji z Ligą Augsburską.

Przypisy[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Paul Butel: Histoire des Antilles Françaises XVIIe-XXe siècle. Perrin, 2002. ISBN 2-262-01540-6.
 • Jack Claude Nezat: The Nezat And Allied Families 1630-2007. J.C. Nezat, 2007. ISBN 978-0-6151-5001-7.
 • Ameryka – część Ziemi położona na zachodniej półkuli, w skład której wchodzą dwa kontynenty: Ameryka Północna i Ameryka Południowa. Rozciąga się na długości ponad 15 tys. km od Archipelagu Arktycznego po Ziemię Ognistą. Niekiedy na oznaczenie obu Ameryk używa się także określeń Nowy Świat lub półkula zachodnia.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Półbrygada – oddział wojskowy będący odpowiednikiem dawnego pułku piechoty, wprowadzony we Francji uchwałą Konwentu z 1793 r. Stanowił połączenie jednego batalionu starej armii królewskiej z dwoma ochotniczymi batalionami nowych formacji rewolucyjnych. 24 września 1803 r. przywrócono półbrygadom nazwę pułków.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Cesarstwo Haiti – państwo w Ameryce Północnej, monarchia elekcyjna, istniejące w latach 1804–1806. Obecnie Haiti.
  Legiony Polskie we Włoszech – polskie formacje wojskowe, tworzone na terenie Włoch, których celem była walka o niepodległość. Walczące u boku wojsk francuskich i włoskich w latach 1797–1807, utworzone z inicjatywy Jana Henryka Dąbrowskiego przez Francuzów w pn. Włoszech. Tam wojska polskie miały się odbudować i przygotować do dalszych działań, gdyż po III rozbiorze polskie wojska były w pewnej części bezwładne.
  Haiti, Republika Haiti (fr. Haïti, République d’Haïti; haitański Ayiti, Repiblik Ayiti) – państwo w Ameryce Środkowej, zajmujące część wyspy Haiti na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli i graniczące z Republiką Dominikany.
  Bitwa pod Vertèires – ostatnia bitwa wojny o niepodległość Haiti. Odbyła się pod miejscowością Vertières na północy wyspy, między armią haitańskich niewolników a siłami francuskimi 18 listopada 1803.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Reklama