Saint-Brieuc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Saint-Brieuc (bret. Sant-Brieg) to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Bretania, w departamencie Côtes-d’Armor. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Brioka.

Goražde – miasto w południowo-wschodniej Bośni i Hercegowinie (kanton Bośnia Podrinje), nad Driną. Według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 17 690 mieszkańców.Okręg Saint-Brieuc (fr.: Arrondissement de Saint-Brieuc) – okręg w północno-zachodniej Francji. Populacja wynosi 276 tysięcy.

Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwały 44 752 osoby, a gęstość zaludnienia wynosiła 2045 osób/km² (wśród 1269 gmin Bretanii Saint-Brieuc plasuje się na 7. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 454.).

W Saint-Brieuc znajduje się katedra Saint-Etienne de Saint-Brieuc, bazylika Saint-Pierre oraz wieża Cesson, która została wzniesiona w 1395 roku z rozkazu diuka Bretanii Jana IV Montfort w celu powstrzymania ataków piratów.

Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
budynek prefektury

Współpraca[ | edytuj kod]

 • Walia Aberystwyth, Walia
 • Grecja Ajia Paraskewi, Grecja
 • Niemcy Alsdorf, Niemcy
 • Bośnia i Hercegowina Goražde, Bośnia i Hercegowina
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Francuski urząd statystyczny (fr.).

 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Bośnia i Hercegowina (BiH, bośniacki i chorwacki: Bosna i Hercegovina, serbski: Босна и Херцеговина, Bosna i Hercegovina) – państwo federacyjne w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim, powstałe po rozpadzie Jugosławii. Graniczy od północy i południowego zachodu z Chorwacją, a z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Składa się z dwóch jednostek administracyjnych: Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Côtes-d’Armor (bret. Aodoù-an-Arvor) – departament w północno-zachodniej Francji (Bretania). Do 1990 r. nosił nazwę Côtes-du-Nord.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Aberystwyth (angielska wymowa: [ˌæbəˈrɪstwɪθ], walijska wymowa: [abɛrˈəstʊɨθ], z wal. „ujście Ystwyth”) – miasto w Wielkiej Brytanii (Walia) nad rzeką Ystwyth, w hrabstwie Ceredigion nad zatoką Cardigan (Morze Irlandzkie). Miasto to miało być w czasach średniowiecznych stolicą Walii.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Ajia Paraskewi (nwgr. Αγία Παρασκευή) – miasto o statusie gminy miejskiej (dimos) w Grecji w regionie Attyka, w nomarchii Ateny, położone w granicach Wielkich Aten. Liczy koło 62 695 mieszkańców.

  Reklama