Sagem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

SAGEM (Société d’Applications Générales de l’Electricité et de la Mécanique – pol. Towarzystwo Ogólnych Zastosowań Elektryczności i Mechaniki) – francuskie przedsiębiorstwo, zajmujące się produkcją telefonów komórkowych, projektorów, kamer cyfrowych i innych urządzeń elektronicznych. Część przedsiębiorstwa zajmuje się produkcją elektronicznych urządzeń dla wojska. Obecnie firma Sagem znajduje się w grupie Safran.

SAGEM my401C – telefon komórkowy marki SAGEM, wprowadzony na rynek w 2007 roku. Ma bardzo zbliżone funkcje do modelu my411X, jednak różni się tym, że jest clamshellem.Safran to duża francuska grupa przemysłowa i technologiczna, obecna na arenie międzynarodowej w dziedzinie aeronautyki, kosmosu i obronności. Powstał w 2005 roku podczas połączenia Snecma i Sagem. Od września 2011 jest notowana na CAC 40.

W 2008 roku sprzedaż wyniosła 951 mln euro (wraz z Safran Electronics). Przedsiębiorstwo zatrudnia (wraz z innymi zależnymi spółkami) 6600 pracowników (stan z 30 czerwca 2009) w Europie, Azji Południowo-Wschodniej oraz Ameryce Północnej.

Działalność[ | edytuj kod]

Od początku istnienia firma Sagem zajmuje się technologiami łączności oraz telekomunikacji.

Swoją pozycję wśród producentów telefonów komórkowych firma Sagem stara się umacniać dzięki wprowadzaniu innowacji technologicznych, takich jak: wbudowane aparaty fotograficzne, kolorowe wyświetlacze, usługi WAP itp.

Karta SIM (ang. Subscriber Identity Module: moduł identyfikacji abonenta) – plastikowa karta elektroniczna wielkości karty kredytowej (85 × 54 mm, Full size), wielkości paznokcia (25 × 15 mm, Mini-sim), mniejsza (15 × 12 mm, Micro-sim) lub najmniejsza (12,3 × 8,8 mm, Nano-sim) z wbudowaną pamięcią i mikroprocesorem.Smartfon (ang. smartphone) – przenośne urządzenie telefoniczne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego (PDA – Personal Digital Assistant). Pierwsze smartfony powstały pod koniec lat 90., a obecnie łączą funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i kamery wideo. W nowszych modelach dostępne są też funkcje typowe dla PDA, jak zarządzanie informacjami osobistymi (ang. Personal Information Management). Większość nowych modeli potrafi odczytywać dokumenty biurowe w formatach OpenOffice, LibreOffice, Microsoft Office i PDF.

Partnerskie stosunki przemysłowe i handlowe z innymi firmami telekomunikacyjnymi umożliwiły dostęp do nowych rynków, takich jak Chiny (spółka joint-venture „Ningbo Bird Sagem Electronics Corporation Ltd.” z firmą Bird, producentem telefonów komórkowych) czy Brazylia (spółka współzależna z Gradiente mająca na celu prowadzenie produkcji i marketingu telefonów komórkowych Sagem).

Sagem myC5-2 to telefon komórkowy typu clamshell produkowany przez francuską firmę Sagem. Posiada dwa wyświetlacze: wewnętrzny kolorowy LCD CSTN 128 x 160 px i zewnętrzny monochromatyczny LCD 96 x 64 px. Oprócz tego ma aparat 1.3 Mpx z możliwością nagrywania 30 sekundowych nagrań video, GPRS i dyktafon.Asymmetric Digital Subscriber Line, ADSL (ang. asymetryczna cyfrowa linia abonencka) – technika umożliwiająca szerokopasmowy asymetryczny dostęp do sieci teleinformatycznych a w tym do Internetu i będąca odmianą DSL.

Umiejętność wdrażania innowacji doprowadziła do zaprezentowania przez Sagem wielu technologicznych nowinek np.: pierwsze w Europie telewizory projekcyjne DLP z płaskim ekranem, pierwsza wbudowana korekta obrazu w terminalu, telefony bezprzewodowe DECT z funkcjami telefonu komórkowego SMS i inne.

Sagem Communication składa się z dwóch grup: Mobile Communication i Broadband Communication. Grupa Mobile Communication prowadzi centrum Badań i Rozwoju w Cergy, na północny zachód od Paryża, i zakłady produkcyjne w Fougères we francuskiej Bretanii. Grupa biznesowa Broadband Communication projektuje, opracowuje i produkuje kompletną linię produktów dla szybko rozwijających się rynków telekomunikacyjnych w zakresie szerokopasmowego dostępu do Internetu, rynków video i poligraficznych.

Sagem my400X – telefon komórkowy nowej generacji z wbudowanym aparatem i kamerą. Telefon posiada między innymi IrDA, Wap, Java. Ma duży kolorowy wyświetlacz o wymiarach 128x160.Wireless Application Protocol (WAP) – zbiór otwartych, międzynarodowych standardów definiujących protokół aplikacji bezprzewodowych. Rozwijaniem protokołu zajmuje się organizacja WAP Forum, będąca obecnie częścią Open Mobile Alliance (OMA). Wersja 1.0 protokołu powstała w 1998, 1.1 w 1999, a 2.0 w 2001 roku.

W Polsce Sagem znany jest również dzięki modemom ADSL, telefonom komórkowym oraz dekoderom telewizji satelitarnej.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

SAGEM my501X – telefon komórkowy firmy SAGEM. Jest wyposażony w aparat cyfrowy 1.3 Mpx z ośmiokrotnym zoomem cyfrowym z możliwością nagrywania wideo, wbudowany odtwarzacz mp3, Bluetooth, czytnik kart pamięci miniSD, SyncML, port mini USB i wiele innych.
SMS (ang. Short Message Service) – usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej. Usługa ta jest wprowadzana także do sieci telefonii stacjonarnej.
Sagem my220V – telefon komórkowy wyprodukowany przez firmę SAGEM o konstrukcji typu "slim" (lekki i cienki telefon). Posiada wyświetlacz z 64 tysiącami kolorów oraz baterię Li-Ion o pojemności 680 mAh
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Sagem my101X – telefon komórkowy wyprodukowany przez firmę SAGEM. Jest on następcą modelu my100X, w przeciwieństwie do niego Sagem my101x został wyposażony w koloryzowany wyświetlacz.
Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
Telefaks (potocznie faks) – współczesna nazwa usługi symilograficznej dla abonentów, polegająca na przesyłaniu wiadomości w postaci obrazów nieruchomych pomiędzy aparatami symilograficznymi, realizowana za pośrednictwem łączy telefonicznych z komutacją automatyczną. Początki rozwoju telefaksu przypadają na koniec lat 70. Istnieje kilka norm komunikacji pomiędzy telefaksami. Najczęściej jest używana norma analogowa G3 (14400 bit/s), jest też cyfrowa G4 (64000 bit/s) dla ISDN.

Reklama