Sage Stallone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sage Moonblood Stallone (ur. 5 maja 1976 w Los Angeles, zm. 13 lipca 2012 w Studio City) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy. Syn Sylvestra Stallone’a.

Festiwal Filmowy w Toronto, TIFF (ang. Toronto International Film Festival) – to cykliczna impreza trwająca dziesięć dni, odbywająca się corocznie we wrześniu, w Toronto.Filmy klasy B – tanie, amatorskie produkcje, kręcone (najczęściej) przez początkujących reżyserów. W obecnych czasach na skutek rozwoju kina domowego obrazy tego typu trafiają zazwyczaj jedynie na płyty DVD (nie organizuje się premier w jakichkolwiek kinach). Wiele filmów klasy B to komedie i horrory lub komedio-horrory, pełne niewybrednego humoru czy scen przemocy (często bardziej drastycznych niż te w filmach ogólnie znanych), jednak zdarzają się także bardziej ambitne obrazy, również horrory. Aktorzy grający w tego typu produkcjach to amatorzy, czasem bez szkoły aktorskiej. Znanym producentem filmów klasy B jest wytwórnia filmowa Troma.

Życiorys[ | edytuj kod]

Młodość[ | edytuj kod]

Urodził się w Los Angeles jako najstarszy syn Sashy Czack, fotografki, i Sylvestra Stallone’a, hollywoodzkiego aktora, reżysera i producenta filmowego. Miał młodszego brata Seargeoha „Setha” (ur. 1979). Był przyrodnim bratem Sistine, Sophii i Scarlet Stallone. Jego wujkiem był Frank Stallone. Jego ojcem chrzestnym był aktor Joe Spinell.

Find a Grave – strona internetowa, która umożliwia dostęp do baz danych cmentarzy. Za jej pomocą można odszukać m.in. groby wielu znanych osób.Tunel - amerykański thriller katastroficzny z 1996 roku. Zdjęcia do filmu były kręcone od 25 września 1995 roku do 28 lutego 1996 roku. Fragmenty w tunelu zostały nagrane w Cinecitta Studios w Rzymie. Pozostałe zdjęcia powstały w Croton-on-Hudson, Ossining, Nowym Jorku oraz w New Jersey i Milford.

Do 1993 uczęszczał do szkoły Montclair Preparatory w Van Nuys w Kalifornii. Następnie przez rok studiował sztukę filmową w North Carolina School of the Arts.

Kariera[ | edytuj kod]

Jako dziecko, pojawiał się gościnnie w telewizyjnym programie Gorgeous Ladies of Wrestling, wraz z babcią Jackie, która promowała serię.

Na dużym ekranie zadebiutował w filmie Rocky V (1990), gdzie wcielił się w postać Roberta Balboę Jr. syna tytułowego bohatera, którego grał jego prawdziwy ojciec Sylvester Stallone. Wspólnie z nim wystąpił jeszcze w filmie Tunel (1996), po czym zajął się drobniejszymi rolami w kilku innych produkcjach. Nie zagrał jednak w szóstej odsłonie serii Rocky.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

W 1996 wspólnie z montażystą Bobem Murawskim założył firmę Grindhouse Releasing zajmującą się odnawianiem oraz ratowaniem filmów klasy B oraz exploitation. W 2006 wyreżyserował swój pierwszy krótkometrażowy film Vic, za który na Festiwalu Filmowym w Bostonie zdobył nagrodę dla „najlepszego nowego filmowca”.

Rocky – seria filmów o tematyce bokserskiej, których głównym bohaterem jest Rocky Balboa (Sylvester Stallone). W latach 1976-2006 powstało sześć części, które łącznie zarobiły ponad miliard dolarów. Reżyserem pierwszej oraz piątej części był John G. Avildsen, a pozostałych Sylvester Stallone.„Fakt” – ogólnopolski dziennik wydawany od 2003 w Warszawie przez niemiecko-szwajcarskie wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska, część koncernu mediowego Axel Springer SE; lider rynku polskiej prasy codziennej.

W 2007 poślubił aktorkę Starlin Wright, jednak małżeństwo już po roku się rozpadło.

Ostatni raz na ekranie pojawił się w 2010 w dwóch produkcjach Vincenta Gallo - Promises Written in Water oraz The Agent. Oba zostały pokazane w konkursie głównym na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji i Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto.

Śmierć[ | edytuj kod]

13 lipca 2012 Sage Stallone w wieku 36 lat został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu w Studio City. Ceremonia pogrzebowa odbyła się 21 lipca w kościele St. Martin of Tours Catholic Church w Los Angeles.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Według doniesień mogło minąć od trzech do siedmiu dni zanim to odkryto. Matka Sage Stallone’a ujawniła, że na dwa tygodnie przed śmiercią jej syn przeszedł poważną operację stomatologiczną, usunięto mu 5 zębów i po tym zabiegu zażywał duże ilości środków przeciwbólowych.

30 sierpnia 2012 biuro koronera ogłosiło, że przyczyną śmierci była miażdżyca, która spowodowała atak serca.

Exploitation movie – przeważnie niskobudżetowe, amatorskie filmy kręcone przez pasjonatów lub początkujących artystów na tematy uznawane za prymitywne, wulgarne i niemoralne czyli seks, zboczenia, przemoc, krew, okrucieństwo, wynaturzenia. Jednak także w tym gatunku pojawiały się pozycje uznane przez krytykę, czy takie które uzyskały status filmów kultowych.Rocky Balboa – amerykański film z 2006 roku w reżyserii Sylvestra Stallone’a. Film ten jest szóstą częścią serii o pięściarzu Rockym Balboa. W rolę przeciwnika Rocky’ego, Masona Dixona, wcielił się Antonio Tarver – profesjonalny bokser. Zdjęcia do filmu były kręcone w 2005 roku.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Michael Sylvester Enzio Stallone (ur. 6 lipca 1946 w Nowym Jorku) – amerykański aktor, reżyser i scenarzysta, jeden z największych międzynarodowych gwiazdorów, światowa ikona machismo i Hollywood; zagrał m.in. dwie role, które stały się częścią amerykańskiej kultury – legendę boksu Rocky’ego Balboa oraz żołnierza Johna Rambo.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
People – ilustrowany tygodnik, założony w roku 1974 w Stanach Zjednoczonych, specjalizujący się w opisie życia gwiazd.
Jacqueline Frances Stallone z domu Labofish (ur. 29 listopada 1921 w Waszyngtonie, zm. 21 września 2020 w Los Angeles) – amerykańska astrolog i tancerka.
Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

Reklama