Saga o Gislim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gisli ze swoją żoną Aud i przybraną córką Gudrid

Saga o Gislim (wyjętym spod prawa) (isl. Gísla saga Súrssonar) – islandzka saga opowiadająca o Gislim, który musiał zabić jednego ze swoich szwagrów, by pomścić innego. Z tego powodu został wyjętym spod prawa banitą i przez trzynaście lat się ukrywał, aż został schwytany i zabity.

Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

Choć przedstawiona historia rozgrywa się w latach 940-980, to saga najprawdopodobniej została napisana w XIII wieku. W 1981 roku na jej podstawie nakręcono film Útlaginn („Wyjęty spod prawa”).

Manuskrypty[ | edytuj kod]

Saga o Gislim przetrwała w większych lub mniejszych fragmentach w 33 średniowiecznych rękopisach. Sądzi się, że w formie pisanej powstała w pierwszej połowie XIII wieku, choć najstarszy fragment pochodzi z ok. 1400 roku, a najobszerniejszy z XV wieku. Wyróżnia się trzy główne wersje sagi:

Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).
  • wersję fragmentaryczną (znaną jako wersja B od słowa „brot”, czyli fragment)
  • wersję krótką (znaną jako wersja E od słowa „eldri”, czyli wczesny lub M od słowa „mindre”, czyli krótki). To z tej wersji wywodzi się większość pozostałych manuskryptów.
  • wersję długą (znaną jako wersja Y od słowa „yngri”, czyli późny lub S od słowa „større”, czyli długi). Tylko dwa inne manuskrypty zawierają tę wersję sagi.
  • Dłuższa wersja różni się od krótszej głównie bardziej rozwiniętą narracją początkową, która opowiada o wydarzeniach rozgrywających się w Norwegii. Części rozgrywające się na Islandii są już do siebie znacznie bardziej podobne.

    Islandia (isl. Ísland, wym. ˈistlant; Republika Islandii, isl. Lýðveldið Ísland) – państwo położone w Europie Północnej, na wyspie Islandia i kilku mniejszych wyspach, m.in. archipelag Vestmannaeyjar w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Stolicą państwa jest Reykjavík. Islandia jest jednym z krajów nordyckich.


    Podstrony: 1 [2] [3]
    Reklama