Saffron Walden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Saffron Walden - miasto i civil parish we wschodniej Anglii w hrabstwie Essex, w dystrykcie Uttlesford. Położone 19 km na północ od Bishop Stortford i lotniska Londyn Stansted oraz 24 km na południe od Cambridge. W 2011 roku civil parish liczyła 15 504 mieszkańców. Saffron Walden jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Waledana. Miasto słynęło w XVI i XVII wieku z uprawy na skalę przemysłową szafranu (krokusów, ang. Saffron).

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Miasteczko (łac. oppidum, niem. Städtlein, Städtchen, Markt, Flecken, jid. sztetl) – prawno-administracyjna jednostka osadnicza o charakterze przejściowym między miastem a wsią, z charakterystycznym handlowo-przemysłowym (dawniej rzemieślniczym) wyodrębnieniem specjalności i analogiczną morfologią i infrastrukturą co (małe) miasto.

Zwiedzanie[ | edytuj kod]

 • kościół parafialny pw. św. Marii (St. Mary), zbudowany w latach 1470-1525
 • ruiny zamku wzniesionego ok. 1125 roku przez Geoffreya de Mandeville
 • hotel "Cross Keys", zbudowany w 1375 roku; w budynku tym stacjonował Oliver Cromwell
 • rynek
 • labirynt trawnikowy średnica 35 metrów, długość ścieżki 1500 metrów
 • pałac w Audley End, będący w czasach II wojny ośrodkiem szkoleniowym polskich komandosów
 • ogrody Bridge End z labiryntem żywopłotowym, ogrodem holenderskim, ogrodem różanym
 • muzeum miejskie, znajdujące się w budynku z 1834 roku
 • budynek Almshouses przy Abbey Lane
 • galeria Fry Art
 • cmentarz - m.in. mogiły polskich oficerów z czasów II wojny światowej
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ordnance Survey linked data
  2. Neighbourhood Statistics. [dostęp 2015-10-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  3. The Domesday Book online
  Cambridge (IPA /ˈkeɪmbrɪdʒ/) – miasto w Wielkiej Brytanii (południowa Anglia), stolica hrabstwa Cambridgeshire, położone nad rzeką Cam, około 80 km (50 mil) na północny wschód od Londynu.Essex – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone na północny wschód od Londynu, nad Morzem Północnym, zaliczane do tzw. Home Counties. Nazwa hrabstwa pochodzi od istniejącego we wczesnym średniowieczu anglosaskiego Królestwa Esseksu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Domesday Book – napisany po łacinie rodzaj katastru gruntowego sporządzonego na żądanie Wilhelma Zdobywcy w podbitej przez niego Anglii, ukończony w 1086. Księga zawierała spis posiadłości ziemskich należących w każdym hrabstwie do króla oraz duchownych i świeckich feudałów, podawała ilość wasali każdego barona, rozmiary posiadłości, przybliżone dochody w gotówce, rodzaj gleby, liczbę chłopów, wysokość danin, powierzchnię lasów, pastwisk, ilość młynów, bydła + przybliżone dochody z poszczególnych posiadłości.
  Audley End – XVII-wieczna rezydencja na peryferiach miejscowości Saffron Walden (hrabstwo Essex), na południe od Cambridge. Obecny budynek to mniej więcej jedna trzecia oryginalnego założenia pałacowego, niegdyś spektakularnego przykładu architektury okresu jakobickiego w Anglii.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Szafran, krokus (Crocus L.) – rodzaj roślin z rodziny kosaćcowatych. Należy do niego ponad 80 gatunków. Gatunkiem typowym jest szafran uprawny (Crocus sativus L.).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama