Sadkowice (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sadkowice (daw. gmina Lubania) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie rawskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie skierniewickim.

Gmina Regnów – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie rawskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie skierniewickim.Rezerwat przyrody Trębaczew – florystyczny i leśny rezerwat przyrody położony jest w północnej części lasu we wsi Trębaczew w gminie Sadkowice (powiat rawski, województwo łódzkie).

Siedziba gminy to Sadkowice.

Położenie[ | edytuj kod]

Sadkowice położona jest we wschodniej części województwa łódzkiego. Oddalona jest około 20 km od Rawy Mazowieckiej, siedziby powiatu rawskiego.

Gmina sąsiaduje z województwem mazowieckim. Zajmuje obszar 12 108 ha, który zamieszkuje 6040 mieszkańców. Administracyjnie składa się z 34 wsi, które tworzą 30 sołectw. Gmina posiada dogodne połączenia komunikacyjne umożliwiające sprawny dojazd do ważnych aglomeracji miejskich. Włączona jest do krajowej i międzynarodowej sieci telefonicznej. Działają także trzy przekaźniki telefonii komórkowej: Era GSM w Lewinie, Idea w Kaleniu oraz Plus GSM w Sadkowicach. Część wschodnia gminy posiada sieć wodociągową, w przyszłości władze gminy widzą pilną potrzebę rozbudowy sieci wodociągowej w pozostałej części gminy. Niezbędna jest także kontynuacja budowy kanalizacji. Obecnie w gminie działa jedna oczyszczalnia ścieków o wydajności 20,8 m³ na dobę, która została zbudowana w 1999 roku na potrzeby wsi Kaleń. Po przejęciu przez gminę zadań z zakresu prowadzenia szkolnictwa podstawowego władze gminy ze względu na niedostateczny stan bazy lokalowej jednostek oświatowych postawiły na poprawę warunków nauczania dzieci i młodzieży. W 1998 r. oddano do użytku nowoczesne wybudowane przez gminę Gimnazjum Nr 1 w Lubani. Natomiast w 2001 r. dzieci rozpoczęły nowy rok szkolny w zmodernizowanym budynku Szkoły Podstawowej w Lubani. Obecnie zostały rozpoczęte prace przy kolejnej bardzo dużej inwestycji oświatowej, którą jest rozbudowa Gimnazjum Nr 2 w Sadkowicach. W gminie działają 4 szkoły podstawowe w: Sadkowicach, Lubani, Kłopoczynie i Trębaczewie oraz 2 gimnazja w Sadkowicach i Lubani. Ogółem pobiera naukę 750 uczniów. Działają także przedszkola w Kłopoczynie, Lubani, Trębaczewie i Sadkowicach z dwoma oddziałami: dla dzieci młodszych oraz sześciolatków. W gminie oprócz w/w szkół oraz Przedszkola znajduje się Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kaleniu, Oddział Banku Spółdzielczego Ziemi Łowickiej w Sadkowicach, Urzędy Pocztowe w Sadkowicach i w Lubani, Gminna Biblioteka Publiczna w Sadkowicach z Filią w Lubani, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sadkowicach, Stacja Diagnostyczna w Sadkowicach, Stacja Paliw w Trębaczewie, Lecznice weterynaryjne w Sadkowicach i Lubani oraz Punkt Apteczny w Kaleniu.

Gmina Mogielnica (dawn. miasto Mogielnica + gmina Borowe) – gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie radomskim.Gmina Nowe Miasto nad Pilicą (do 1954 gmina Góra) – gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie radomskim.

Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwały 5773 osoby.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
Powiat rawski – powiat w Polsce (województwo łódzkie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Rawa Mazowiecka.
Gmina Biała Rawska – gmina miejsko-wiejska w województwie łódzkim, w powiecie rawskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie skierniewickim.
Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
Gmina Błędów – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie radomskim. W gminie Błędów mieszka światowej sławy malarz prof. Wojciech Fangor.
Modrzew polski (Larix polonica (Raciborski & Wóycicki) Domin) – gatunek drzewa należący do rodziny sosnowatych (Pinaceae Lindley). Występuje w Polsce (Pieniny, Beskidy Zachodnie, Radomskie, na Górze Chełmowej, w Górach Świętokrzyskich, Modrzewina w Małej Wsi pod Grójcem, Trębaczewie na Wysoczyźnie Rawskiej), w Czechach, Słowacji, na Ukrainie i w Rumunii. Przez niektórych taksonomów jest uważany za podgatunek modrzewia europejskiego (Larix decidua Miller ssp. polonica (Raciborski & Wóycicki) Domin, 1919).
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Reklama