SMS PZPS Szczyrk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z SMS PZPS Sosnowiec)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

SMS PZPS Szczyrk – polski, żeński klub siatkarski działający przy Szkole Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Szczyrku.

Maja Tokarska (ur. 22 lutego 1991 w Gdańsku) – polska siatkarka, grająca na pozycji środkowej bloku, reprezentantka Polski. Wychowanka klubu Gedania Gdańsk, z którym odnosiła sukcesy na wielu turniejach, w tym mistrzostwach Polski w kategoriach młodziczek i juniorek.Agata Danuta Mróz-Olszewska (ur. 7 kwietnia 1982 w Dąbrowie Tarnowskiej, zm. 4 czerwca 2008 we Wrocławiu) – polska siatkarka, 138-krotna reprezentantka Polski w latach 2003-2006, zdobywczyni złotych medali na Mistrzostwach Europy w piłce siatkowej kobiet w 2003 i 2005.

Działacze siatkarskiego związku zdecydowali, że od nowego roku szkolnego 2014/2015 Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące SMS PZPS w Sosnowcu będzie się mieścić na terenie Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku.

Klub wystawia dwie drużyny w krajowych rozgrywkach seniorskich:

 • SMS PZPS I Szczyrk – grający w I lidze
 • SMS PZPS II Szczyrk – grający w II lidze
 • Dodatkowo na szczeblu okręgowym w rozgrywkach bierze udział drużyna:

  Wioletta Szkudlarek (ur. 27 lipca 1980 w Łodzi) – polska siatkarka grająca na pozycji środkowej bloku. Była reprezentantka Polski kadetek i juniorek, a także reprezentacji "B" seniorek.Angelika Bulbak (ur. 16 czerwca 1991) – polska siatkarka, grająca na pozycji libero bądź przyjmującej w Sparcie Warszawa. Była reprezentantka kraju kadetek i juniorek. Absolwentka Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Sosnowcu.
 • SMS PZPS III Szczyrk
 • Z zasady składy drużyn na sezon są ustalone, jednak w jego trakcie dochodzi czasem do zmian – zawodniczki bywają przenoszone między powyższymi drużynami w trakcie sezonu, co jest możliwe dzięki specjalnemu statusowi klubu w rozgrywkach – celem drużyn ze szkoły PZPS nie jest zwycięstwo, a gra w lidze ma być sposobem zdobycia umiejętności. Najczęściej jednak jest tak, że zawodniczki starszych klas liceum stanowią trzon drużyny pierwszej, młodsze licealistki to trzon drużyny drugiej, natomiast gimnazjalistki – drużyny trzeciej.

  Anna Witczak z d. Woźniakowska (ur. 2 marca 1982 roku w Kaliszu) – polska siatkarka grająca na pozycji przyjmującej, 44-krotna reprezentantka Polski w latach 2008-2009. Jest wychowanką Calisii Kalisz, z którą w 1998, 2005 i 2007 roku zdobyła mistrzostwo Polski.Laura Tomsia (ur. 19 października 1992) – polska siatkarka, grająca na pozycji atakującej w AZS Białystok. Reprezentantka kraju kadetek i juniorek.

  Szkoła[ | edytuj kod]

  Główną ideą szkoły jest trenowanie młodych i obiecujących zawodniczek w warunkach umożliwiających skoncentrowanie się na siatkówce. Dlatego też uczennice pochodzą z różnych zakątków Polski, mieszkają w internacie przy hali sportowej, zdobywając kwalifikacje siatkarskie w rozgrywkach klubowych oraz na treningach wg specjalnego programu. W budynku (dawna hala Płomienia + internat przerobiony z hotelu dla zawodników) zorganizowane są sale lekcyjne, w których odbywają się zajęcia specjalnie powołanego Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego, a później Niepublicznego Gimnazjum, obu finansowanych i prowadzonych przez Polski Związek Piłki Siatkowej. Dyrektorem zespołu szkół – gimnazjum oraz liceum był w latach 1996-2014 Stanisław Binkiewicz.

  Katarzyna Ewa Skowrońska-Dolata (ur. 30 czerwca 1983 w Warszawie) – polska siatkarka grająca na pozycji atakującej, a wcześniej − środkowej, reprezentantka Polski.Gabriela Polańska, z d. Wojtowicz; (ur. 27 listopada 1988 w Rzeszowie) − polska siatkarka grająca na pozycji środkowej, a wcześniej atakującej.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ewelina Toborek (ur. 10 stycznia 1986 w Kaliszu) – polska siatkarka, występująca na pozycji środkowej. Wychowanka klubu SSK Calisia Kalisz, obecnie gra w klubie TKST Budowlani Budlex Toruń.
  Szkoła mistrzostwa sportowego (często skrótowo SMS) – rodzaj szkół sportowych w Polsce, które prowadzą szkolenie sportowe w jednej lub kilku dyscyplinach sportu, w co najmniej jednym oddziale, w kolejnych co najmniej trzech klasach danego typu szkoły.
  Dominika Nowakowska (ur. 16 czerwca 1988 w Łęczycy) – polska siatkarka występująca na pozycji przyjmującej lub libero. Absolwentka Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Sosnowcu. Brała udział w Mistrzostwach Świata juniorek w 2007 roku. Obecnie jest zawodniczką klubu TKS-T Budowlanych Budlex Toruń.
  Joanna Wołosz (ur. 7 kwietnia 1990 w Elblągu) – polska siatkarka grająca na pozycji rozgrywającej, reprezentantka Polski juniorek i seniorek. W latach 2011-2013 była zawodniczką klubu BKS Aluprof Bielsko-Biała. Od sezonu 2013/2014 będzie występowała we włoskiej Serie A, w drużynie Unendo Yamamay Busto Arsizio.
  Centralny Ośrodek Sportu (COS) został powołany, by przygotowywać olimpijczyków do igrzysk oraz szkolić młodzież i sportowców. Organizacja podlega Ministerstwu Sportu i Turystyki i jest finansowana z budżetu państwa.
  Gabriela Buławczyk (ur. 30 marca 1984 w Sulechowie) – polska siatkarka grająca na pozycji przyjmującej, a wcześniej środkowej, była reprezentantka Polski. W sezonie 2003/2004 i 2004/2005 grała w PTPS Piła. Od stycznia do kwietnia 2012 zawodniczka KS Piecobiogazu Murowana Goślina. Obecnie środkowa w macierzystym klubie Roltex Zawisza Sulechów.
  Klaudia Kaczorowska (ur. 20 grudnia 1988 w Trzciance) − polska siatkarka, reprezentantka Polski, powołanie do kadry otrzymała w 2007 roku. Obecnie występuje w klubie Atom Trefl Sopot. Gra na pozycji przyjmującej. Uczestniczka Pucharu Świata rozgrywanego w Japonii w 2007 roku. Jest absolwentką Szkoły Mistrzostwa Sportowego PZPS w Sosnowcu.

  Reklama